Rákaptak a kiberbűnözők a dupla zsarolásra

Egyre gyakoribb jelenség a lopott adatokkal történő zsarolás. Nagyon alattomos károkozásokról van szó, ezért ez esetben is a megelőzés a legfontosabb.
 

A zsaroló programok kezdetben a számítógépek (vagy akár okostelefonok, táblagépek) zárolásával igyekeztek pénzt kicsikarni a pórul járt felhasználóktól. Majd megjelentek azok a zsarolóvírusok, amelyek az általuk megfertőzött számítógépeken titkosították a felhasználók értékes fájljait, és a helyreállítási információkért cserébe pénz kezdtek követelni. Azt korántsem lehet kijelenteni, hogy a zsaroló programok azóta háttérbe szorultak volna, hiszen manapság is nagyon komoly kockázatot hordoznak. Ugyanakkor megfigyelhető a kiberbűnözők körében egyfajta elmozdulás, ami sajnos még tovább fokozza az amúgy sem kis problémát.
 
Adatlopással párosított titkosítás
 
Az utóbbi időben sorra jelennek meg azok a kártékony programok, amelyek alapvetően sok mindenben hasonlítanak az eddigi fájltitkosító vírusokhoz. Mondhatni megörökölték az elődjeik minden rossz tulajdonságát. Azonban a fertőzött számítógépeken már nem érik be annyival, hogy különféle kódolási eljárásokkal fájlokat tesznek használhatatlanná. A titkosítás előtt ugyanis összegyűjtik a rendszereken található bizalmas adatokat, amelyek lehetnek alkalmazásokban (például webböngészőkben) tárolt adatok vagy akár állományokban, adatbázisokban lévő információk is. Ezeket pedig feltöltik a vezérlőszervereikre, és ilyen módon egy újabb fegyvert adnak a terjesztőik kezébe.
 

 
 
Olvassa tovább
Prémium előfizetéssel!
 
  1. 4

    11 biztonsági javítás érkezett a Thunderbird alkalmazáshoz.

  2. 3

    A Citrix XenServerhez egy biztonsági frissítés vált elérhetővé.

  3. 4

    A Microsoft Edge két biztonsági hiba miatt kapott frissítést.

  4. 4

    A WordPress kompatibilis Forminator bővítmény súlyos biztonsági hibát tartalmaz.

  5. 3

    A Graylog esetében egy biztonsági hiba megszüntetésére nyílt lehetőség.

  6. 4

    A Tenable Nessus három biztonsági frissítést kapott.

  7. 3

    Az Apache Hive fejlesztői egy biztonsági hibát javítottak.

  8. 5

    A Google Chrome egy kritikus veszélyességű, nulladik napi biztonsági rést foltozott be a Chrome webböngészőn.

  9. 5

    A Cisco két súlyos sérülékenységet szüntetett meg az Identity Services Engine-ben.

  10. 3

    A Python öt biztonsági hibajavítással lett gazdagabb.

Partnerhírek
​A csaló telefonhívásokon és a nem létező gázszámlákon túl

Az ESET kiberbiztonsági szakértői most összefoglalják, milyen más módszerekkel lophatják el a személyes adatainkat – és mit tehetünk azért, hogy ez ne történhessen meg.

​Az ESET kutatói vizsgálták a RansomHub csoportot

Az ESET kutatói átfogó elemzést tettek közzé a zsarolóvírus ökoszisztémában bekövetkezett jelentős változásokról, különös figyelmet fordítva a domináns RansomHub csoportra.

hirdetés
Közösség