Mindig van rosszabb: zsarolni kezdett egy banki trójai

A DanaBot banki trójai készítői nem voltak megelégedve az eddig sem csekély funkcionalitású károkozójukkal, ezért abból egy zsaroló programot faragtak.
 

A DanaBot trójai több mint egy évvel ezelőtt kezdett terjedni viszonylag intenzíven. Kezdetben ausztrál bankok ügyfeleit vette célba, majd nem sokkal később globális terjedésbe kezdett. Így többek között az USA-ban, Kanadában és Európában is felütötte a fejét. Különösen gyakran fertőzött Olaszoroszágban és Lengyelországban. A Delphiben íródott kártékony program egyebek mellett az alábbi feladatok végrehajtására volt alkalmas:
  • FTP kliensekből történő adatlopás
  • kriptopénzekhez tartozó pénztárca adatok eltulajdonítása
  • proxy futtatása
  • képernyőképek készítése
  • RDP/VNC alapú távoli vezérlés lehetővé tétele a támadók számára
  • exploitok futtatása (biztonsági rések kihasználása)
  • web injection alapú károkozások végrehajtása.
 
A fenti listából látható, hogy a DanaBot céljai között első helyen az adatlopás szerepelt. Ennél azonban a készítői minden bizonnyal többre vágytak, mivel a kártevő legújabb variánsába - a fenti funkciók kiegészítéseként - belekerült egy olyan összetevő is, amely fájlok titkosítására, illetve felhasználók megzsarolására alkalmas.

Az extra funkció
 
Amikor a DanaBot felkerül egy számítógépre, akkor a szokásosnak mondható kémkedési tevékenysége mellett lekérdezi a Windows verzióját, valamint a rendszerbe aktuálisan bejelentkezett felhasználó nevét, és generál egy egyedi azonosítót. Ezeket az adatokat Base64 kódolással feltölti a vezérlőszerverére. Majd nekilát a fájlok titkosításának. A károkozó az összes helyi meghajtót lekérdezi, és a Windows rendszerkönyvtárának kivételével az összes mappában lévő állományt elkezdi AES128-alapú titkosítási eljárással lekódolni. A kompromittált könyvtárak mindegyikébe elhelyez egy HowToBackFiles.txt nevű fájlt, amely a zsarolók üzenetét tartalmazza.


Forrás: Check Point
 
Az elkövetők vállalják, hogy próbaképpen három fájlt dekódolnak annak érdekében, hogy a felhasználó meggyőződhessen arról, hogy nem hiába fizeti ki a váltságdíjat. Ennek ellenére most sem javasolt a zsarolók követeléseinek teljesítése, már csak azért sem, mert a Check Point szakembereinek sikerült egy dekódoló alkalmazást kifejleszteniük. Ezzel pedig jó eséllyel lehet ingyenesen helyreállítani a tönkretett fájlokat.
 
Végül, de nem utolsó sorban meg kell jegyezni, hogy a kártevőhöz tartozik egy olyan batch fájl (a TEMP mappában), amelynek révén a DanaBot képes kikapcsolni a Windows Defendert, a hibernálást, el tudja távolítani a naplóállományokat, kiürítheti a lomtárat, és törölheti az árnyékmásolatokat. Emellett képes leállítani olyan alkalmazásokat, mint amilyen például a Veeam és a TeamViewer.
 
  1. 4

    A GLPI fejlesztői két veszélyes biztonsági résről számoltak be.

  2. 3

    Öt biztonsági rést foltoztak be a GitLab fejlesztői.

  3. 3

    A FreeRDP-hez öt patch vált elérhetővé.

  4. 4

    A Dell biztonsági frissítést adott ki a Custom VMware ESXi-hez.

  5. 4

    A Google kritikus veszélyességű sebezhetőségeket orvosolt a Chrome webböngésző kapcsán.

  6. 3

    Az IBM QRadar SIEM-hez egy biztonsági javítás érkezett.

  7. 3

    A Fortinet FortiNAC-F kapcsán egy biztonsági hibára derült fény.

  8. 4

    A Firefox legújabb kiadása számos sebezhetőséget orvosolt.

  9. 4

    A CrushFTP fejlesztői egy biztonsági rést foltoztak be.

  10. 4

    A GNU C Library kapcsán egy veszélyes biztonsági résre derült fény.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség