Olaszországra csapott le a Dharma zsarolóprogram

A Dharma zsarolóprogram ismét színre lépett. Hamis számlák mögé rejtőzik, miközben helyreállíthatatlan károkat képes okozni.
 

A Dharma nevű zsarolóprogram több éve ismert a biztonsági cégek előtt. Amikor először megjelent, akkor azzal hívta fel magára a figyelmet, hogy sok mindent ellesett a Crysis zsarolóvírustól, vagyis egy nem teljesen új kártékony programként kezdett terjedni. Az esetek többségében nem a széles körű terjedésre koncentrált, hanem célzott támadások során jutott szerephez. Noha azért kisebb spamkampányokból kivette a részét, inkább nem megfelelően védett, távoli asztali kapcsolatokon keresztül próbált beférkőzni az informatikai infrastruktúrákba. Most azonban ez némileg megváltozott, ugyanis a legújabb variánsa kifejezetten kéretlen elektronikus levelek segítségével fertőz.
 
A TG Soft biztonsági kutatói olyan e-maileket szűrtek ki, amelyek olasz nyelvű üzenettel rendelkeztek. Ebből nyilván az is következik, hogy a támadások jelenleg olasz felhasználókat céloznak. Azonban mindez korántsem jelenti azt, hogy ezek az üzenetek egyik pillanatról a másikra nem változhatnak meg, és nem jelenhetnek meg más nyelven a postafiókokban. Így érdemes szemügyre venni, hogy miként is működik az új Dharma.
 
A zsarolóprogramot terjesztő elektronikus levelek üzenete szerint a felhasználónak a megadott linkre kell kattintania ahhoz, hogy le tudjon tölteni egy számlát. Ha ezt megteszi, akkor egy OneDrive oldal jelenik meg, amelyről egy megosztott, tömörített (zip) fájl töltődik le. Ennek kicsomagolását követően két állomány jelenik meg. Egy VBS kiterjesztésű és egy képfájl. A veszélyt a VBS-fájl jelenti, ugyanis ennek elindításával felkerül a számítógépre a kártékony program, majd rögtön nekilát az állományok titkosításának.
 

 
 
Olvassa tovább
Prémium előfizetéssel!
 
  1. 3

    A Lenovo Vantage három biztonsági javítással bővült.

  2. 3

    A Splunk Enterprise-hoz biztonsági frissítések érkeztek.

  3. 4

    Az Adobe kritikus veszélyességű hibákat is javított a ColdFusion esetében.

  4. 4

    Az Adobe kiadta az Illsutrator legújabb verzióit, amelyek révén 10 biztonsági hibát szüntetett meg.

  5. 4

    Az Adobe hat sebezhetőséget orvosolt az InDesignban.

  6. 4

    15 biztonsági javítással gyarapodott az Adobe FrameMaker.

  7. 4

    Az SAP kiadta a júliusi biztonsági frissítéseit.

  8. 4

    A Microsoft jelentős mennyiségű hibajavítást tett letölthetővé a Windows-hoz.

  9. 4

    Egy tucat biztonsági frissítés vált letölthetővé az Office szoftvercsomaghoz.

  10. 4

    A Microsoft három biztonsági rést foltozott be az SQL Serveren.

Partnerhírek
Hogyan védhetjük meg a gyerekeket a kibertérben?

A nyári szünet idején a gyerekek több időt töltenek otthon, sokszor felügyelet nélkül – ez pedig nemcsak a fizikai, hanem az online biztonság szempontjából is kihívásokat jelent.

​A csaló telefonhívásokon és a nem létező gázszámlákon túl

Az ESET kiberbiztonsági szakértői most összefoglalják, milyen más módszerekkel lophatják el a személyes adatainkat – és mit tehetünk azért, hogy ez ne történhessen meg.

hirdetés
Közösség