Mac gépek tulajdonosait zsarolja egy új vírus
Az EvilQuest nevű zsarolóprogram macOS operációs rendszert futtató számítógépek között kezdett terjedni. Komoly károkat képes okozni!
A Mac gépek világában korántsem gyakoriak a zsarolóvírusok. Ennek ellenére időnként azért felütik a fejüket. Az eddigi legismertebb Mac-es zsarolóprogramoknak a KeRanger, a FileCoder (Findzip) és a Patcher nevű károkozók számítanak, amelyek táborához a napokban az EvilQuest névre keresztelt szerzemény csatlakozott.
Az új károkozót Dinesh Devadoss, a Malwarebytes egyik igazgatója elemezte mélyrehatóan, de a vizsgálatokba további biztonsági szakértők is bekapcsolódtak. Közös erővel feltérképezték a kártevő jellemzőit, és megállapították, hogy az komoly károkat képes okozni, méghozzá két módon is. Egyrészt fájlok titkosításával értékes állományokat tesz tönkre, másrészt a háttérben adatokat szivárogtat ki.
Az eddigi vizsgálatok szerint az EvilQuest elsősorban torrenten keresztül beszerezhető alkalmazások révén terjed. Amikor a felhasználó letölt egy ilyen fájlt, akkor az egy teljesen ártalmatlan programnak tűnik, sőt a telepítőcsomag tartalmazza is az eredeti szoftvert. A problémát az jelenti, hogy a csomagban egy további kártékony fájl is megtalálható, amely egy telepítést követően lefutó script segítségével települ fel a számítógépre. Ettől kezdve a rendszer fertőzötté válik.
Prémium előfizetéssel!
-
Az Apache Hive fejlesztői egy biztonsági hibát javítottak.
-
A Google Chrome egy kritikus veszélyességű, nulladik napi biztonsági rést foltozott be a Chrome webböngészőn.
-
A Cisco két súlyos sérülékenységet szüntetett meg az Identity Services Engine-ben.
-
A Python öt biztonsági hibajavítással lett gazdagabb.
-
A Trend Micro Password Manager kapcsán egy újabb biztonsági rendellenességre derült fény.
-
A Brother nyomtatói és multifunkciós készülékei kapcsán 8 biztonsági hibára derült fény.
-
A Google ezúttal három biztonsági rést foltozott be a Chrome böngészőn.
-
Több mint egy tucat biztonsági javítás érkezett a Firefox webböngészőhöz.
-
A Mautic legújabb kiadása öt biztonsági hibát szüntet meg.
-
A MongoDB egy biztonsági hiba miatt kapott frissítést.
Az ESET kiberbiztonsági szakértői most összefoglalják, milyen más módszerekkel lophatják el a személyes adatainkat – és mit tehetünk azért, hogy ez ne történhessen meg.
Az ESET kutatói átfogó elemzést tettek közzé a zsarolóvírus ökoszisztémában bekövetkezett jelentős változásokról, különös figyelmet fordítva a domináns RansomHub csoportra.
OLDALUNK
RSSImpresszum
Hirdetési információk
Adatvédelem
Felhasználási feltételek
Hozzászólási szabályzat