Megkérik az árát a Mac-gépek láthatatlan ellenségének
Nem kis összeget kérnek a vírusírók azért a kártékony programért, amely macOS operációs rendszerre épülő számítógépek megfertőzésére alkalmas.
A Guardz biztonsági cég kutatói akadtak rá arra a programra, amely kifejezetten Mac-gépek ostromlására termett. Az egyik alvilági orosz fórumon hirdetett károkozó legfontosabb jellemzője, hogy rendelkezik egy hVNC (Hidden Virtual Network Computing) összetevővel, amely olyan módon teszi lehetővé a fertőzött számítógép távoli vezérlését, hogy abból a felhasználó nem vesz észre semmit. Vagyis a "hagyományos" VNC-programoktól eltérően, ez esetben a képernyőn nem válik láthatóvá, ha valaki a számítógépen távolról tevékenykedik.
A szóban forgó ártalmas programot a készítője úgy hirdeti, hogy az elsősorban kis- és közepes méretű vállalatok elleni támadások során vethető be "ideálisan", és a számítógépek kompromittálása mellett adatlopásra is alkalmas.
A károkozó egyebek mellett az alábbi funkcionalitással rendelkezik:
- parancssoros hozzáférés biztosítása a távoli, fertőzött számítógéphez (reverse shell)
- beépített fájlkezelő
- webböngészők detektálása
- adatszivárogtatás (hitelesítő adatok, pénzügyi információk stb.)
A szerzemény készítője azt állítja, hogy a kártékony program macOS 10-13.2 alatt biztosan működik, méghozzá olyan módon, hogy nem igényli a felhasználótól extra engedélyek, jogosultságok megadását.
A kártékony programot a meg nem nevezett orosz fórumon 60 ezer dollárért árulják. Ugyanakkor plusz 20 ezer dollár fejében egy loader is vásárolható hozzá, amely tovább bővíti a kártevő képességeit. Ezért az árért a "vásárló" sajnos egy valóban kifinomult és veszélyes fegyverhez jut, amivel komoly visszaélésekre nyílhat lehetősége.
-
Az SAP kiadta a júliusi biztonsági frissítéseit.
-
A Microsoft jelentős mennyiségű hibajavítást tett letölthetővé a Windows-hoz.
-
Egy tucat biztonsági frissítés vált letölthetővé az Office szoftvercsomaghoz.
-
A Microsoft három biztonsági rést foltozott be az SQL Serveren.
-
A Microsoft SharePoint Serverhez három hibajavítás vált elérhetővé.
-
A Samsung két biztonsági résről adott tájékoztatást az Exynos kapcsán.
-
A Kerberos egy biztonsági hiba miatt szorul frissítésre.
-
A Postgresql JDBC Driverhez egy fontos biztonsági patch vált elérhetővé.
-
A Cisco Unified Communications Manager kapcsán egy biztonsági rés látott napvilágot.
-
11 biztonsági javítás érkezett a Thunderbird alkalmazáshoz.
A nyári szünet idején a gyerekek több időt töltenek otthon, sokszor felügyelet nélkül – ez pedig nemcsak a fizikai, hanem az online biztonság szempontjából is kihívásokat jelent.
Az ESET kiberbiztonsági szakértői most összefoglalják, milyen más módszerekkel lophatják el a személyes adatainkat – és mit tehetünk azért, hogy ez ne történhessen meg.
OLDALUNK
RSSImpresszum
Hirdetési információk
Adatvédelem
Felhasználási feltételek
Hozzászólási szabályzat