Szabványosítás vár a webböngészők bővítményeire

Négy nagy rivális fejlesztővállalat összefogott annak érdekében, hogy a jövőben szabványos keretek között lehessen fejleszteni és használni webböngészőkhöz készült bővítményeket.
 

Jelenleg az egyes böngészőmotorok meglehetősen különböző módon teszik lehetővé a kiegészítők fejlesztését. Mindez pedig sokszor igencsak negatív hatással van a fejlesztők munkájára, a fejlesztési erőforrásokra és nem utolsó sorban a biztonságra is. Már csak azért is, mert szükség esetén több böngésző esetében kell ellenőrizni a bővítmények működését, ráadásul olyan módon, hogy a védelmi szabályok, előírások és lehetőségek webböngészőnként változnak.
 
A webböngészőket fejlesztő cégek is pontosan látják, hogy a bővítmények egyre fontosabb szerepet töltenek be, és azt is tudják, hogy nem kis feladat kiszűrni a kártékony, illetve a kéretlen funkciókkal megspékelt kiegészítőket. Noha az elmúlt években a cégek számos lépést tettek annak érdekében, hogy a nemkívánatos bővítményeket eltávolítsák a saját platformjaikról, azért e téren is inkább egy macska-egér háború alakult ki köztük és a csalók között.
 
Együtt talán könnyebb lesz
 
A fejlesztőcégek rájöttek arra, hogy leginkább az összefogás segíthet, amiből a fejlesztők és a felhasználók is profitálhatnak. Ezért aztán a Google, a Microsoft, az Apple és a Mozilla létrehozta a WECG (WebExtensions Community Group) csoportot, amelynek feladata, hogy szabványosítsa, egységesítse a webböngészőkhöz készülő bővítményeket, ezzel biztosítva a hatékonyság és a biztonság növelését.
 
A WECG képviselője szerint az elmúlt néhány évben ugyan a webböngészők elindultak egy egységesebb modell felé a bővítmények terén, de az új csoportnak mindezt tovább kell vinnie, és meg kell vizsgálnia, hogy a fejlesztők miként tudnak profitálni egy szabványosabb megközelítésből. Ezért ki akarnak alakítani egy olyan szabványt, amely lefedi a kiegészítők kompatibilitási, teljesítménybéli, biztonsági, adatvédelmi, hordozhatósági és karbantartási követelményeit. Mindez nem jelenti azt, hogy a négy nagy cég kidobná az eddigi modelleket, megoldásokat, sokkal inkább azokra építkezne, és azokat egységesítené.
 
Azért nem lesz minden kőbe vésve
 
A WECG csoport tagjai abban már megállapodtak, hogy az új szabványos keretrendszerrel nem fogják szabályozni a bővítmények terjesztésének mikéntjét. Mindez azt jelenti, hogy a jövőben is megmarad mindegyik cég saját webes "áruháza", ahonnan a bővítmények telepíthetők lesznek. Ezeken az oldalakon pedig mindegyikük saját technikai, felülvizsgálati és szerkesztői házirendeket határozhat majd meg. Tehát ebből a szempontból egyelőre nem várható egységes fellépés.
 
A WECG jelezte, hogy örömmel venné, ha más böngészőfejlesztők is csatlakoznának a csoporthoz, de ugyanúgy várják fejlesztők jelentkezését is, akik szívesen segítenének egy egységes bővítménykezelés kialakításában.
 
  1. 4

    A Google kiadta az Android májusi biztonsági frissítéseit.

  2. 3

    A tcpdump kapcsán egy biztonsági hibára derült fény.

  3. 3

    A Trend Micro Antivirus One for macOS egy sebezhetőséget tartalmaz.

  4. 4

    Jelentős mennyiségű QRadar frissítést adott ki az IBM.

  5. 3

    A Nessus Network Monitor kapcsán négy hibajavítás vált elérhetővé.

  6. 4

    A Cico az IP telefonjaihoz három hibát javító frissítést tett közzé.

  7. 4

    Az ArobaOS-hez fontos biztonsgi frissítés érkezett.

  8. 3

    A Google egy veszélyes biztonsági rést foltozott be a ChromeOS-en.

  9. 4

    A Google két veszélyes hibát orvosolt Chrome böngészőben.

  10. 4

    A SonicWall két sebezhetőséget javított a GMS kapcsán.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség