Reklámok sodortak veszélybe Mac-gépeket

Egy online hirdetésekre épülő vírusterjesztő akció során kifejezetten Mac-számítógépek kerültek célkeresztbe.
 

A malvertising nem új jelenség. A lényege, hogy a vírusterjesztők online hirdetéseket használnak fel ahhoz, hogy terjesszék az ártalmas kódjaikat, programjaikat. Ezt többféle módon tehetik meg: kártékony weboldalakra mutató linkekkel vértezhetik fel a reklámjaikat, vagy akár közvetlenül azokba integrálhatják a nemkívánatos kódokat. Ez történt nemrégen, amikor a VeryMal névre keresztelt támadássorozat kezdetét vette.
 
Rövid, de tartalmas élet
 
A Confiant webbiztonsági cég szakemberei által kimutatott támadások január 11-én vették kezdetüket, és mindössze két nap leforgása alatt el is csendesültek. Ebben az időszakban azonban naponta átlagosan 5 millió alkalommal jelentek meg a problémás hirdetések. Könnyen elképzelhető, hogy ez az akció a támadók részéről egy teszt volt, és a későbbiekben még látunk majd hasonló támadásokat, akár még kifinomultabban kivitelezve.
 
A VeryMal kizárólag Mac-gépekre jelentett veszélyt. A működése során először hirdetéseken keresztül letöltődött egy kép (maga a reklám), amelyet egy JavaScript kód elkezdett feldolgozni. A képben szteganográfiai módszerekkel volt elrejtve az ártalmas kód. A JavaScript pedig ezt megkereste, és elkezdte "dekódolni". (A rejtett kód a képen egy kis fehér csík formájában volt látható, tehát különösebb feltűnést nem keltett.)


Forrás: Confiant
 
A problémás kód a képből történő kihámozását követően le is futott, és egy átirányítást hajtott végre a webböngészőben. Méghozzá egy olyan weboldalra, amelyen egy Adobe Flash Player frissítésnek álcázott program vált elérhetővé. Ha ezt a felhasználó letöltötte és elindította, akkor a Shlayer nevű reklámprogram került fel a számítógépére. Az pedig szorgosan végezte a dolgát, és nemkívánatos, bosszantó hirdetéseket jelenített meg, miközben lassította a rendszert.
 
A VeryMalhez tartozó kódot mostanra a legtöbb Mac-kompatibilis antivírus szoftver képes detektálni. Érdemes tehát Mac-en is figyelni a vírusvédelemre, még akkor is, ha sokkal kevesebb ilyen jellegű problémával kell szembenézni, mint a Windows-os környezetekben.
 
  1. 4

    A GLPI fejlesztői két veszélyes biztonsági résről számoltak be.

  2. 3

    Öt biztonsági rést foltoztak be a GitLab fejlesztői.

  3. 3

    A FreeRDP-hez öt patch vált elérhetővé.

  4. 4

    A Dell biztonsági frissítést adott ki a Custom VMware ESXi-hez.

  5. 4

    A Google kritikus veszélyességű sebezhetőségeket orvosolt a Chrome webböngésző kapcsán.

  6. 3

    Az IBM QRadar SIEM-hez egy biztonsági javítás érkezett.

  7. 3

    A Fortinet FortiNAC-F kapcsán egy biztonsági hibára derült fény.

  8. 4

    A Firefox legújabb kiadása számos sebezhetőséget orvosolt.

  9. 4

    A CrushFTP fejlesztői egy biztonsági rést foltoztak be.

  10. 4

    A GNU C Library kapcsán egy veszélyes biztonsági résre derült fény.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség