Routereket fertőz az AcidPour vírus

​Az AcidPour routereken, modemeken, de akár hálózati adattárolókon is komoly károkat képes okozni.
 

Noha a vírusírók többsége még mindig a Windows alapú rendszerekre koncentrál, azért akadnak olyanok is, akik más platformok felé kacsintgatnak. A zsarolóvírusok frontján például egyre több a Linux/VMware kompatibilis szerzemény, amelyek szintén komoly károkozásokhoz vezethetnek. És akkor még nem is említettük a rengeteg androidos kártevőt, és persze a néha-néha felbukkanó macOS és iOS támogatással rendelkező károkozókat. Mindezek mellett közbe-közbe olyan különlegesebb vírusok is felbukkannak, amelyek ugyan viszonylag szűkebb körben képesek fertőzni, mégis komoly fennakadásokat okozhatnak. 

Tom Hegel, a SentinelLabs biztonsági kutatója is egy ilyen érdekes kártevőre lett figyelmes, amely az AcidPour nevet viseli. Ennek mélyreható elemzésekor a szakember arra jött rá, hogy a károkozó nagy valószínűséggel a korábbról már ismert, AcidRain nevű ártalmas program leszármazottja. A forráskódjuk körülbelül 30 százalékos egyezőséget mutat, így feltételezhető, hogy egy jelentősen továbbfejlesztett változat felbukkanásáról van szó. 

Az AcidPour - az elődjéhez hasonlóan - olyan hálózati eszközök fertőzésére alkalmas, mint például a routerek és a modemek. Ugyanakkor már vannak olyan funkciói is, amikkel az LVM-et (Logical Volume Management) használó hálózati adattárolók (NAS-ok) esetében is fennakadásokat okozhat. Alapvetően a működésének az a feltétele, hogy a célkeresztbe állított rendszeren valamilyen x86-os Linux fusson. 

Az AcidPournak jelenleg egyetlen célja van, ami nem más, mint hogy a fertőzött eszközöket fájlok törlésével megbénítsa. Mivel a routerek alapvető szerepet töltenek be a hálózatok működésében, ezért a kártékony program akár teljes IT-infrastruktúrák térdre kényszerítésére is alkalmas lehet. 

A SentinelLabs-nak egyelőre nincsenek információi arra vonatkozóan, hogy az AcidPour szerepet kapott-e már éles támadásokban, ezért a biztonsági közösségek segítségét kérte a károkozó nyomon követéséhez. 
 
  1. 3

    A Trend Micro Deep Security Agent for Windows egy biztonsági hibát rejt.

  2. 4

    A Google Chrome legújabb verziója négy biztonsági hibajavítással érkezett.

  3. 4

    A Fortinet kritikus veszélyességű hibáról adott tájékoztatást.

  4. 3

    Az Apache Tomcat két sebezhetőséget tartalmaz.

  5. 4

    Számos biztonsági javítás érkezett a Foxit PDF-kezelő szoftverekhez.

  6. 3

    Fél tucat biztonsági javítás érkezett a Moodle-hoz.

  7. 4

    Egyre intenzívebben használják ki a támadók az Apache Struts biztonsági hibáját.

  8. 4

    A Google ChromeOS két biztonsági javítást kapott.

  9. 4

    A GFI Archiver három biztonsági hibát tartalmaz.

  10. 4

    Az SAP tíz új és három frissített biztonsági tájékoztatóban számolt be sebezhetőségekről.

Partnerhírek
​Ki vigyáz az adataidra, ha te nem?

Találkoztál már az online térben adathalászokkal? Estél már áldozatául vírusoknak, hackereknek? Ismered az online veszélyeket és védekezel is ellenük?

Új funkciókat kaptak az ESET otthoni védelmi szofverei

​Az ESET HOME Security legújabb verziója új és továbbfejlesztett funkciókkal véd a személyazonosságlopás, az adathalászat és más fenyegetések ellen.

hirdetés
Közösség