Milliókon segített a zsarolások ellen fellépő weboldal
A No More Ransom elnevezésű projekt hat éve indult útjára, és azóta több mint 10 millió alkalommal segített a zsarolóvírusok által tönkretett állományok helyreállításában. Mindezt teljesen ingyen.
A fájlokat titkosító zsarolóvírusok térhódításával párhuzamosan a hatóságok és a biztonsági cégek is pontosan látták, hogy lépéseket kell tenniük annak érdekében, hogy az áldozatok megfelelő segítséghez juthassanak egy-egy támadást követően. 2016 júliusában az Europol, valamint a holland rendőrség úgy határozott, hogy elindítják a No More Ransom nevű kezdeményezésüket azzal a céllal, hogy a projekt weboldalán ingyenesen tegyenek közzé dekódolást és helyreállítást segítő eszközöket. A céljuk eléréséhez kezdetben a Kaspersky és a McAffee biztonsági cégeket sikerült bevonni, melyek vállalták, hogy a technikai lehetőségekhez mérten megosztják azokat az eszközeiket, amiknek a segítségével zsarolóvírusok által titkosított fájlokat lehet dekódolni.
A No More Ransom az indulásakor mindössze négy zsarolóvírus variáns ellen biztosított dekódoló szoftvert, de aztán hamar megváltozott a helyzet. Egyre több biztonsági cég és szervezet látta úgy, hogy érdemes csatlakozni a kezdeményezéshez, aminek köszönhetően mára már 188 partnerrel rendelkezik a projekt. A hatodik évfordulóján pedig már 136 ingyenes segédprogram volt letölthető a weboldaláról, amelyek révén összesen 165 ransomware variáns méregfogának kihúzására van lehetőség, többek között az alábbiakra is:
- Gandcrab
- REvil/Sodinokibi
- Maze/Egregor/Sekhmet
Az Europol szerint az elmúlt hat évben a No More Ransom több mint 10 millió esetben segített a felhasználóknak abban, hogy váltságdíj kifizetése nélkül tudják helyreállítani a fájljaikat.

Forrás: Europol
Most már elérhető az a Crypto Sheriff nevű funkció is, amely néhány fájl feltöltését követően segít annak eldöntésében, hogy a No More Ransom valamely eszközével megvalósítható-e a helyreállítás, és ha igen, akkor pontosan mit is kell letöltenie a felhasználónak.
Van még teendő
Prémium előfizetéssel!
-
A Lenovo Vantage három biztonsági javítással bővült.
-
A Splunk Enterprise-hoz biztonsági frissítések érkeztek.
-
Az Adobe kritikus veszélyességű hibákat is javított a ColdFusion esetében.
-
Az Adobe kiadta az Illsutrator legújabb verzióit, amelyek révén 10 biztonsági hibát szüntetett meg.
-
Az Adobe hat sebezhetőséget orvosolt az InDesignban.
-
15 biztonsági javítással gyarapodott az Adobe FrameMaker.
-
Az SAP kiadta a júliusi biztonsági frissítéseit.
-
A Microsoft jelentős mennyiségű hibajavítást tett letölthetővé a Windows-hoz.
-
Egy tucat biztonsági frissítés vált letölthetővé az Office szoftvercsomaghoz.
-
A Microsoft három biztonsági rést foltozott be az SQL Serveren.
A nyári szünet idején a gyerekek több időt töltenek otthon, sokszor felügyelet nélkül – ez pedig nemcsak a fizikai, hanem az online biztonság szempontjából is kihívásokat jelent.
Az ESET kiberbiztonsági szakértői most összefoglalják, milyen más módszerekkel lophatják el a személyes adatainkat – és mit tehetünk azért, hogy ez ne történhessen meg.
OLDALUNK
RSSImpresszum
Hirdetési információk
Adatvédelem
Felhasználási feltételek
Hozzászólási szabályzat