Milliókat keres a SamSam zsarolóvírus
A SamSam zsarolóvírus sokkal veszélyesebb, mint azt eddig sokan gondolták. Ráadásul lehet, hogy egyetlen személy irányítja a roppant komoly károkat előidéző támadásokat.
A SamSam kártékony program a zsarolóvírusok egyik legismertebb képviselője. Ezt a fajta hírnevet annak ellenére sikerült megszereznie, hogy a legtöbb esetben célzott támadásokban jut szerephez, vagyis nem terjed széles körben. Amikor azonban lecsap, akkor komoly károkat okoz. Ezt támasztja alá az is, hogy a károkozó pályafutása alatt bejutott egyebek mellett Atlanta informatikai rendszerébe, több kórház hálózatába, a Mississippi Valley Egyetem szervereire, illetve a coloradói közlekedési hivatal rendszerébe is. Ez esetekben fájlokat titkosított, majd váltságdíjat követelt a helyreállításért cserébe.
A SamSamnek jelenleg három verziója ismert. Az első 2017 januárjában jelent meg, és azóta folyamatosan fejlődik. Elsősorban a rejtőzködés és a károkozás lefolytatását végző összetevőiben változott. A legújabb variánsa például először a kisebb méretű fájlokat teszi használhatatlanná, majd rászáll a 100 MB-nál nagyobb állományokra. Végül az SQL Serverhez tartozó adatállományokat (.mdf) titkosítja. Ezzel eléri, hogy minél rövidebb idő alatt, minél több fájlt kompromittáljon. Így amire a fertőzésre fény derül, már túl késő, legalábbis, ha nincs biztonsági mentés.
Egy támadás forgatókönyve
Prémium előfizetéssel!
-
11 biztonsági javítás érkezett a Thunderbird alkalmazáshoz.
-
A Citrix XenServerhez egy biztonsági frissítés vált elérhetővé.
-
A Microsoft Edge két biztonsági hiba miatt kapott frissítést.
-
A WordPress kompatibilis Forminator bővítmény súlyos biztonsági hibát tartalmaz.
-
A Graylog esetében egy biztonsági hiba megszüntetésére nyílt lehetőség.
-
A Tenable Nessus három biztonsági frissítést kapott.
-
Az Apache Hive fejlesztői egy biztonsági hibát javítottak.
-
A Google Chrome egy kritikus veszélyességű, nulladik napi biztonsági rést foltozott be a Chrome webböngészőn.
-
A Cisco két súlyos sérülékenységet szüntetett meg az Identity Services Engine-ben.
-
A Python öt biztonsági hibajavítással lett gazdagabb.
Az ESET kiberbiztonsági szakértői most összefoglalják, milyen más módszerekkel lophatják el a személyes adatainkat – és mit tehetünk azért, hogy ez ne történhessen meg.
Az ESET kutatói átfogó elemzést tettek közzé a zsarolóvírus ökoszisztémában bekövetkezett jelentős változásokról, különös figyelmet fordítva a domináns RansomHub csoportra.
OLDALUNK
RSSImpresszum
Hirdetési információk
Adatvédelem
Felhasználási feltételek
Hozzászólási szabályzat