Okosépületeket pécéznek ki a kiberbűnözők

​A kiberbűnözők a hagyományos számítógépes vírusokon túllépve ma már olyan területeken is fenyegetést jelentenek, mint az okosépületek, de veszélyben forognak a kórházak és a bankok is.
 

Righard Zwienenberg, az ESET vezető kutatója mindezekről az ITBN CONF-EXPO 2019 konferencián beszélt. A szakember több mint három évtizede foglalkozik számítógépes vírusokkal, szakmai berkekben közismert vírusguruként tartják számon.
 
Zwienenberg ismertette a kiberbűnözés széles palettáját, melyben kiemelt figyelmet kapott a dolgozói biztonságtudatosság és a munkáltatói szabályozások fontossága. Gyakran ugyanis maguk a munkavállalók veszélyeztetik direkt vagy indirekt módon a cégek biztonságát a nemkívánatos, kártékony kódokat tartalmazó weboldalak felkeresésével, reklámokra való kattintással, adathalász e-mailekre való válaszolással, esetleg saját eszközeik vállalati hálózathoz való csatlakoztatásával.
 
Érdemes felkészülnünk arra is, hogy a kiberbűnözők úgy próbálnak ártani egy cégnek, hogy a beszállítói hálózaton keresztül kísérelnek meg beférkőzni az informatikai rendszerbe. Ennek egyik oka, hogy azt gondolják, hogy itt alacsonyabb védelmi szinttel fognak találkozni, így kisebb ellenállásba ütköznek.
 
A holland szakértő nemcsak a közismert IT-biztonsági kihívásokkal foglalkozik, hanem egy lépéssel mindig próbál előrébb járni a többieknél. Az egyik általa figyelt terület az épületbiztonság, szaknyelven siegeware: ebben az esetben a kiberbűnözők megpróbálják az okosépületek feletti irányítást átvenni, majd ezzel zsarolni a tulajdonost. Ez sokkal komolyabb fejfájást jelent, mint pusztán a légkondicionáló átprogramozását, hiszen a tűzjelző- és tűzoltó rendszereket ugyanúgy érintheti, mint az illetéktelen behatolások elleni rendszereket.
 
Zwienenberg felhívta a hallgatóság figyelmét, hogy az interneten keresztül akár kórházak és bankok épületeit is megtámadhatják ilyen módon a kiberbűnözők, ami nagyon súlyos problémákhoz vezethet.
 
  1. 4

    Kritikus fontosságú hibajavítás vált elérhetővé a ChromeOS-hez.

  2. 3

    A ClamAV kapcsán egy közepes veszélyeségű sebezhetőségre derült fény.

  3. 3

    Az IBM két sebezhetőségről számolt be a WebSphere Application Server kapcsán.

  4. 3

    Az Oracle 71 hibajavítást adott ki az Oracle Linux operációs rendszerhez.

  5. 4

    Több mint egy tucat biztonsági javítással bővült a Google Chrome.

  6. 4

    Letölthető a VirtualBox legújabb kiadása benne 13 biztonsági javítással.

  7. 4

    Az Oracle nyolc olyan biztonsági résről számolt be, amelyeket a Database Server kapcsán kellett orvosolnia.

  8. 4

    A MySQL három tucat biztonsági frissítéssel gyarapodott.

  9. 4

    Az Java több mint egy tucat biztonsági frissítést kapott.

  10. 3

    A Microsoft három biztonsági rést foltozott be az Edge webböngészőn.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség