Routereket fertőz az AcidPour vírus

​Az AcidPour routereken, modemeken, de akár hálózati adattárolókon is komoly károkat képes okozni.
 

Noha a vírusírók többsége még mindig a Windows alapú rendszerekre koncentrál, azért akadnak olyanok is, akik más platformok felé kacsintgatnak. A zsarolóvírusok frontján például egyre több a Linux/VMware kompatibilis szerzemény, amelyek szintén komoly károkozásokhoz vezethetnek. És akkor még nem is említettük a rengeteg androidos kártevőt, és persze a néha-néha felbukkanó macOS és iOS támogatással rendelkező károkozókat. Mindezek mellett közbe-közbe olyan különlegesebb vírusok is felbukkannak, amelyek ugyan viszonylag szűkebb körben képesek fertőzni, mégis komoly fennakadásokat okozhatnak. 

Tom Hegel, a SentinelLabs biztonsági kutatója is egy ilyen érdekes kártevőre lett figyelmes, amely az AcidPour nevet viseli. Ennek mélyreható elemzésekor a szakember arra jött rá, hogy a károkozó nagy valószínűséggel a korábbról már ismert, AcidRain nevű ártalmas program leszármazottja. A forráskódjuk körülbelül 30 százalékos egyezőséget mutat, így feltételezhető, hogy egy jelentősen továbbfejlesztett változat felbukkanásáról van szó. 

Az AcidPour - az elődjéhez hasonlóan - olyan hálózati eszközök fertőzésére alkalmas, mint például a routerek és a modemek. Ugyanakkor már vannak olyan funkciói is, amikkel az LVM-et (Logical Volume Management) használó hálózati adattárolók (NAS-ok) esetében is fennakadásokat okozhat. Alapvetően a működésének az a feltétele, hogy a célkeresztbe állított rendszeren valamilyen x86-os Linux fusson. 

Az AcidPournak jelenleg egyetlen célja van, ami nem más, mint hogy a fertőzött eszközöket fájlok törlésével megbénítsa. Mivel a routerek alapvető szerepet töltenek be a hálózatok működésében, ezért a kártékony program akár teljes IT-infrastruktúrák térdre kényszerítésére is alkalmas lehet. 

A SentinelLabs-nak egyelőre nincsenek információi arra vonatkozóan, hogy az AcidPour szerepet kapott-e már éles támadásokban, ezért a biztonsági közösségek segítségét kérte a károkozó nyomon követéséhez. 
 
  1. 3

    Az IBM Db2 egy újabb biztonsági javítással bővült.

  2. 4

    A Docker fejlesztői egy több éve létező biztonsági rést foltoztak be.

  3. 3

    A Trend Micro VPN Proxy One Pro egy biztonsági hiba miatt kapott frissítést.

  4. 3

    Négy biztonsági hiba látott napvilágot az ISC BIND kapcsán.

  5. 4

    Több mint egy tucat biztonsági javítással érkezett meg a legújabb Chrome verzió.

  6. 3

    A Zyxel számos vezeték nélküli hozzáférési ponthoz adott ki biztonsági frissítést.

  7. 3

    A Juniper több hibát javított a Junos OS-ben.

  8. 3

    A Vtiger CRM két biztonsági hiba miatt kapott frissítést.

  9. 3

    Az IBM WebSphere Application Serverhez egy biztonsági frissítés vált letölthetővé.

  10. 4

    A SolarWinds kritikus sebezhetőségeket is orvosolt az ARM esetében.

Partnerhírek
​A kék halál képernyőn túl

A hibás CrowdStrike-frissítés okozta széleskörű informatikai leállások előtérbe helyezték a szoftverfrissítések kérdését. Frissítsünk vagy inkább ne?

Mesterséges intelligencia és deepfake a támadásokban

Az ESET legújabb Threat Report jelentése átfogó képet ad az ESET szakértői csapata által 2023 decemberétől 2024 májusáig megfigyelt fenyegetettségi trendekről.

hirdetés
Közösség