Sokat tanult hírhedt elődjétől a BazarBackdoor vírus

​A BazarBackdoor nevű trójai program elsősorban üzleti felhasználókat támad, miközben a koronavírus miatt kialakult helyzetet sem rest a saját javára fordítani.
 

A Trickbot trójai program 2016 óta jelentős számú számítógép megfertőzésével juttatta hozzá a terjesztőit bizalmas információkhoz. Ezek között voltak banki adatok, rendszer- és hálózati információk, valamint egyéb érzékeny adatok. A szerzemény nem kímélte sem az egyéni, sem az üzleti felhasználókat, miközben elősorban kéretlen elektronikus leveleken keresztül ostromolta őket.
 
Sajnos a trójai még napjainkban is fenyegetést jelent, különösen úgy, hogy egy új leszármazottja is megjelent. Ez a BazarBackdoor nevet kapta, és az eddigi vizsgálatok szerint jelentős mértékben épít a Trickbotnál alkalmazott módszerekre, titkosítási eljárásokra, de még a háttérinfrastruktúráját illetően is fedezhetők fel hasonlóságok.
 
Többlépcsős fertőzés
 
A kártékony programot elsőként Vitali Kremez biztonsági kutató vette alaposabban is szemügyre. A vizsgálatai során bebizonyosodott, hogy az új szerzemény is elektronikus levelek révén terjed. Ezek témájukat tekintve meglehetősen változatosak. A látszólagosan ügyfélpanaszokat tartalmazó küldeményektől, egészen a koronavírussal összefüggő levelekig számos e-mail típus megtalálható a repertoárban. A lényeg azonban minden esetben az, hogy e levelek olyan Word, Excel vagy PDF fájlokra mutató linkeket tartalmaznak, amelyek a szokásos módon nem tekinthetők meg. Ennek az az oka, hogy ezek az állományok valójában nem dokumentumok, hanem futtatható fájlok. Ezért a csalók a felhasználót arra kérik, hogy töltse le a fájlt, majd a gépéről nyissa meg. Fontos megjegyezni, hogy a letöltött állományok Word, Excel vagy PDF alkalmazásokra utaló ikonokkal jelennek meg a Windows-ban, és dupla kiterjesztéssel rendelkeznek. Amennyiben az operációs rendszerben nem engedélyezett az ismert kiterjesztések megjelenítése, akkor a fájlnevekben az „exe” kiterjesztés nem is válik láthatóvá.


Forrás: Vitali Kremez
 
Amikor a felhasználó megnyitja a dokumentumnak vélt állományt, akkor a trójai a háttérben elindul, és némi várakozás után egy távoli vezérlőszerverről letölt egy (payload) kódot. Ezt nem menti le, hanem azonnal megfertőzi a Windows svchost.exe nevű rendszerfolyamatát. Eközben pedig létrehoz egy ütemezett feladatot, hogy a számítógép újraindítása után is el tudja végezni ezeket a műveleteket, és mindig "friss" playload kóddal működjön.
 
A BazarBackdoor onnan kapta a nevét, hogy a jelenlegi vezérlőszerverei .bazar végződésű domain nevek révén érhetők el. Ezekről a kiszolgálókról szerzi be a kártékony kódjait, és ezekre tölti fel a megkaparintott adatokat.
 
A hátsó kapuként is funkcionáló károkozó a számítógépre feltelepíti a Cobalt Strike alkalmazás egy manipulált példányát. Emellett képes bizalmas adatok összegyűjtésére, a hálózatok feltérképezésére, de akár zsarolóvírusok terjesztésére is. Mindezeken túl állandó hozzáférést biztosít az általa megfertőzött rendszerekhez, illetve hálózatokhoz.
 
A BazarBackdoor ellen többrétegű védelmemmel lehet a leghatékonyabban felvenni a kesztyűt. Fontos a korszerű, naprakész víruskeresők használata, de legalább ilyen lényeges a biztonságtudatos, megfontolt elektronikus levelezés is.
 
  1. 4

    Kritikus fontosságú hibajavítás vált elérhetővé a ChromeOS-hez.

  2. 3

    A ClamAV kapcsán egy közepes veszélyeségű sebezhetőségre derült fény.

  3. 3

    Az IBM két sebezhetőségről számolt be a WebSphere Application Server kapcsán.

  4. 3

    Az Oracle 71 hibajavítást adott ki az Oracle Linux operációs rendszerhez.

  5. 4

    Több mint egy tucat biztonsági javítással bővült a Google Chrome.

  6. 4

    Letölthető a VirtualBox legújabb kiadása benne 13 biztonsági javítással.

  7. 4

    Az Oracle nyolc olyan biztonsági résről számolt be, amelyeket a Database Server kapcsán kellett orvosolnia.

  8. 4

    A MySQL három tucat biztonsági frissítéssel gyarapodott.

  9. 4

    Az Java több mint egy tucat biztonsági frissítést kapott.

  10. 3

    A Microsoft három biztonsági rést foltozott be az Edge webböngészőn.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség