Már a rettegett trójai is a OneNote-ra pályázik

​A hírhedt Emotet trójai ismét csavart egyet a terjedési mechanizmusán, és a kevésbé védett OneNote felé fordult.
 

Az Emotet trójai sokáig az egyik legfertőzőbb kártékony programnak számított. Világszerte vett részt adatlopásokban és vírusterjesztésekben. Gyakorta zsarolóvírusok szaporításából is kivette a részét. Tavaly év végén aztán megtört a lendülete, és háttérbe szorult, azonban sajnálatos módon március elején ismét a tettek mezejére lépett.
 
Az idén felfedezett első variánsa olyan e-mailekben terjedt, amelyek kártékony Word dokumentumokat tartalmaztak. Vagyis - némileg meglepő módon - egy "régimódi" megközelítést alkalmazott. Amikor a felhasználó megnyitott egy ilyen dokumentumot, akkor a makrók engedélyezését követően felkerültek a számítógépre az Emotet működéséhez szükséges fájlok, és kezdetét vette a fertőzés. Ugyanakkor borítékolható volt, hogy az Emotet nem fog sokáig ennél a technikánál leragadni, mivel az manapság már nem elég hatékony a vírusterjesztők szempontjából. Ennek pedig az az oka, hogy a Microsoft tavaly a makrók kapcsán további biztonsági korlátozásokat vezetett be, így manapság már nem olyan egyszerű csak egy-egy védtelen, óvatlan kattintással engedélyezni az ártalmas kódok futtatását felhasználói oldalon.
 
Nem is kellett sok idő ahhoz, hogy az Emotet trójai készítői lépjenek. Megjelent ugyanis az a variánsa, amely felhagyott a Word ostromlásával, és helyette a OneNote felé fordult. Abban a tekintetben nem változott, hogy továbbra is kártékony e-mail csatolmányokat terjeszt, azonban ezekben egy OneNote segítségével megnyitható állomány szerepel. Továbbra is jellemzőjük ezen leveleknek, hogy mondvacsinált számlákkal, állásajánlatokkal, megszemélyesített, adathalász tartalmakkal tűzdeltek.
 

 
 
Olvassa tovább
Prémium előfizetéssel!
 
  1. 3

    Kritikus biztonsági hibáról számolt be a Cisco az IOS XE kapcsán.

  2. 3

    A SonicWall fontos biztonsági frissítéseket adott ki az egyik VPN-megoldásához.

  3. 3

    Az IBM Db2 két biztonsági hibajavítást kapott.

  4. 4

    A Commvault egy biztonsági frissítést adott ki.

  5. 4

    Több tucat biztonsági javítás vált elérhetővé az Androidhoz.

  6. 3

    Az OpenBSD egy biztonsági hibajavítással bővült.

  7. 4

    A QRadar kapcsán 14 biztonsági hibáról számolt be az IBM.

  8. 4

    A Firefox 13 biztonsági réstől vált meg a legújabb verzióinak köszönhetően.

  9. 4

    A Thunderbird alkalmazás fontos hibajavításokkal bővült.

  10. 3

    A LibreOffice egy biztonsági hibajavítással gyarapodott.

Partnerhírek
​Az ESET kutatói vizsgálták a RansomHub csoportot

Az ESET kutatói átfogó elemzést tettek közzé a zsarolóvírus ökoszisztémában bekövetkezett jelentős változásokról, különös figyelmet fordítva a domináns RansomHub csoportra.

Támadást hajtott végre a Kínához köthető FamousSparrow csoport

Az ESET kutatói felfedezték, hogy a FamousSparrow hackercsoport felelős egy pénzügyi szektorban működő amerikai kereskedelmi szervezet és egy mexikói kutatóintézet ellen elkövetett kibertámadásért.

hirdetés
Közösség