Miért sebezhetők a mobil alkalmazások?
Az IBM utána járt annak, hogy mi okozza a mobil alkalmazások sérülékenységeit. A legfontosabb ok egy szóban összefoglalható: nemtörődömség.A Ponemon Institute az IBM megbízásából egy érdekes felmérést készített a mobilbiztonság kapcsán. A kutatók elsősorban arra voltak kíváncsiak, hogy a mobil alkalmazások esetében milyen körülmények vezetnek ahhoz, hogy a kódok sérülékenyek maradnak, és a biztonsági rések kiküszöbölése érdekében milyen kockázatcsökkentő lépéseket tesznek a fejlesztők. A felmérés meglehetősen elszomorító eredményeket hozott, ugyanis kiderült, hogy a mobil alkalmazásokat bevezető szervezetek jelentős hányada nem különösebben foglalkozik a biztonsági kérdésekkel. Ennek következtében ezek a vállalatok, intézmények az ügyfeleik bizalmas adatainak épségét is veszélyeztetik.
A kutatást 400 nagyobb szervezet körében végezték el. A válaszadók 40 százaléka elismerte, hogy biztonsági szempontból semmiféle ellenőrzést nem végez a mobil alkalmazások kódján, ami miatt nyilvánvalóan sok sebezhetőség nem kerül időben felszínre.
"Az ügyfél és üzleti igényekkel való lépéstartás jegyében a szervezetek felgyorsítják a szoftverek piacra dobását, és a felhasználói élményt tartják szem előtt. De mi az, amit eközben nem tesznek meg? Elmulasztják az alkalmazások ellenőrzését, és nem győződnek meg arról, hogy azok elég biztonságosak a felhasználók bizalmas adatainak kezeléséhez" - nyilatkozta Dr. Larry Ponemon, Ponemon Institute elnöke.
A kutatók természetesen azon szakembereket is faggatták, akik közvetlenül részt vesznek mobil alkalmazásfejlesztési projektekben, azaz a mindennapokban szembesülnek a felmerülő kihívásokkal. A fejlesztők, biztonsági szakértők több mint háromnegyede egyértelműen kijelentette, hogy biztonságos appok létrehozása nagyon nehéz feladat. Mindössze a 7 százalékuk vélte úgy, hogy a mobil készülékekre szánt programokat nem bonyolult megfelelően védetté tenni.
Mi okozza a legtöbb problémát?
A Ponemon Institute szerint a mobil alkalmazások sebezhetősége több tényezőre vezethető vissza. A biztonsági hibákhoz hozzájárulnak a túlságosan felgyorsított fejlesztési ütemtervek, a fejlesztők oktatásának hiánya, valamint a minőségbiztosítás és a tesztelések elhanyagolása is. Ugyanakkor nagyon sok szervezet még addig sem jutott el, hogy szabályozza az alkalmazásfejlesztést, és megfogalmazza a biztonsági elvárásait.
További gondot jelent, hogy az amúgy legális, ártalmatlan alkalmazásoknak mind gyakrabban jelennek meg olyan klón változatai, amelyekbe kártékony összetevők is bekerülnek. Nyilván ez ellen is védekezni kell, de a válaszadóknak csak a 29 százaléka jelezte, hogy van erre megfelelő kapacitása, míg a többiek nem rendelkeznek kellő erőforrásokkal e kockázatok kezeléséhez.
A mobilbiztonságra fordított figyelem nagyságát jól szemlélteti az is, hogy miközben a felmérésben résztvevő szervezetek átlagosan 34 millió dollárt fordítanak évente mobil alkalmazásfejlesztésre, aközben mindössze átlagosan 2,2 millió dollárt (5,5 százalék) szánnak arra, hogy ezek a szoftverek biztonságosak is legyenek.
"Nem kétséges, hogy a mobil alkalmazások tovább fognak fejlődni, és mind szervesebb részévé válnak a mindennapjainknak. Azonban nem hunyhatunk szemet a biztonsági kockázatok fokozódása felett" - tette hozzá Dr. Ponemon.
-
A Kerberos esetében egy közepes veszélyességű biztonsági hibára derült fény.
-
A Google 48 biztonsági rést foltozott be az Androidon.
-
A Samsung két biztonsági hibáról számolt be az Exynos kapcsán.
-
A NETGEAR fontos frissítéseket adott ki egyes routereihez és WiFi-eszközeihez.
-
A VMware Aria Operations több biztonsági hibajavítást kapott.
-
A Google biztonsági frissítést adott ki a Go-hoz.
-
A Zyxel CPE szériás eszközökben két súlyos sebezhetőség található.
-
Az Apache Solr esetében két biztonsági frissítés vált elérhetővé.
-
A VMware Avi Load Balancer egy súlyos hiba miatt kapott frissítést.
-
Az Apple 29 biztonsági rést foltozott be az iOS és az iPadOS operációs rendszeren.
Annak ellenére, hogy egyre többen használnak hirdetésblokkolókat és kifinomult biztonsági szoftvereket, a hirdetéseken keresztül terjedő rosszindulatú szoftverek még mindig nagy problémát jelentenek.
Találkoztál már az online térben adathalászokkal? Estél már áldozatául vírusoknak, hackereknek? Ismered az online veszélyeket és védekezel is ellenük?