Netes szülői felügyelet: kémkedés helyett beszélgetés
A Biztonságos Internet Napja alkalmából érdemes pár gyakorlatias, hasznos biztonsági tanácsot megfogadni.
Teljes tiltás vagy végtelen megengedés a digitális világban? "Mindkét hozzáállással lehet találkozni talán éppen azért, mert ez a kettő a könnyebb út a szülőknek. Az arany középút megtalálása és betartatása sok munkát igényel" - nyilatkozta Kittka András, a Funside School egyik alapítója. A szakember szerint a cél, hogy bizalmi kapcsolat alakuljon ki a gyerekünkkel ebben a témában is: azaz nem ellenőrizgetjük, nem vádoljuk, és képesek vagyunk kompetens válaszokat adni.
Common Sense Media
Amikor egy új app vagy játék kerül a gyerekek látóterébe, akkor gyorsan feltérképezhetjük a szoftverek célját, illetve a mások által javasolt korhatárokat. Gyerekek és szülők mondanak véleményt egy-egy felületről, amik így tartalmukat tekintve besorolásra kerülnek.
"Nem az a fontos, hogy egyből az aktuális slágerapplikáció szakértőivé váljunk - minden évben új őrület érkezik, a szülőnek az a fontos, hogy tudja: van hová fordulni információért" - mondta Kittka András.
A YouTube és a korlátozott mód
A legelterjedtebb videómegosztó oldalon egyetlen kattintással megoldható, hogy bizonyos tartalmak ne kerülhessenek gyerekünk elé, hiszen a folyamatosan tanuló algoritmus nem engedi azt megjeleníteni nekik. Azonban fontos megjegyezni - és erre a felület is felhívja a figyelmünket -, hogy a programok nem tudnak ugyanolyan pontossággal szűrni, mint egy ember, ezért az ingyenes szolgáltatások esetében a szülői felügyelet mindig javasolt, főleg kisebb gyermekeknél. Ha ez nem megoldható, akkor érdemes szemügyre venni az ún. "streaming" szolgáltatók (mint pl. a Netflix, az HBO Go vagy a hamarosan érkező Disney+) külön gyerekeknek szóló szolgáltatásait, mert bár ezek a platformok nem ingyenesek, de a fiataloknak szóló tartalmak besorolását valódi szerkesztők is felügyelik.
Okostelefonos szabályok
Ha telefont adunk a gyermek kezébe, akkor kapcsoljuk be az iOS vagy az Android szülői felügyeletét, melyben beállíthatunk telefonhasználati időintervallumokat, éjszakai tiltásokat - az appok egyenként engedélyezhetők vagy tilthatók bizonyos időszakokban. Ehhez semmilyen külön applikáció nem szükséges, a telefonok beállításai között megtalálható ez a lehetőség. Ugyanakkor nagyon fontos, hogy ne kémkedjünk a gyermek után a tudta nélkül: mindig közösen állításuk fel a szabályokat, és azokhoz tartsuk magunkat!
"A megoldás a lexikális tudás helyett a gyakorlati ismeretek megszerzése" - vélekedett Kittka András, aki hisz abban, hogy a szülőknek nem ellenőrzéssel és a gyerekek háta mögötti kémkedéssel kell elejét venniük a problémáknak, hanem minden esetben a gyermekkel átbeszélve kell megteremteni a biztonságot.
A Biztonságos Internet Nap alkalmából az EPAM Hungary és a Funside School február 18-án délután közös, bárki számára ingyenesen hozzáférhető szülői meetupot rendez, ahol minderről bővebben élőben is hallhatnak az érdeklődő szülők. A programon gyerekekkel foglalkozó pszichológustól és technológiai szakértőktől egyaránt hallhatnak nevelési elvekről, valamint a mindennapokban alkalmazható internetes tippekről és trükkökről.
-
A Trend Micro Password Manager kapcsán egy újabb biztonsági rendellenességre derült fény.
-
A Brother nyomtatói és multifunkciós készülékei kapcsán 8 biztonsági hibára derült fény.
-
A Google ezúttal három biztonsági rést foltozott be a Chrome böngészőn.
-
Több mint egy tucat biztonsági javítás érkezett a Firefox webböngészőhöz.
-
A Mautic legújabb kiadása öt biztonsági hibát szüntet meg.
-
A MongoDB egy biztonsági hiba miatt kapott frissítést.
-
A Pure-ftpd fejlesztői egy biztonsági hiba miatt adtak ki frissítést.
-
Az IBM 18 biztonsági hibát javított a QRadar SIEM rendszerében.
-
A D-Link egyik routere kapcsán egy biztonsági hiba látott napvilágot.
-
A ClamAV kapcsán két biztonsági hiba javítására kell figyelmet fordítani.
Az ESET kiberbiztonsági szakértői most összefoglalják, milyen más módszerekkel lophatják el a személyes adatainkat – és mit tehetünk azért, hogy ez ne történhessen meg.
Az ESET kutatói átfogó elemzést tettek közzé a zsarolóvírus ökoszisztémában bekövetkezett jelentős változásokról, különös figyelmet fordítva a domináns RansomHub csoportra.
OLDALUNK
RSSImpresszum
Hirdetési információk
Adatvédelem
Felhasználási feltételek
Hozzászólási szabályzat