Rombolási céllal terjed az Azov vírus

​Az Azov zsarolóvírus ismert biztonsági szakemberek nevével él vissza, miközben értékes fájlokat tesz tönkre.
 

Az Azov az egyik legújabb zsarolóvírus, amely fájlok titkosításával okoz jelentős károkat. Az utóbbi napokban egyre intenzívebben terjed, elsősorban hamis szoftverek, illetve szoftvertörések révén. A terjedését jelentős mértékben felgyorsította, hogy a károkozó mögött álló - jelenleg ismeretlen kiberbanda - úgy döntött, hogy igénybe veszi a SmokeLoader nevű botnet szolgáltatásait, és azon keresztül próbálja minél több számítógépre feljuttatni a szerzeményét.
 
A SmokeLoader egy meglehetősen jól ismert botnet, amelyet alvilági körökben bérbe lehet venni, és egyebek mellett vírusterjesztési célokra felhasználni. Ez egyben sajnos azt is jelenti, hogy amikor az Azov felkerül egy rendszerre, akkor nagy valószínűséggel egyéb károkozók előtt is megnyílik az út. Ezért egy ilyen fertőzés alkalmával a fájltitkosítás mellett többek között az adatlopás kockázatával is számolni kell.
 
Az Azov önmagában egy viszonylag hagyományosnak mondható zsarolóvírus, hiszen az által kompromittált számítógépek adattárolóin (vagy akár hálózati erőforrásokon) minden számára írható fájlt letitkosít. A tönkretett állományok fájlnevét .azov kiterjesztéssel egészíti ki. A károkozása során kizárólag a .dll, az .exe és az .ini kiterjesztésű fájlokat hagyja érintetlenül, biztosítva ezzel, hogy a rendszer alapszinten működőképes maradjon.
 
Az Azov a rendszereken RESTORE_FILES.txt nevű állományokat is maga mögött hagy. Ezekkel tudatja a felhasználóval, hogy mi is történt, és egyebek mellett arra hivatkozik, hogy a nyugat nem tesz eleget az ukrajnai háború megszüntetése érdekében. Emellett a csalók jól ismert biztonsági szakemberek nevét, illetve Twitter csatornáit is emlegetik. Így például a fájlban megjelenik Hasherazade, Michael Gillespie és Vitali Kremez neve is.
 
A károkozó által titkosított fájlok jelenleg nem dekódolhatók, ráadásul a vírus által létrehozott fájlokban csalókkal történő kapcsolatfelvételi lehetőségekre utaló adatok sincsenek. Ebből az is következik, hogy az elkövetők jelenleg rombolási célokkal terjesztik az Azovot, és egyelőre nem törekednek közvetlen pénzszerzésre. Ettől azonban az áldozatok helyzete sajnos nem könnyebb.
 
  1. 3

    A Cisco IOS XE-hez több patch vált elérhetővé.

  2. 3

    A Google ChromeOS két fontos biztonsági javítást kapott.

  3. 4

    Elérhetővé vált a Google Chrome webböngésző legújabb biztonsági frissítése.

  4. 3

    Az IBM biztonsági frissítéseket adott ki a Qradar SIEM megoldásához.

  5. 3

    A cURL fejlesztői négy biztonsági hibáról számoltak be.

  6. 4

    Az Apple egy veszélyes biztonsági hibát javított az iOS és iPadOS operációs rendszerei kapcsán.

  7. 4

    A macOS operációs rendszerhez egy fontos biztonsági frissítés vált telepíthető.

  8. 4

    A Microsoft ezúttal nyolc biztonsági rést foltozott be az Edge webböngészőben.

  9. 4

    A Mozilla fejlesztői kritikus biztonsági hibákat szüntettek meg a Firefoxban.

  10. 4

    A IBM Secure Proxy-hoz két tucat biztonsági frissítés vált elérhetővé.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség