PornHub appnak álcázott androidos vírus terjed

A Koler nevű zsaroló program ismét felütötte a fejét az androidos érában. Elsősorban azon felhasználók készülékeit veszélyezteti, akik nem vetik meg a felnőtt tartalmakat.
 

A Koler zsaroló programnak már igazi története van, és a szálak egy Windows-os károkozóig vezetnek. 2014-ben ugyanis a Windows fertőzésére alkalmas Reveton zsaroló program készítői gondolták úgy, hogy Android alatt is próbára teszik a szerzeményük által képviselt módszereket. A Reveton annak idején arról volt ismert, hogy a számítógépeket zárolta, és váltságdíjat követelt a helyreállításért cserében. Sok esetben hatóságok nevével élt vissza, és azt állította, hogy a felhasználónak büntetést kell fizetnie, amiért illegális tartalmakat tárol a PC-jén. Amikor valaki ezt elhitte, és kifizette a mondvacsinált büntetést, akkor azzal a csalók zsebét tömte.
 
A Reveton mintájára 2014-ben meglehetősen gyorsan kezdett terjedni a Koler névre keresztelt zsaroló program. Az Android operációs rendszerrel kompatibilis károkozó több alvilági kampány főszereplőjévé vált, aminek következtében az egyik legfertőzőbb mobil kártevővé nőtte ki magát. A mobilokon - a Windows-os elődjéhez hasonlóan - zárolta a képernyőt, és hamis, rendőrségi közleményeket tett közzé, teljesen alaptalan állításokkal.
 
Újra itt van…
 
Lukas Stefanko, az ESET biztonsági kutatója a napokban arra lett figyelmes, hogy a Koler némi szünet után ismét felütötte a fejét. Ezúttal felnőtteknek szóló tartalmakkal kecsegtető weboldalakon keresztül terjed. E weblapokon egy hamis, PornHub alkalmazás letöltésére buzdítják a csalók a felhasználókat. Ha valaki feltelepíti ezt az appot, akkor a készüléke rövid időn belül kellemetlen meglepetésekkel fog szolgálni. Először egy telepítés folytatására sarkalló üzenet jelenik meg, amely valójában azt a célt szolgálja, hogy a felhasználó - a tudta nélkül - adminisztrátori jogokkal ruházza fel a kártékony alkalmazást. Ez esetben úgynevezett clickjacking technikákat használnak a csalók.


Forrás: ESET
 
Amint a telepítés megtörténik, akkor egy PornHub ikon jelenik meg a kijelzőn. Ezt elindítva a készülék már nem lesz a régi, és csak egy hamis üzenet jelenik meg, amely egyben zárolja is a mobil kijelzőjét.
 
Érdekesség, hogy a Koler korábbi változatai rendelkeztek helyfelismerő összetevőkkel, amelyek alapján különféle nyelvű és kinézetű zsaroló üzeneteket jelenítettek meg. A legújabb változata azonban "csak" az FBI nevével él vissza. Az eddigi vizsgálatok szerint a terjesztői elsősorban amerikai felhasználóktól akarnak pénzt kicsalni.
 
Stefanko szerint a kártékony programtól úgy lehet megszabadulni, ha a készüléket sikerül csökkentett módban elindítani. Ezt követően meg kell fosztani a hamis PornHub alkalmazást az admin jogoktól, majd el lehet távolítani azt.
 
  1. 4

    A GLPI fejlesztői két veszélyes biztonsági résről számoltak be.

  2. 3

    Öt biztonsági rést foltoztak be a GitLab fejlesztői.

  3. 3

    A FreeRDP-hez öt patch vált elérhetővé.

  4. 4

    A Dell biztonsági frissítést adott ki a Custom VMware ESXi-hez.

  5. 4

    A Google kritikus veszélyességű sebezhetőségeket orvosolt a Chrome webböngésző kapcsán.

  6. 3

    Az IBM QRadar SIEM-hez egy biztonsági javítás érkezett.

  7. 3

    A Fortinet FortiNAC-F kapcsán egy biztonsági hibára derült fény.

  8. 4

    A Firefox legújabb kiadása számos sebezhetőséget orvosolt.

  9. 4

    A CrushFTP fejlesztői egy biztonsági rést foltoztak be.

  10. 4

    A GNU C Library kapcsán egy veszélyes biztonsági résre derült fény.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség