Már a rettegett trójai is a OneNote-ra pályázik
A hírhedt Emotet trójai ismét csavart egyet a terjedési mechanizmusán, és a kevésbé védett OneNote felé fordult.
Az Emotet trójai sokáig az egyik legfertőzőbb kártékony programnak számított. Világszerte vett részt adatlopásokban és vírusterjesztésekben. Gyakorta zsarolóvírusok szaporításából is kivette a részét. Tavaly év végén aztán megtört a lendülete, és háttérbe szorult, azonban sajnálatos módon március elején ismét a tettek mezejére lépett.
Az idén felfedezett első variánsa olyan e-mailekben terjedt, amelyek kártékony Word dokumentumokat tartalmaztak. Vagyis - némileg meglepő módon - egy "régimódi" megközelítést alkalmazott. Amikor a felhasználó megnyitott egy ilyen dokumentumot, akkor a makrók engedélyezését követően felkerültek a számítógépre az Emotet működéséhez szükséges fájlok, és kezdetét vette a fertőzés. Ugyanakkor borítékolható volt, hogy az Emotet nem fog sokáig ennél a technikánál leragadni, mivel az manapság már nem elég hatékony a vírusterjesztők szempontjából. Ennek pedig az az oka, hogy a Microsoft tavaly a makrók kapcsán további biztonsági korlátozásokat vezetett be, így manapság már nem olyan egyszerű csak egy-egy védtelen, óvatlan kattintással engedélyezni az ártalmas kódok futtatását felhasználói oldalon.
Nem is kellett sok idő ahhoz, hogy az Emotet trójai készítői lépjenek. Megjelent ugyanis az a variánsa, amely felhagyott a Word ostromlásával, és helyette a OneNote felé fordult. Abban a tekintetben nem változott, hogy továbbra is kártékony e-mail csatolmányokat terjeszt, azonban ezekben egy OneNote segítségével megnyitható állomány szerepel. Továbbra is jellemzőjük ezen leveleknek, hogy mondvacsinált számlákkal, állásajánlatokkal, megszemélyesített, adathalász tartalmakkal tűzdeltek.
Prémium előfizetéssel!
-
Az Apache Hive fejlesztői egy biztonsági hibát javítottak.
-
A Google Chrome egy kritikus veszélyességű, nulladik napi biztonsági rést foltozott be a Chrome webböngészőn.
-
A Cisco két súlyos sérülékenységet szüntetett meg az Identity Services Engine-ben.
-
A Python öt biztonsági hibajavítással lett gazdagabb.
-
A Trend Micro Password Manager kapcsán egy újabb biztonsági rendellenességre derült fény.
-
A Brother nyomtatói és multifunkciós készülékei kapcsán 8 biztonsági hibára derült fény.
-
A Google ezúttal három biztonsági rést foltozott be a Chrome böngészőn.
-
Több mint egy tucat biztonsági javítás érkezett a Firefox webböngészőhöz.
-
A Mautic legújabb kiadása öt biztonsági hibát szüntet meg.
-
A MongoDB egy biztonsági hiba miatt kapott frissítést.
Az ESET kiberbiztonsági szakértői most összefoglalják, milyen más módszerekkel lophatják el a személyes adatainkat – és mit tehetünk azért, hogy ez ne történhessen meg.
Az ESET kutatói átfogó elemzést tettek közzé a zsarolóvírus ökoszisztémában bekövetkezett jelentős változásokról, különös figyelmet fordítva a domináns RansomHub csoportra.
OLDALUNK
RSSImpresszum
Hirdetési információk
Adatvédelem
Felhasználási feltételek
Hozzászólási szabályzat