Nem kegyelmeznek a közösségi oldalakon a csalók
Jelentősen nőtt azon adathalász támadások száma, amelyek közösségi oldalakon keresztül következnek be. Mutatjuk, hogy mely napokon kell különösen óvatosnak lenni.
A Vade kiberbiztonsági vállalat szerint soha nem volt még olyan intenzív az adathalászok ténykedése a közösségi oldalakon, mint az elmúlt évben. Ez persze annak fényében nem meglepő, hogy összességében ezen weboldalak, illetve webes szolgáltatások népszerűségének növekedése továbbra is töretlen.
A Vade által készített elemzés során megközelítőleg 185 ezer olyan weboldalt vizsgáltak a kutatók, amelyek adathalász célokat szolgáltak. A csalások többsége az alábbiak köré csoportosult:
- közösségi oldalak
- Microsoft 365 fiókok
- technikai támogatásos csalások
- koronavírus
- online kereskedelem, csomagküldés
A biztonsági szakemberek egy toplistát is összeállítottak, amely azt mutatja meg, hogy mely közösségi oldalak, online szolgáltatások, illetve vállalatok nevével éltek vissza a leggyakrabban az adathalászok.

A toplista kapcsán fontos kiemelni, hogy az első két szereplő helyet cserélt, vagyis a Facebook átvette a vezetést a Microsofttól a netes csalók berkein belül. A toplistán feljebb "ugrott" egyebek mellett a WhatsApp, az Orange és a LinkedIn is.
A Vade szerint az adathalász támadások leggyakrabban közösségi oldalakon közzétett bejegyzésekben elhelyezett hivatkozások révén következnek be, amelyek vagy fertőzött fájlokra, vagy kártékony weboldalakra mutatnak. Az elkövetők első körben a saját közönségük berkein belül terjesztik ezeket a linkeket, remélve azt, hogy a felhasználók megbíznak a - gyakorta kamu - profiljaikban. Ugyanakkor az is elterjedt módszer - különösen a Twitteren -, hogy az elkövetők jól ismert személyek profiljainak meghackelését követően visszaélnek az áldozataik hírnevével. 2020-ban ilyen támadás áldozata lett egyebek mellett Jeff Bezos, Bill Gates és Elon Musk Twitter fiókja is.
Prémium előfizetéssel!
-
A VMware Tools egy biztonsági frissítést kapott.
-
A Google a Chrome-ban két hibát javított, amelyek közül az egyik kritikus, nulladik napi sebezhetőség.
-
Az Adobe Photoshop három biztonsági hibajavítást kapott.
-
Az Adobe Illustrator kapcsán egy biztonsági hiba javítása vált szükségessé.
-
Az Adobe InDesignhoz három frissítés érkezett.
-
Az SAP kiadta a májusi biztonsági frissítéseit.
-
A Microsoft elérhetővé tette a májusi biztonsági frissítéseket a Windows-hoz.
-
Az Office több mint egy tucat biztonsági frissítéssel gyarapodott.
-
A Fortinet egy kritikus veszélyességű biztonsági hibáról adott tájékoztatást.
-
A Microsoft négy hibajavítást tett letölthetővé a SharePoint Serverhez.
Az ESET kutatói átfogó elemzést tettek közzé a zsarolóvírus ökoszisztémában bekövetkezett jelentős változásokról, különös figyelmet fordítva a domináns RansomHub csoportra.
Az ESET kutatói felfedezték, hogy a FamousSparrow hackercsoport felelős egy pénzügyi szektorban működő amerikai kereskedelmi szervezet és egy mexikói kutatóintézet ellen elkövetett kibertámadásért.
OLDALUNK
RSSImpresszum
Hirdetési információk
Adatvédelem
Felhasználási feltételek
Hozzászólási szabályzat