Olaszországra csapott le a Dharma zsarolóprogram

A Dharma zsarolóprogram ismét színre lépett. Hamis számlák mögé rejtőzik, miközben helyreállíthatatlan károkat képes okozni.
 

A Dharma nevű zsarolóprogram több éve ismert a biztonsági cégek előtt. Amikor először megjelent, akkor azzal hívta fel magára a figyelmet, hogy sok mindent ellesett a Crysis zsarolóvírustól, vagyis egy nem teljesen új kártékony programként kezdett terjedni. Az esetek többségében nem a széles körű terjedésre koncentrált, hanem célzott támadások során jutott szerephez. Noha azért kisebb spamkampányokból kivette a részét, inkább nem megfelelően védett, távoli asztali kapcsolatokon keresztül próbált beférkőzni az informatikai infrastruktúrákba. Most azonban ez némileg megváltozott, ugyanis a legújabb variánsa kifejezetten kéretlen elektronikus levelek segítségével fertőz.
 
A TG Soft biztonsági kutatói olyan e-maileket szűrtek ki, amelyek olasz nyelvű üzenettel rendelkeztek. Ebből nyilván az is következik, hogy a támadások jelenleg olasz felhasználókat céloznak. Azonban mindez korántsem jelenti azt, hogy ezek az üzenetek egyik pillanatról a másikra nem változhatnak meg, és nem jelenhetnek meg más nyelven a postafiókokban. Így érdemes szemügyre venni, hogy miként is működik az új Dharma.
 
A zsarolóprogramot terjesztő elektronikus levelek üzenete szerint a felhasználónak a megadott linkre kell kattintania ahhoz, hogy le tudjon tölteni egy számlát. Ha ezt megteszi, akkor egy OneDrive oldal jelenik meg, amelyről egy megosztott, tömörített (zip) fájl töltődik le. Ennek kicsomagolását követően két állomány jelenik meg. Egy VBS kiterjesztésű és egy képfájl. A veszélyt a VBS-fájl jelenti, ugyanis ennek elindításával felkerül a számítógépre a kártékony program, majd rögtön nekilát az állományok titkosításának.
 
A Dharma legújabb variánsa az általa kompromittált fájlok nevét .ROGER kiterjesztéssel egészíti ki, majd megjeleníti a zsaroló üzenetét. Ebben egy e-mail cím található, amelyen keresztül az áldozat kapcsolatba léphet a csalókkal.
 
A legújabb Dharma által titkosított fájlok helyreállításához jelenleg nem érhető el dekódoló eszköz az interneten. Ennek ellenére nem javasolt a zsarolókkal egyezkedni, és teljesíteni a követeléseiket. A legfontosabb a megelőzésre helyezni a hangsúlyt. Ebből a szempontból lényeges a korszerű, naprakész vírusvédelem, a rendszeres biztonsági mentés és az elektronikus levelek körültekintő, megfontolt kezelése.
 
  1. 3

    A FreeRDP-hez öt patch vált elérhetővé.

  2. 4

    A Dell biztonsági frissítést adott ki a Custom VMware ESXi-hez.

  3. 4

    A Google kritikus veszélyességű sebezhetőségeket orvosolt a Chrome webböngésző kapcsán.

  4. 3

    Az IBM QRadar SIEM-hez egy biztonsági javítás érkezett.

  5. 3

    A Fortinet FortiNAC-F kapcsán egy biztonsági hibára derült fény.

  6. 4

    A Firefox legújabb kiadása számos sebezhetőséget orvosolt.

  7. 4

    A CrushFTP fejlesztői egy biztonsági rést foltoztak be.

  8. 4

    A GNU C Library kapcsán egy veszélyes biztonsági résre derült fény.

  9. 4

    A Microsoft Edge legújabb verziója számos sebezhetőséget szüntet meg.

  10. 4

    Kritikus fontosságú hibajavítás vált elérhetővé a ChromeOS-hez.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség