Nem sikerül kiirtani a legbrutálisabb zsarolóvírust

2017-ben következett be a történelem eddigi legnagyobb zsarolóvírus járványa, amelyet a WannaCry program okozott. A veszélyek azóta sem múltak el teljesen.
 

A zsarolóvírusok a legtöbb szervezet számára komoly kihívást jelentenek. Lehetővé teszik, hogy a bűnözők blokkolják az üzleti tevékenységeket, és pénzt csaljanak ki az áldozatoktól. A Kaspersky kimutatása szerint zsarolóvírusos incidensek következtében a nagyobb cégek, intézmények átlagosan 1,46 millió dolláros veszteséget szenvedtek el 2019-ben, ami tartalmazza az állásidő, a bírságok és a hírnévsérülés költségeit is.
 
A biztonsági cég kutatása szerint 2019-ben összesen több mint 767 ezer felhasználót ért zsarolóvírusokkal végrehajtott támadás - az áldozatok csaknem egyharmada vállalkozás volt. A ransomware programok között még mindig a WannaCry számított a legelterjedtebbnek - 2019-ben az összes észlelt támadás 21 százalékáért volt felelős. Más víruscsaládok jelentős lemaradással követik: a GandCrab például a támadások 11 százalékában vett részt. (A GandCrab az internetes feketepiacon szolgáltatás formájában is elérhető, vagyis a készítői bérbe adják a szerzeményüket.)
 
"A WannaCry-járvány kitörése óta a kiberbűnözők tovább diverzifikálták a zsarolóvírus-támadások indításához használt támadási vektoraikat. A károkozásaik sokkal célzottabbá váltak, és áthelyeződtek a vállalkozásokra, a kormányzati és az egészségügyi szervezetekre, ahol az adatok kritikus fontosságúak, így nagyobb összegű váltságdíjat követelhetnek. A koronavírus járvány közepette a kórházak voltak a legsebezhetőbbek. Az Interpol támogatást nyújtott az áldozatul esett szervezeteknek. Most is szorosan együttműködünk tagországainkkal és a privát partnereinkkel, többek között a Kasperskyvel, annak érdekében, hogy felhívjuk a közvélemény figyelmét a kiberfenyegetések megelőzésének lehetőségeire egy globális kampány keretében" - mondta Craig Jones, az Interpol Kiberbűnözés Elleni Igazgatóságának vezetője. 
 

 
 
Olvassa tovább
Prémium előfizetéssel!
 
  1. 4

    11 biztonsági javítás érkezett a Thunderbird alkalmazáshoz.

  2. 3

    A Citrix XenServerhez egy biztonsági frissítés vált elérhetővé.

  3. 4

    A Microsoft Edge két biztonsági hiba miatt kapott frissítést.

  4. 4

    A WordPress kompatibilis Forminator bővítmény súlyos biztonsági hibát tartalmaz.

  5. 3

    A Graylog esetében egy biztonsági hiba megszüntetésére nyílt lehetőség.

  6. 4

    A Tenable Nessus három biztonsági frissítést kapott.

  7. 3

    Az Apache Hive fejlesztői egy biztonsági hibát javítottak.

  8. 5

    A Google Chrome egy kritikus veszélyességű, nulladik napi biztonsági rést foltozott be a Chrome webböngészőn.

  9. 5

    A Cisco két súlyos sérülékenységet szüntetett meg az Identity Services Engine-ben.

  10. 3

    A Python öt biztonsági hibajavítással lett gazdagabb.

Partnerhírek
​A csaló telefonhívásokon és a nem létező gázszámlákon túl

Az ESET kiberbiztonsági szakértői most összefoglalják, milyen más módszerekkel lophatják el a személyes adatainkat – és mit tehetünk azért, hogy ez ne történhessen meg.

​Az ESET kutatói vizsgálták a RansomHub csoportot

Az ESET kutatói átfogó elemzést tettek közzé a zsarolóvírus ökoszisztémában bekövetkezett jelentős változásokról, különös figyelmet fordítva a domináns RansomHub csoportra.

hirdetés
Közösség