Öreg károkozókkal van tele a vírusok toplistája

​Két neves biztonsági szervezet kiadta a tavalyi évre vonatkozó vírustoplistát, amelyből kiderül, hogy a kiberbűnözők továbbra is töretlenül fejlesztik a nemkívánatos szerzeményeiket.
 

Az amerikai CISA (Cybersecurity and Infrastructure Security Agency) és az ausztrál ACSC (Australian Cyber Security Centre) szakemberei a tavalyi vírusstatisztikák és telemetriai adatok elemzésével összeállították azt a toplistát, amelyből kiderül, hogy 2021-ben melyek voltak a legfertőzőbb számítógépes vírusok. Noha ilyen toplistát egyes biztonsági cégek is rendszeresen publikálnak, a mostani lista azért különbözik ezektől, mert globális és gyártó független módon szemlélteti a kártékony programok frontján tapasztalható helyzetet.
 
A két szervezet által összeállított toplista a következőképpen alakul:
  • Agent Tesla
  • AZORult
  • Formbook
  • Ursnif
  • LokiBot
  • MOUSEISLAND
  • NanoCore
  • Qakbot
  • Remcos
  • TrickBot
  • GootLoader
 
A fenti "ranglista" több érdekességre is rávilágít. Egyrész jól alátámasztja azt, hogy manapság a kiberbűnözők a zsarolóvírusokkal, valamint az adatlopásra alkalmas szerzeményeikkel igyekeznek a legtöbb haszonra szert tenni. Tehát a zsarolás és az adatszivárogtatás van a középpontban a legtöbb támadás során. Az adatlopások zöme személyes és pénzügyi adatokra jelent veszélyt.
 
További érdekesség, hogy a toplistán olyan károkozók szerepelnek, amelyek legalább öt éve ismertek. Sőt a Qakbot és az Ursnif trójai programok első változatai már több mint egy évtizede is fertőzték a számítógépeket. A kutatók szerint e kártevők hosszú élete leginkább azzal magyarázható, hogy a mögöttük álló kiberbandák folyamatosan fejlesztik azokat, és rendszeresen lépnek színre új funkciókkal, illetve detektálást megnehezítő megoldásokkal.
 

 
 
Olvassa tovább
Prémium előfizetéssel!
 
  1. 3

    Kritikus biztonsági hibáról számolt be a Cisco az IOS XE kapcsán.

  2. 3

    A SonicWall fontos biztonsági frissítéseket adott ki az egyik VPN-megoldásához.

  3. 3

    Az IBM Db2 két biztonsági hibajavítást kapott.

  4. 4

    A Commvault egy biztonsági frissítést adott ki.

  5. 4

    Több tucat biztonsági javítás vált elérhetővé az Androidhoz.

  6. 3

    Az OpenBSD egy biztonsági hibajavítással bővült.

  7. 4

    A QRadar kapcsán 14 biztonsági hibáról számolt be az IBM.

  8. 4

    A Firefox 13 biztonsági réstől vált meg a legújabb verzióinak köszönhetően.

  9. 4

    A Thunderbird alkalmazás fontos hibajavításokkal bővült.

  10. 3

    A LibreOffice egy biztonsági hibajavítással gyarapodott.

Partnerhírek
​Az ESET kutatói vizsgálták a RansomHub csoportot

Az ESET kutatói átfogó elemzést tettek közzé a zsarolóvírus ökoszisztémában bekövetkezett jelentős változásokról, különös figyelmet fordítva a domináns RansomHub csoportra.

Támadást hajtott végre a Kínához köthető FamousSparrow csoport

Az ESET kutatói felfedezték, hogy a FamousSparrow hackercsoport felelős egy pénzügyi szektorban működő amerikai kereskedelmi szervezet és egy mexikói kutatóintézet ellen elkövetett kibertámadásért.

hirdetés
Közösség