Már a Matrix is zsarolja a felhasználókat
A Matrix nevű zsaroló program egyszerre két variáns formájában támadja a számítógépeket. A második verziója a kegyetlenebb.
A Matrix zsaroló program terjedésére a MalwareHunterTeam lett figyelmes. Az érdekességét részben az szolgáltatja, hogy egyszerre kétféle változatát is sikerült lefülelni. Természetesen a víruskutatók rögtön nekiláttak ezek elemzésének. A vizsgálatok során kiderült, hogy a Matrix - ellentétben sok elődjétől - nem a tömeges terjedésre specializálódott, így jelenleg nem terjed például kéretlen elektronikus levelekben. Ehelyett célzott támadásokban kap szerepet, amik során védtelen RDP-kapcsolatokat, illetve hálózati megosztásokat térképez fel. Amennyiben sikerül bejutnia egy rendszerbe, akkor ott szélesebb körű pusztításra is alkalmassá válhat.
A zsaroló program két változata sok mindenben hasonlít egymásra. Mindkettőt viszonylag egyszerű felismerni, mivel rejtőzködés helyett két parancssori ablakot is megjelenítenek. Az egyikben az mutatják, hogy éppen hány fájlt tettek használhatatlanná titkosítással. A másikban pedig a hálózat feltérképezésének folyamatát szemléltetik. Amennyiben a felhasználó bezárja ezeket az ablakokat, akkor attól még a károkozó működőképes maradhat.

A Matrix második változata annyival fejlettebb, hogy a fájlok helyreállítását az üres lemezterületek felülírásával is igyekszik végleg megsemmisíteni. Ezért a törölt fájlok helyreállítása is hiábavaló próbálkozásnak bizonyulhat. Ami viszont ennél is rosszabb hír, hogy egyelőre egyik variáns ellen sincs ellenszer. Vagyis a titkosított fájlokat jelenleg nem lehet megmenteni, így ilyen esetben már csak a biztonsági mentés segíthet, persze ha van.
A zsarolóvírus további ismertetőjele, hogy a kompromittált fájlok nevét egy olyan kiterjesztéssel egészíti ki, amely egy e-mail címet is tartalmaz. Amennyiben a felhasználó úgy dönt, hogy nincs más lehetősége, és kifizeti a váltságdíjat, akkor ezen az e-mail címen keresztül léphet kapcsolatba a csalókkal. Persze a fizetést a biztonsági kutatók ezúttal sem javasolják. Ehelyett a távoli asztali kapcsolatok nagyobb kontrolljára, a hálózati megosztások hozzáférésszabályozására, a biztonságtudatos netezésre, a korszerű vírusvédelem használatára és nem utolsó sorban a biztonsági mentések rendszeres készítésére buzdítanak.
-
Kritikus biztonsági hibáról számolt be a Cisco az IOS XE kapcsán.
-
A SonicWall fontos biztonsági frissítéseket adott ki az egyik VPN-megoldásához.
-
Az IBM Db2 két biztonsági hibajavítást kapott.
-
A Commvault egy biztonsági frissítést adott ki.
-
Több tucat biztonsági javítás vált elérhetővé az Androidhoz.
-
Az OpenBSD egy biztonsági hibajavítással bővült.
-
A QRadar kapcsán 14 biztonsági hibáról számolt be az IBM.
-
A Firefox 13 biztonsági réstől vált meg a legújabb verzióinak köszönhetően.
-
A Thunderbird alkalmazás fontos hibajavításokkal bővült.
-
A LibreOffice egy biztonsági hibajavítással gyarapodott.
Az ESET kutatói átfogó elemzést tettek közzé a zsarolóvírus ökoszisztémában bekövetkezett jelentős változásokról, különös figyelmet fordítva a domináns RansomHub csoportra.
Az ESET kutatói felfedezték, hogy a FamousSparrow hackercsoport felelős egy pénzügyi szektorban működő amerikai kereskedelmi szervezet és egy mexikói kutatóintézet ellen elkövetett kibertámadásért.
OLDALUNK
RSSImpresszum
Hirdetési információk
Adatvédelem
Felhasználási feltételek
Hozzászólási szabályzat