Mentőövek a zsaroló programok ellen
Három újabb zsarolóvírusnak sikerült megtalálni az ellenszerét, így az ezek által kompromittált fájlok a váltságdíj kifizetése nélkül is megmenthetők.
A biztonsági kutatók folyamatosan dolgoznak azon, hogy a zsaroló vírusok ellen hathatós védelmi lehetőségeket tudjanak kialakítani. Sajnos azonban vannak olyan kártékony programok, amelyek képesek kifogni a vírusvédelmi technológiákon is, és ilyen módon komoly károk forrásává válnak. A legtöbbször fájlok titkosítását követően zsarolják meg az áldozataikat. A követelések teljesítését a szakemberek nem javasolják, inkább a biztonsági mentésekre helyezik a hangsúlyt. Ha viszont mentések nem állnak rendelkezésre, vagy azok is sérültek a vírustámadás során, akkor nincs sok esély arra, hogy az állományok helyreállíthatóvá válnak. Olykor-olykor azonban megjelennek olyan dekódoló eszközök, amelyek ingyenes segítséget nyújtanak a zsaroló vírusok által okozott károk felszámolásához. Noha ezek csak egy-egy károkozócsalád - gyakran egy-egy variánsával - működnek, mégis némi reményt adhatnak. A napokban három ilyen eszköz is megjelent.
DeriaLock zsaroló
A DeriaLock kártékony program tavaly év végén ütötte fel a fejét. Először "csak" zárolta a fertőzött számítógépek képernyőjét, majd a megjelenését követő néhány nap múlva már egy fájltitkosító modul is belekerült. Ráadásul egy további funkcióval is gyarapodott, aminek következtében a fertőzött rendszerek újraindítását követően intenzív fájltörlésbe kezdett. A Check Point kutatói a DeriaLock egy hibájának kihasználásával olyan programot fejlesztettek ki, amely képes a károkozó által tönkretett állományok helyreállítására. Sajnos ennek az eszköznek is vannak hátulütői, ugyanis azt csökkentett módban lehet használni, amihez a PC-t újra kell indítani. Ha pedig valamiért nem sikerül időben belépni a csökkentett módba, akkor a kártevő elkezdi a fájlok megsemmisítését. Ezért a biztonsági cég a csökkentett módban történő indítás előtt mentést javasol.
Prémium előfizetéssel!
-
Kritikus biztonsági hibáról számolt be a Cisco az IOS XE kapcsán.
-
A SonicWall fontos biztonsági frissítéseket adott ki az egyik VPN-megoldásához.
-
Az IBM Db2 két biztonsági hibajavítást kapott.
-
A Commvault egy biztonsági frissítést adott ki.
-
Több tucat biztonsági javítás vált elérhetővé az Androidhoz.
-
Az OpenBSD egy biztonsági hibajavítással bővült.
-
A QRadar kapcsán 14 biztonsági hibáról számolt be az IBM.
-
A Firefox 13 biztonsági réstől vált meg a legújabb verzióinak köszönhetően.
-
A Thunderbird alkalmazás fontos hibajavításokkal bővült.
-
A LibreOffice egy biztonsági hibajavítással gyarapodott.
Az ESET kutatói átfogó elemzést tettek közzé a zsarolóvírus ökoszisztémában bekövetkezett jelentős változásokról, különös figyelmet fordítva a domináns RansomHub csoportra.
Az ESET kutatói felfedezték, hogy a FamousSparrow hackercsoport felelős egy pénzügyi szektorban működő amerikai kereskedelmi szervezet és egy mexikói kutatóintézet ellen elkövetett kibertámadásért.
OLDALUNK
RSSImpresszum
Hirdetési információk
Adatvédelem
Felhasználási feltételek
Hozzászólási szabályzat