Nem kegyelmeznek a közösségi oldalakon a csalók

Jelentősen nőtt azon adathalász támadások száma, amelyek közösségi oldalakon keresztül következnek be. Mutatjuk, hogy mely napokon kell különösen óvatosnak lenni.
 

A Vade kiberbiztonsági vállalat szerint soha nem volt még olyan intenzív az adathalászok ténykedése a közösségi oldalakon, mint az elmúlt évben. Ez persze annak fényében nem meglepő, hogy összességében ezen weboldalak, illetve webes szolgáltatások népszerűségének növekedése továbbra is töretlen.
 
A Vade által készített elemzés során megközelítőleg 185 ezer olyan weboldalt vizsgáltak a kutatók, amelyek adathalász célokat szolgáltak. A csalások többsége az alábbiak köré csoportosult:
  • közösségi oldalak
  • Microsoft 365 fiókok
  • technikai támogatásos csalások
  • koronavírus
  • online kereskedelem, csomagküldés
 
A biztonsági szakemberek egy toplistát is összeállítottak, amely azt mutatja meg, hogy mely közösségi oldalak, online szolgáltatások, illetve vállalatok nevével éltek vissza a leggyakrabban az adathalászok.

 
A toplista kapcsán fontos kiemelni, hogy az első két szereplő helyet cserélt, vagyis a Facebook átvette a vezetést a Microsofttól a netes csalók berkein belül. A toplistán feljebb "ugrott" egyebek mellett a WhatsApp, az Orange és a LinkedIn is.
 
A Vade szerint az adathalász támadások leggyakrabban közösségi oldalakon közzétett bejegyzésekben elhelyezett hivatkozások révén következnek be, amelyek vagy fertőzött fájlokra, vagy kártékony weboldalakra mutatnak. Az elkövetők első körben a saját közönségük berkein belül terjesztik ezeket a linkeket, remélve azt, hogy a felhasználók megbíznak a - gyakorta kamu - profiljaikban. Ugyanakkor az is elterjedt módszer - különösen a Twitteren -, hogy az elkövetők jól ismert személyek profiljainak meghackelését követően visszaélnek az áldozataik hírnevével. 2020-ban ilyen támadás áldozata lett egyebek mellett Jeff Bezos, Bill Gates és Elon Musk Twitter fiókja is.
 
Mikor támadnak az adattolvajok
 
A biztonsági kutatók egy érdekes kimutatást is készítettek. Arra voltak kíváncsiak, hogy az adathalászok mely napokon a legaktívabbak. Összességében elmondható, hogy a támadások 78 százaléka hétköznapokon következik be, míg a hétvégéken némileg csökken az intenzitás. A facebookos csalások hétfői és csütörtöki napokon a leggyakoribbak, míg a Microsoft 365 alapú károkozások legnagyobb hányada pénteki napokra esik. Ennek az lehet az oka, hogy ez utóbbi támadások elsősorban üzleti felhasználók ellen irányulnak, akik a pénteki sietségben, kapkodásban kevésbé figyelmesek, így nagyobb eséllyel kattintanak problémás levelekre, linkekre.
 
Természetesen a fentiek nem jelentik azt, hogy csak ezeken a napokon kell résen lenni. A csalók ugyanis nem pihennek, folyamatosan ontják a kéretlen leveleiket, tartalmaikat. 
 
  1. 3

    A FreeRDP-hez öt patch vált elérhetővé.

  2. 4

    A Dell biztonsági frissítést adott ki a Custom VMware ESXi-hez.

  3. 4

    A Google kritikus veszélyességű sebezhetőségeket orvosolt a Chrome webböngésző kapcsán.

  4. 3

    Az IBM QRadar SIEM-hez egy biztonsági javítás érkezett.

  5. 3

    A Fortinet FortiNAC-F kapcsán egy biztonsági hibára derült fény.

  6. 4

    A Firefox legújabb kiadása számos sebezhetőséget orvosolt.

  7. 4

    A CrushFTP fejlesztői egy biztonsági rést foltoztak be.

  8. 4

    A GNU C Library kapcsán egy veszélyes biztonsági résre derült fény.

  9. 4

    A Microsoft Edge legújabb verziója számos sebezhetőséget szüntet meg.

  10. 4

    Kritikus fontosságú hibajavítás vált elérhetővé a ChromeOS-hez.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség