Sokan ódzkodnak a vírusirtóktól, de miért?

​A magyar internetezők több mint fele esett már áldozatául online csalásnak, adathalászatnak, hackelésnek vagy vírustámadásnak.
 

A Sicontact Kft. egy érdekes biztonsági felmérést készített a 18 év feletti - online is vásárló - magyar internetezők körében. Ebből kiderült, hogy a résztvevők 68 százaléka használ vírusirtót. Csaknem egyharmaduk azért nem telepít védelmi programot, mert úgy ítéli meg, hogy nincs rá szüksége, mivel saját maga is ki tudja szűrni a gyanús dolgokat. Eközben azonban a megkérdezettek 57 százaléka nyilatkozott úgy, hogy esett már áldozatául online csalásnak, adathalászatnak, hackelésnek vagy vírustámadásnak.
 
Csizmazia-Darab István, a Sicontact Kft. kiberbiztonsági szakértője szerint már csak a kártevők száma miatt is nagyon nehéz feladat lenne, hogy saját magunk felismerjük őket: az AV Test szerint 1,3 milliárd egyedi kártékony kód van jelenleg a világon. Ennyi folyamatosan fejlődő ártalmas kódot még a legtudatosabb felhasználók sem tudnak kiszűrni. 
 
Azok közül, akik használnak vírusirtót, a legtöbben a laptopjukat védik (71%), amit az asztali gép követ (48%). Telefonra csak 44% telepít védelmi megoldást. A vírusvédelmet alkalmazók arány tabletek esetén 12 százalékra, míg okostévék esetén 5 százalékra adódott.
 
Fizetős vagy ingyenes?
 
A válaszadók szerint a fizetős programok leginkább abban különböznek az ingyenesektől, hogy több funkcióval rendelkeznek, és megbízhatóbbak, nagyobb eséllyel szűrik ki a kártevőket. A megkérdezettek harmada fizetne vírusirtó programért, ha ezáltal lenne kihez fordulnia, amikor segítségre van szükség, tehát esetükben a technikai támogatás megléte is releváns szempont.
 
A válaszadók egy része szerint a fizetős programok további előnye, hogy nem adják el az internethasználati adataikat külsős partnereknek. Ez a feltételezés nem alaptalan, hiszen láttunk már példát arra, hogy egy ingyenes vírusvédelmi program gyártója gyűjtötte, és adta el a felhasználók adatait a beleegyezésük nélkül. Ezzel összhangban áll az az eredmény miszerint a válaszadók jelentős része választana fizetős programot valamilyen bizalmi szempont miatt: azért, mert jobban megbíznak a minőségében, a gyártóban vagy egyszerűen csak bizalmatlanok az ingyenes programokkal szemben.

Vírusirtó program választásakor fontos szempont az is, hogy ne lassítsa a védett eszközt, legyen egyszerűen telepíthető, és ritkán adjon téves riasztást.
 
Hogyan válasszunk vírusirtót?
 
Az ESET kiberbiztonsági kutatói támpontokat adtak ahhoz, hogy miként válasszunk vírusirtót:
  • érdemes olyan cégtől vásárolni, amely komoly tapasztalattal, valamint szakértelemmel rendelkezik az IT biztonság terén, és folyamatosan fejleszti a termékeit.
  • legyen elérhető (magyar nyelvű) terméktámogatás probléma esetére
  • minden platformra kínáljon megoldást: telefonra, laptopra, asztali gépre, okostévére, tabletre is.
  • legyenek benne az eszközhasználatunkhoz igazodó modulok: a biztonsági programok ma már nemcsak a vírusok ellen védenek, hanem számos extra biztonsági funkciót találhatunk bennük. Ilyen például a spamszűrés, az adathalászat elleni védelem, a szülői felügyelet, a lopásvédelem, a VPN, az adattitkosítás stb.
 
Ahogy a mostani kutatás is rámutatott, az óvatosság bár nagyon fontos, de önmagában nem elegendő a teljes biztonsághoz. Az online „birtokunk” kapuját a lehető legszorosabban zárjuk be, ahogy az otthonunkban is tesszük az ajtóval. Rengeteg értéket őrzünk virtuálisan: gondoljunk csak a bankkártya adatainkra, a személyes adatainkra, a munkánkhoz szükséges pótolhatatlan fájlokra vagy a megismételhetetlen családi fotókra, videókra. Ezek értékével sokszor csak az elvesztésük után szembesülünk.
 
  1. 4

    Az Emacs kapcsán egy veszélyes sebezhetőség látott napvilágot.

  2. 3

    A VIPRE Advanced Security kapcsán három biztonsági rés befoltozására nyílt lehetőség.

  3. 4

    A Google Chrome legújabb verziója négy biztonsági javítást is tartalmaz.

  4. 4

    Fél tucat biztonsági rést foltozott be a Microsoft az Edge webböngészőn.

  5. 4

    Négy biztonsági hiba miatt kapott frissítést az IrfanView.

  6. 3

    A Moodle-hoz újabb biztonsági frissítések érkeztek.

  7. 4

    A VMware vCenter Server kapcsán három biztonsági résre derült fény.

  8. 4

    A Dell ThinOS jelentős mennyiségű biztonsági frissítést kapott.

  9. 4

    A Dropbox Desktop kapcsán egy veszélyes biztonsági rés került napvilágra.

  10. 3

    A GitLab újabb biztonsági hibákról számolt be.

Partnerhírek
​A kiberbűnözők piszkos játéka

A Foci EB és a 2024-es párizsi olimpiai játékok közeledtével az ESET biztonsági szakértői mutatnak 9+1 olyan esetet, amelyekben a kibertámadások áldozatai a sport szerelmesei voltak.

Sok internetező lesz kibertámadás áldozata

​Minden második magyar internetező volt már áldozata kibertámadásnak.

hirdetés
Közösség