Routereket fertőz az AcidPour vírus

​Az AcidPour routereken, modemeken, de akár hálózati adattárolókon is komoly károkat képes okozni.
 

Noha a vírusírók többsége még mindig a Windows alapú rendszerekre koncentrál, azért akadnak olyanok is, akik más platformok felé kacsintgatnak. A zsarolóvírusok frontján például egyre több a Linux/VMware kompatibilis szerzemény, amelyek szintén komoly károkozásokhoz vezethetnek. És akkor még nem is említettük a rengeteg androidos kártevőt, és persze a néha-néha felbukkanó macOS és iOS támogatással rendelkező károkozókat. Mindezek mellett közbe-közbe olyan különlegesebb vírusok is felbukkannak, amelyek ugyan viszonylag szűkebb körben képesek fertőzni, mégis komoly fennakadásokat okozhatnak. 

Tom Hegel, a SentinelLabs biztonsági kutatója is egy ilyen érdekes kártevőre lett figyelmes, amely az AcidPour nevet viseli. Ennek mélyreható elemzésekor a szakember arra jött rá, hogy a károkozó nagy valószínűséggel a korábbról már ismert, AcidRain nevű ártalmas program leszármazottja. A forráskódjuk körülbelül 30 százalékos egyezőséget mutat, így feltételezhető, hogy egy jelentősen továbbfejlesztett változat felbukkanásáról van szó. 

Az AcidPour - az elődjéhez hasonlóan - olyan hálózati eszközök fertőzésére alkalmas, mint például a routerek és a modemek. Ugyanakkor már vannak olyan funkciói is, amikkel az LVM-et (Logical Volume Management) használó hálózati adattárolók (NAS-ok) esetében is fennakadásokat okozhat. Alapvetően a működésének az a feltétele, hogy a célkeresztbe állított rendszeren valamilyen x86-os Linux fusson. 

Az AcidPournak jelenleg egyetlen célja van, ami nem más, mint hogy a fertőzött eszközöket fájlok törlésével megbénítsa. Mivel a routerek alapvető szerepet töltenek be a hálózatok működésében, ezért a kártékony program akár teljes IT-infrastruktúrák térdre kényszerítésére is alkalmas lehet. 

A SentinelLabs-nak egyelőre nincsenek információi arra vonatkozóan, hogy az AcidPour szerepet kapott-e már éles támadásokban, ezért a biztonsági közösségek segítségét kérte a károkozó nyomon követéséhez. 
 
  1. 5

    A Cisco két súlyos sérülékenységet szüntetett meg az Identity Services Engine-ben.

  2. 3

    A Python öt biztonsági hibajavítással lett gazdagabb.

  3. 3

    A Trend Micro Password Manager kapcsán egy újabb biztonsági rendellenességre derült fény.

  4. 4

    A Brother nyomtatói és multifunkciós készülékei kapcsán 8 biztonsági hibára derült fény.

  5. 4

    A Google ezúttal három biztonsági rést foltozott be a Chrome böngészőn.

  6. 4

    Több mint egy tucat biztonsági javítás érkezett a Firefox webböngészőhöz.

  7. 4

    A Mautic legújabb kiadása öt biztonsági hibát szüntet meg.

  8. 3

    A MongoDB egy biztonsági hiba miatt kapott frissítést.

  9. 3

    A Pure-ftpd fejlesztői egy biztonsági hiba miatt adtak ki frissítést.

  10. 4

    Az IBM 18 biztonsági hibát javított a QRadar SIEM rendszerében.

Partnerhírek
​A csaló telefonhívásokon és a nem létező gázszámlákon túl

Az ESET kiberbiztonsági szakértői most összefoglalják, milyen más módszerekkel lophatják el a személyes adatainkat – és mit tehetünk azért, hogy ez ne történhessen meg.

​Az ESET kutatói vizsgálták a RansomHub csoportot

Az ESET kutatói átfogó elemzést tettek közzé a zsarolóvírus ökoszisztémában bekövetkezett jelentős változásokról, különös figyelmet fordítva a domináns RansomHub csoportra.

hirdetés
Közösség