Nagyon pörög az alvilági víruskereskedelem
A zsarolóprogramok köré egy komplex alvilági piac épült ki, amelynek szereplőit a minél nagyobb haszon motiválja. Eközben az célpontjaiknál óriási károk keletkeznek.
A zsarolóprogramok ökoszisztémájának szereplői általában erre specializálódott darknetes fórumokon kommunikálnak egymással. Ugyanitt hirdetik a portékájukat, vagy éppen nyújtanak technikai támogatást a szerzeményeikhez. Egyes jól ismert csoportok - mint például az előző időszakban egyre több szervezetet megtámadó REvil - rendszeresen tesznek közzé ajánlatokat és híreket partnerprogramjaikon keresztül. E programok keretében a zsarolóvírus készítője 20-40 százalékban részesedik a profitból, míg a maradék 60-80 százalék annál a szereplőnél (partnernél) landol, amely felhasználja a feketepiacon megvásárolt zsarolóprogramot.
A ransomware-ek készítői az "ügyfeleiket", partnereiket egy gondos folyamat mentén választják ki, és már kezdetben lefektetik az alapszabályokat, a földrajzi korlátozásokat, sőt olykor még az elfogadott politikai nézeteket is.
A támadások során megszerzett hozzáférési adatok (felhasználónevek és jelszavak) sem vesznek kárba az internet sötét oldalán. Azokat a csalók értékesíthetik vagy aukciós vagy fix áras formában. Az adatokat gyakorta olyanok bocsátják áruba, akik botneteket is üzemeltetnek, és kiterjedt kampányokat folytatnak, hogy nagy tételben tudják árulni a lopott adatokat.
A Kaspersky kutatói szerint az alvilági fórumokon zsarolóvírusok készítésére alkalmas szoftverek is találhatók, amelyek ára 300-4000 dollár között mozog. Ugyanakkor ilyen kártékony programokat szolgáltatásként is igénybe lehet venni átlagosan havi 120 dollárért.
- fejtette ki Dmitrij Galov, a Kaspersky globális kutató és elemző csapatának biztonsági kutatója."A zsarolóprogramok ökoszisztémája komplex. Egy folyton változó piacról van szó, amelyben sok szereplő tevékenykedik: egyesek meglehetősen opportunisták, mások pedig rendkívül profik. Az üzlet ráadásul igencsak jól megy nekik, ezért aztán még jó ideig nem fognak felhagyni ezzel a tevékenységgel"
A biztonsági cég arra ösztönzi a szervezeteket, hogy az alábbi, legjobb gyakorlatok alkalmazásával védekezzenek a zsarolóvírusokkal szemben:
- Mindig tartsák naprakészen az operációs rendszereket és a szoftvereket.
- Fordítsanak fokozott figyelmet a kimenő adatforgalomra.
- Készítsenek offline biztonsági másolatokat.
- Minden végpontot érintően kapcsoljanak be zsarolóvírusok elleni védelmet.
- Telepítsenek APT elleni és EDR megoldásokat.
-
Az Apache Hive fejlesztői egy biztonsági hibát javítottak.
-
A Google Chrome egy kritikus veszélyességű, nulladik napi biztonsági rést foltozott be a Chrome webböngészőn.
-
A Cisco két súlyos sérülékenységet szüntetett meg az Identity Services Engine-ben.
-
A Python öt biztonsági hibajavítással lett gazdagabb.
-
A Trend Micro Password Manager kapcsán egy újabb biztonsági rendellenességre derült fény.
-
A Brother nyomtatói és multifunkciós készülékei kapcsán 8 biztonsági hibára derült fény.
-
A Google ezúttal három biztonsági rést foltozott be a Chrome böngészőn.
-
Több mint egy tucat biztonsági javítás érkezett a Firefox webböngészőhöz.
-
A Mautic legújabb kiadása öt biztonsági hibát szüntet meg.
-
A MongoDB egy biztonsági hiba miatt kapott frissítést.
Az ESET kiberbiztonsági szakértői most összefoglalják, milyen más módszerekkel lophatják el a személyes adatainkat – és mit tehetünk azért, hogy ez ne történhessen meg.
Az ESET kutatói átfogó elemzést tettek közzé a zsarolóvírus ökoszisztémában bekövetkezett jelentős változásokról, különös figyelmet fordítva a domináns RansomHub csoportra.
OLDALUNK
RSSImpresszum
Hirdetési információk
Adatvédelem
Felhasználási feltételek
Hozzászólási szabályzat