Már ügyfélszolgálat is segíti a számítógépek megfertőzését

A BazarCall nevű kártékony program egy különösen segítőkész ügyfélszolgálat közreműködésével kerül fel az áldozatok számítógépeire.
 

Az korántsem szokatlan jelenség, hogy egy vírusokra épített támadás különféle adathalász levelekkel veszi kezdetét. Ilyenkor az elkövetők hamis, megtévesztő e-mailek segítségével próbálják elnyerni a felhasználók bizalmát, és felkelteni a kíváncsiságukat. A BazarCall kódnevű károkozó terjesztői is bevetették ezt a trükköt, azonban a módszert egyúttal tovább is fejlesztették. Egy újabb csavarral még megtévesztőbbé tették a támadásaikat.
 
Telefonos „segítség”
 
Az új módszer lényege, hogy a kiszemelt felhasználó egy olyan elektronikus levelet kap, amelyben közlik vele, hogy egy korábbi szolgáltatáshoz tartozó próbaidőszak lejár, és ha nem mondja le az előfizetését, akkor 90 dollárt fognak levonni a bankszámlájáról. A csalók nem igazán közlékenyek azzal kapcsolatban, hogy milyen szolgáltatásról van szó, csak sejtelmes utalásokat tesznek. Ellenben megadnak egy telefonszámot, amelyen a szolgáltatás lemondható. (Ezt a telefonszámot közbe-közbe változtatják.)


Forrás: Binary Defense
 
Amennyiben a felhasználó felhívja a megadott telefonszámot, akkor egy segítőkész, magát ügyfélszolgálati munkatársnak kiadó személy veszi fel a telefont. Elkér egy azonosítót, amit a kiküldött e-mail tartalmaz. Amennyiben ezt érvényesnek találja, akkor a felhasználót egy weboldal megnyitására kéri, ahonnan egy Excel fájl töltődik le. A felhasználónak ezt az állományt kell megnyitnia, majd engedélyeznie kell a makrók futtatását, legalábbis a mondvacsinált ügyfélszolgálatos szerint. Amennyiben ekkor vírusriasztás történik, akkor a csaló még abban is segít, hogy miként kell kiiktatni a víruskeresőt.
 
Ha a felhasználó nem fog gyanút, és vakon követi az utasításokat, akkor a számítógépére rákerül a BazarCall károkozó, amely további nemkívánatos programokat tölt le. Ekkor felkerülhet a PC-re egyebek mellett a TrickBot trójai, valamint a Ryuk és a Conti zsarolóvírus is. Ezek révén pedig komolyabb károkozások vehetik kezdetüket.
 
Miért kell az azonosítás?
 
Randy Pargman, a szóban forgó támadásokat is vizsgáló Binary Defense alelnöke elmondta, hogy egyedi ügyfélazonosítóra azért van szükség, hogy a csaló meggyőződhessen arról, hogy valóban egy olyan személlyel beszél, aki kapott az adathalász levélből, és nem mondjuk egy hatósági személy. Amennyiben a bediktált azonosító nem megfelelő, akkor a csaló csak annyit közöl az érintettel, hogy az előfizetést megszüntette, nincs további teendő.
 
Az ilyen jellegű csalások ellen a legjobb védelmet a biztonságtudatosság jelenti. Ismeretlenektől vagy ismeretlen cégektől érkező küldeményekkel mindig különösen óvatosan kell bánni, és körültekintően kell eljárni azokkal a levelekkel, üzenetekkel, amelyek valamilyen fájl, link megnyitására vagy akár telefonhívás kezdeményezésére ösztökélnek.
 
  1. 4

    A GLPI fejlesztői két veszélyes biztonsági résről számoltak be.

  2. 3

    Öt biztonsági rést foltoztak be a GitLab fejlesztői.

  3. 3

    A FreeRDP-hez öt patch vált elérhetővé.

  4. 4

    A Dell biztonsági frissítést adott ki a Custom VMware ESXi-hez.

  5. 4

    A Google kritikus veszélyességű sebezhetőségeket orvosolt a Chrome webböngésző kapcsán.

  6. 3

    Az IBM QRadar SIEM-hez egy biztonsági javítás érkezett.

  7. 3

    A Fortinet FortiNAC-F kapcsán egy biztonsági hibára derült fény.

  8. 4

    A Firefox legújabb kiadása számos sebezhetőséget orvosolt.

  9. 4

    A CrushFTP fejlesztői egy biztonsági rést foltoztak be.

  10. 4

    A GNU C Library kapcsán egy veszélyes biztonsági résre derült fény.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség