Nem tágítanak a QNAP-tól a zsarolóvírusok
A QNAP hálózatos adattárolói ismét zsarolóvírusok célkeresztjében állnak. Érdemes figyelni a rendszeres frissítésekre.
A QNAP hálózatos adattárolói (NAS-ok) viszonylag régebb óta kedvelt célpontjai a kiberbűnözőknek, akik nem restek olyan kártékony programokat bevetni, amik akár helyreállíthatatlan károkat képesek okozni. Az egyik ilyen kártevőnek a DeadBolt zsarolóvírus számít, amely hónapok óta ostromolja a QNAP-féle NAS-okat. 2022 januárjában indult az első jelentősebb terjedési hulláma, amikor egy biztonsági résen keresztül kezdte fertőzni az adattárolókat, amelyeknek manipulálta a bejelentkező oldalát, majd titkosította az azokon tárolt fájlokat. A csalók akkor általában 0,03 bitcoint követeltek a helyreállításhoz szükséges dekódoló kulcsokért.
A DeadBolt következő, szélesebb körű terjedése márciusban volt megfigyelhető. Majd némi szünet után májusban ismét erőre kapott a károkozó, és napjainkban is meglehetősen intenzíven támad. Elsősorban azokat a NAS-okat képes térdre kényszeríteni, amelyek nem rendelkeznek a megfelelő biztonsági frissítésekkel.
A zsarolóvírus mögött meghúzódó kiberbanda egyértelműen a szélesebb körű vírusterjesztés mellett tette le a voksát, és a sok áldozatától viszonylag kisebb összegű váltságdíjat követel. Bud Broomhead, a Viakoo elnök-vezérigazgatója szerint a zsarolók meglehetősen jól belőtték azt, hogy a kisebb cégek mennyit hajlandók fizetni a fájljaik helyreállításáért.
Prémium előfizetéssel!
-
Az ImageMagick négy sebezhetőség miatt kapott frissítést.
-
A Git fontos biztonsági hibajavításokat kapott.
-
Az Apache HTTP Server jelentős biztonsági frissítést kapott.
-
A Lenovo Vantage három biztonsági javítással bővült.
-
A Splunk Enterprise-hoz biztonsági frissítések érkeztek.
-
Az Adobe kritikus veszélyességű hibákat is javított a ColdFusion esetében.
-
Az Adobe kiadta az Illsutrator legújabb verzióit, amelyek révén 10 biztonsági hibát szüntetett meg.
-
Az Adobe hat sebezhetőséget orvosolt az InDesignban.
-
15 biztonsági javítással gyarapodott az Adobe FrameMaker.
-
Az SAP kiadta a júliusi biztonsági frissítéseit.
A nyári szünet idején a gyerekek több időt töltenek otthon, sokszor felügyelet nélkül – ez pedig nemcsak a fizikai, hanem az online biztonság szempontjából is kihívásokat jelent.
Az ESET kiberbiztonsági szakértői most összefoglalják, milyen más módszerekkel lophatják el a személyes adatainkat – és mit tehetünk azért, hogy ez ne történhessen meg.
OLDALUNK
RSSImpresszum
Hirdetési információk
Adatvédelem
Felhasználási feltételek
Hozzászólási szabályzat