Nem tágítanak a QNAP-tól a zsarolóvírusok

​A QNAP hálózatos adattárolói ismét zsarolóvírusok célkeresztjében állnak. Érdemes figyelni a rendszeres frissítésekre.
 

A QNAP hálózatos adattárolói (NAS-ok) viszonylag régebb óta kedvelt célpontjai a kiberbűnözőknek, akik nem restek olyan kártékony programokat bevetni, amik akár helyreállíthatatlan károkat képesek okozni. Az egyik ilyen kártevőnek a DeadBolt zsarolóvírus számít, amely hónapok óta ostromolja a QNAP-féle NAS-okat. 2022 januárjában indult az első jelentősebb terjedési hulláma, amikor egy biztonsági résen keresztül kezdte fertőzni az adattárolókat, amelyeknek manipulálta a bejelentkező oldalát, majd titkosította az azokon tárolt fájlokat. A csalók akkor általában 0,03 bitcoint követeltek a helyreállításhoz szükséges dekódoló kulcsokért.
 
A DeadBolt következő, szélesebb körű terjedése márciusban volt megfigyelhető. Majd némi szünet után májusban ismét erőre kapott a károkozó, és napjainkban is meglehetősen intenzíven támad. Elsősorban azokat a NAS-okat képes térdre kényszeríteni, amelyek nem rendelkeznek a megfelelő biztonsági frissítésekkel.
 
A zsarolóvírus mögött meghúzódó kiberbanda egyértelműen a szélesebb körű vírusterjesztés mellett tette le a voksát, és a sok áldozatától viszonylag kisebb összegű váltságdíjat követel. Bud Broomhead, a Viakoo elnök-vezérigazgatója szerint a zsarolók meglehetősen jól belőtték azt, hogy a kisebb cégek mennyit hajlandók fizetni a fájljaik helyreállításáért.
 
Meg kell jegyezni, hogy a QNAP adattárolókat mostanság nem kizárólag a DeadBolt veszélyezteti, hanem például a kacifántos nevű eCh0raix zsarolóvírus is.
 
A QNAP minden ügyfelének azt javasolja, hogy ellenőrizzék az adattárolókat, és szükség esetén frissítsék azokat. Ezzel ugyanis jelentősen csökkenthetők a kockázatok. Természetesen emellett figyelni kell a szigorú hozzáféréskezelésre és az erős jelszavak használatára. Az adattárolókat pedig nem célszerű közvetlenül elérhetővé tenni az internet felől. A gyártó mindezek mellett a beépített Malware Remover alkalmazás használatát is szorgalmazza.
 
 
  1. 3

    A Cisco IOS XE-hez több patch vált elérhetővé.

  2. 3

    A Google ChromeOS két fontos biztonsági javítást kapott.

  3. 4

    Elérhetővé vált a Google Chrome webböngésző legújabb biztonsági frissítése.

  4. 3

    Az IBM biztonsági frissítéseket adott ki a Qradar SIEM megoldásához.

  5. 3

    A cURL fejlesztői négy biztonsági hibáról számoltak be.

  6. 4

    Az Apple egy veszélyes biztonsági hibát javított az iOS és iPadOS operációs rendszerei kapcsán.

  7. 4

    A macOS operációs rendszerhez egy fontos biztonsági frissítés vált telepíthető.

  8. 4

    A Microsoft ezúttal nyolc biztonsági rést foltozott be az Edge webböngészőben.

  9. 4

    A Mozilla fejlesztői kritikus biztonsági hibákat szüntettek meg a Firefoxban.

  10. 4

    A IBM Secure Proxy-hoz két tucat biztonsági frissítés vált elérhetővé.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség