Okostelefonok milliói fertőződtek meg

Több mint 10 millió alkalommal töltötték le a felhasználók azokat az androidos alkalmazásokat, amelyek emelt díjas szolgáltatások révén okoztak anyagi kárt a mobilok tulajdonosai számára.
 

A Google minden igyekezete ellenére időként felbukkannak olyan alkalmazások a Play áruházban, amik különféle módszerekkel okoznak károkat, kellemetlenségeket a felhasználóknak. Ezek az appok nemkívánatos műveleteket hajtanak végre: reklámokat jelenítenek meg, adatokat lopnak, további ártalmas összetevőket telepítenek, vagy egyéb visszaélések elkövetéséhez nyújtanak segítséget. A káros appok egy része - sokszor a felhasználó tudta nélkül - emelt díjas SMS-szolgáltatásokra regisztrál.
 
Az Avast kutatói a Play áruházban lévő alkalmazások ellenőrzésekor olyan szoftverekre lettek figyelmesek, amik szintén SMS-ekkel történő csalásokban kaptak szerepet. A cég szakemberei és a Google addig vizsgálódott az ügyben, amig végül 105 alkalmazásról igazolták azt, hogy részét képezték az UltimaSMS névre keresztelt támadássorozatnak. Most már az is tudható, hogy a szóban forgó appokat összesen több mint 10,5 millió alkalommal telepítették az androidos eszközök tulajdonosai világszerte.
 
A feltárt kártékony alkalmazások között voltak játékok, kuponos appok, virtuális billentyűzetek, QR-kódolvasók, kép- és videószerkesztők, spamszűrők, kamera alkalmazások stb. Ezen appok egy része azonban nem rendelkezett olyan funkciókkal, amiket ígértek. A céljuk az volt, hogy a felhasználók megtévesztésével emelt díjas szolgáltatásokra iratkozzanak fel.


A kártékony alkalmazások
Forrás: Avast
 
Amikor egy ilyen kártékony alkalmazás felkerült a mobilra, akkor az engedélyek kérését követően egy nyitóképernyőn bekérte a telefonszámot, olykor az e-mail címet is. Majd ennek a telefonszámnak a felhasználásával regisztrált emelt díjas szolgáltatásokra. Ráadásul ehhez lekérdezte a készüléken futó Android nyelvi beállításait, a helyadatokat és a készülék egyéb paramétereit, majd ezek alapján választotta ki a szolgáltatást. Általában olyan regisztrációkat végzett, amik 40 dolláros kiadást jelentettek havi szinten az áldozatoknak.
 

 
 
Olvassa tovább
Prémium előfizetéssel!
 
  1. 4

    A Microsoft Edge két biztonsági hiba miatt kapott frissítést.

  2. 4

    A WordPress kompatibilis Forminator bővítmény súlyos biztonsági hibát tartalmaz.

  3. 3

    A Graylog esetében egy biztonsági hiba megszüntetésére nyílt lehetőség.

  4. 4

    A Tenable Nessus három biztonsági frissítést kapott.

  5. 3

    Az Apache Hive fejlesztői egy biztonsági hibát javítottak.

  6. 5

    A Google Chrome egy kritikus veszélyességű, nulladik napi biztonsági rést foltozott be a Chrome webböngészőn.

  7. 5

    A Cisco két súlyos sérülékenységet szüntetett meg az Identity Services Engine-ben.

  8. 3

    A Python öt biztonsági hibajavítással lett gazdagabb.

  9. 3

    A Trend Micro Password Manager kapcsán egy újabb biztonsági rendellenességre derült fény.

  10. 4

    A Brother nyomtatói és multifunkciós készülékei kapcsán 8 biztonsági hibára derült fény.

Partnerhírek
​A csaló telefonhívásokon és a nem létező gázszámlákon túl

Az ESET kiberbiztonsági szakértői most összefoglalják, milyen más módszerekkel lophatják el a személyes adatainkat – és mit tehetünk azért, hogy ez ne történhessen meg.

​Az ESET kutatói vizsgálták a RansomHub csoportot

Az ESET kutatói átfogó elemzést tettek közzé a zsarolóvírus ökoszisztémában bekövetkezett jelentős változásokról, különös figyelmet fordítva a domináns RansomHub csoportra.

hirdetés
Közösség