Mit tanulhatunk egy világhírű hackercsoport támadásaiból?

​Az utóbbi hónapokban gyakran hallani a Lapsus$ hackercsoportról, amelynek tagjai vezető technológiai vállalatok ellen követtek el támadásokat.
 

A feltételezhetően brazil és brit tinédzserekből álló csapat legutóbbi áldozatává az Uber és a Rockstar Games vált. A hackercsoport a személy- és ételkiszállítással foglalkozó cég belső rendszereibe hatolt be, és keltett zavart - például vulgáris képek megosztásával. A játékfejlesztő viszont ennél rosszabbul járt: a nyilvánvaló presztízsveszteség mellett tőle adatokat is loptak, így a legfontosabb, még bőven fejlesztés alatt álló játékukból, a Grand Theft Auto VI-ból videók és nem publikus információk kerültek ki az internetre.
 
A Lapsus$ feltűnésében talán az ad okot a legnagyobb aggodalomra, hogy nagyon egyszerű eszköztárral dolgoznak a tagjai: a szervezetek alkalmazottjait vagy a partnereik munkatársait veszik célba. Őket hibára kényszerítik, majd a megszerzett felhasználói adatokkal könnyűszerrel lépnek be a rendszerekbe. Ezt követően kihasználják a szervezeteknek azt az jellemző kritikus hibáját, hogy csak nagyvonalúan korlátozzák azt, hogy a munkatársak vagy alvállalkozók milyen adatokhoz és belső rendszerekhez férhetnek hozzá.
 

"A jogosultságok terén tapasztalható káosz gyakorlatilag természetes következménye annak, hogy a szervezetek házon belül és a partnereikkel is igyekeznek a lehető legkényelmesebb, legátjárhatóbb infrastruktúrát kialakítani, legyen szó kommunikációról, logisztikai kérdésekről vagy bármilyen adatmegosztásról"


- mondta Mihály Tamás, az XS Matrix alapítója.
 
"Tapasztalataink szerint egy maximum 100 fővel dolgozó vállalat lehet képes arra, hogy a jogosultságokat manuálisan ellenőrizze. Ennél nagyobb létszámnál egyszerűen követhetetlenné válik, hogy az alkalmazottak vagy beszállítók - és különösen a közülük távozók - mihez és hogyan férhetnek hozzá a vállalat szenzitív adatai és rendszerei közül" - vélekedett a TheFence biztonsági szolgáltatás megálmodója.
 

 
 
Olvassa tovább
Prémium előfizetéssel!
 
  1. 3

    A Lenovo Vantage három biztonsági javítással bővült.

  2. 3

    A Splunk Enterprise-hoz biztonsági frissítések érkeztek.

  3. 4

    Az Adobe kritikus veszélyességű hibákat is javított a ColdFusion esetében.

  4. 4

    Az Adobe kiadta az Illsutrator legújabb verzióit, amelyek révén 10 biztonsági hibát szüntetett meg.

  5. 4

    Az Adobe hat sebezhetőséget orvosolt az InDesignban.

  6. 4

    15 biztonsági javítással gyarapodott az Adobe FrameMaker.

  7. 4

    Az SAP kiadta a júliusi biztonsági frissítéseit.

  8. 4

    A Microsoft jelentős mennyiségű hibajavítást tett letölthetővé a Windows-hoz.

  9. 4

    Egy tucat biztonsági frissítés vált letölthetővé az Office szoftvercsomaghoz.

  10. 4

    A Microsoft három biztonsági rést foltozott be az SQL Serveren.

Partnerhírek
Hogyan védhetjük meg a gyerekeket a kibertérben?

A nyári szünet idején a gyerekek több időt töltenek otthon, sokszor felügyelet nélkül – ez pedig nemcsak a fizikai, hanem az online biztonság szempontjából is kihívásokat jelent.

​A csaló telefonhívásokon és a nem létező gázszámlákon túl

Az ESET kiberbiztonsági szakértői most összefoglalják, milyen más módszerekkel lophatják el a személyes adatainkat – és mit tehetünk azért, hogy ez ne történhessen meg.

hirdetés
Közösség