Ne pánikoljunk be a kibertámadásoktól!

Hat egyszerű szabály, melyek betartásával biztonságosabban használhatjuk az internetet és a számítógépünket.
 

A G DATA biztonsági szakértői közzétettek néhány tanácsot, amelyek megfogadásával jelentősen csökkenthetővé válnak az adatlopások, valamint az egyéb internetes károkozások kockázatai.
 
Kerüljük el a pánikot
 
Természetes reakció, hogy amikor veszélyt lát, akkor az ember pánikba esik. Ugyanakkor a pánikhelyzet kialakítása, és a félelem kihasználása a kiberbűnözők egyik legerősebb fegyvere. Például kapunk egy e-mailt, amely értesít arról, hogy megszerezték internetes jelszavainkat, és ezek segítségével kamerafelvételt készítettek rólunk, miközben pornóoldalakon jártunk. Vagy felhív bennünket egy kedvesnek és segítőkésznek mutatkozó banki ügyintéző azzal, hogy a számlánkon gyanús mozgások történtek, ezért érdemes lenne azonnal biztonságba helyezni a megtakarításainkat egy technikai számlára.
 
A csalók minden ilyen esetben úgy érik el céljukat, hogy félelmet keltenek, pánikba ejtik az embereket. Érdemes ilyenkor egy pillanatra megállni, tájékozódni, megkérdezni másokat. Így például, ha az az érzésünk, hogy a bankszámlánkon lévő megtakarításunk veszélyben lehet, akkor megszakíthatjuk az ismeretlen hívást, és felhívhatjuk mi magunk a bankunk ügyfélszolgálatát, hogy biztosan hiteles forrásból tájékozódjunk.
 
Ne nyissunk meg ismeretlen mellékleteket
 
„Mellékelve küldjük a rendeléséhez tartozó számlát” - írja egy ismeretlen webshop, ahonnan nem rendeltünk semmit. Ha pedig letöltjük a mellékletet, és megnyitjuk, akkor előfordulhat, hogy kártevőt telepítünk.
 
Számos biztonsági fenyegetés ölthet testet e-mail mellékletek formájában. Word-dokumentumok, PDF- vagy HTML-fájlok is lehetnek veszélyesek, de még képekbe is lehet kártevőt rejteni.
 
Az ismeretlenektől származó e-mailekkel mindig nagyon óvatosan kell bánni, de még akkor is érdemes résen lenni, ha egy ismerőstől olyan levelet kapunk, amihez gyanús csatolmány tartozik. Ilyenkor célszerű rákérdezni a feladótól, hogy valóban ő küldte-e a melléklelet. Sajnos gyakorta előfordul, hogy a támadók feltörnek postafiókokat, és azokon keresztül küldözgetik a nemkívánatos leveleiket a fiók tulajdonosának tudta nélkül.
 
Ne kattintsunk a kéretlen hivatkozásokra
 
Az átverések során a kiberbűnözők sokszor kihasználják az emberek bizalmát, hiszékenységét. A különböző fordítási szolgáltatások és mesterséges intelligencia használatával külföldi csalók is könnyebben és egyre pontosabban írhatnak magyar nyelvű adathalász e-maileket.
 
A lényeg, hogy nem szabad rákattintani az ismeretlen feladótól érkező levelekben található linkekre. Minden esetben ellenőrizzük a feladó e-mail címét, mert az is árulkodó lehet. Egy közüzemi szolgáltató nem fog például gmailes címről értesítőt küldeni.
 
Kérdezzük meg az üzenet küldőjét
 
Nemrég a Facebookon terjedt egy átverés, amely egy, a barátunktól érkező Messenger üzenettel kezdődött:
 
"A Facebook jelezte, hogy válasszak öt barátot, akik segítenek nekem visszajutni a fiókomba, ha elvesztem a jelszavam. Te vagy az egyik. Hamarosan kapni fogsz egy kódot e-mailben, azt kérlek, hogy írd be ide nekem az üzenetbe."
 
Ezután érkezett egy e-mail, benne egy kóddal. Ha ezt a kódot a felhasználó megosztotta, akkor azonnal kiszolgáltatottá tette a saját fiókját. Ezeket az üzeneteket az elkövetők feltört fiókokból küldözgették. Ezért, ha ilyen jellegű üzenetet kapunk, akkor előbb mindig beszéljünk az ismerősünkkel, hogy valóban ő küldte-e kérést.
 
Csak óvatosan a szoftverek telepítésével
 
A torrentoldalakról letöltött programok és törések kártevőket tartalmazhatnak. Aki a vírusirtó szoftverének riasztását kikapcsolja, és így telepít fel egy ilyen programot, az veszélynek teszi ki a gépét. Kockázatot jelentenek azok a weboldalak is, amelyek egy vicces vagy érdekes videó megtekintéséhez kodek vagy egyéb szoftver telepítését kérik.
 
A kézenfekvő megoldás, hogy ne telepítsünk kétes, nem hivatalos forrásból származó alkalmazásokat.
 
Bízzuk jelszókezelőre a jelszavainkat
 
Az internetes szolgáltatások szaporodásával nehéz minden egyes weboldalhoz és alkalmazáshoz megfelelően erős, egyedi jelszót kitalálni. Ekkor jön jól egy jelszókezelő alkalmazás. Ilyen modulokat gyakorta a komplexebb védelmet kínáló biztonsági szoftverek is tartalmaznak. 
 
  1. 3

    Az IBM Db2 egy újabb biztonsági javítással bővült.

  2. 4

    A Docker fejlesztői egy több éve létező biztonsági rést foltoztak be.

  3. 3

    A Trend Micro VPN Proxy One Pro egy biztonsági hiba miatt kapott frissítést.

  4. 3

    Négy biztonsági hiba látott napvilágot az ISC BIND kapcsán.

  5. 4

    Több mint egy tucat biztonsági javítással érkezett meg a legújabb Chrome verzió.

  6. 3

    A Zyxel számos vezeték nélküli hozzáférési ponthoz adott ki biztonsági frissítést.

  7. 3

    A Juniper több hibát javított a Junos OS-ben.

  8. 3

    A Vtiger CRM két biztonsági hiba miatt kapott frissítést.

  9. 3

    Az IBM WebSphere Application Serverhez egy biztonsági frissítés vált letölthetővé.

  10. 4

    A SolarWinds kritikus sebezhetőségeket is orvosolt az ARM esetében.

Partnerhírek
​A kék halál képernyőn túl

A hibás CrowdStrike-frissítés okozta széleskörű informatikai leállások előtérbe helyezték a szoftverfrissítések kérdését. Frissítsünk vagy inkább ne?

Mesterséges intelligencia és deepfake a támadásokban

Az ESET legújabb Threat Report jelentése átfogó képet ad az ESET szakértői csapata által 2023 decemberétől 2024 májusáig megfigyelt fenyegetettségi trendekről.

hirdetés
Közösség