Linuxra éhes a Shikitega trójai

​A Shikitega trójai számos technikát bevet annak érdekében, hogy az általa megfertőzött linuxos rendszereken igencsak megnehezítse a detektálását.
 

Az AT&T biztonsági csapata egy érdekes kártékony programra derített fényt. A szerzeményről hamar kiderült, hogy az kifejezetten a Linux alapú számítógépek (esetleg linuxos IoT-eszközök) megfertőzésére alkalmas, és a legfontosabb célja, hogy a kompromittált számítógépeket kriptobányászatba vonja be. Mivel szerverek megfertőzésére is alkalmas, ezért a terjesztői számára komolyabb erőforrásokat képes mozgósítani annak érdekében, hogy minél több kriptopénzt hozzon a konyhára.
 
A Shikitega névre keresztelt ártalmas program többlépcsős támadásokat hajt végre. Az első lépésében egy 370 bájtos kód kerül fel a kiszemelt rendszerre, amely arra alkalmas, hogy a károkozó következő modulját letöltse interneten keresztül. Ezt követően még több ilyen fázison keresztül vezet az út a rendszer teljes megfertőződéséig, és minden esetben kisméretű, titkosított kódokkal operál a kártevő. Teszi mindezt azért, hogy megnehezítse a védelmi technológiák, különösen az antivírusok dolgát.
 
Amikor minden szükséges összetevője felkerül a kiszemelt rendszerre, akkor az XMRig 6.17.0-ás verziójú szoftver segítségével elkezd Monerot bányászni. Eközben pedig rendszeresen kommunikál a vezérlőszerverével. Ez esetben a csalók úgy döntöttek, hogy jól ismert felhőszolgáltatóknál helyezik el a károkozó vezérléséhez szükséges megoldásokat. Ezzel ugyan kiadásokba verik magukat, és nagyobb kockázatot vállalnak az anonimitásukat illetően, de a fertőzött rendszereken sokkal kevésbé feltűnő a ténykedésük ilyen módon.
 
A Shikitega kapcsán fontos megemlíteni, hogy jelentős mértékben épít a crontab adta lehetőségekre. Ennek révén biztosítja az állandó jelenlétét, a kriptobányász összetevők elindítását, a vezérlőszerverével történő rendszeres időközönkénti kapcsolatfelvételt. Sőt a crontab segítségével törli ki rendszeresen a már nem használt fájljait is.
 
Az AT&T arra hívta fel a figyelmet, hogy a Linux kompatibilis kártékony programok száma folyamatosan növekszik, ezért a linuxos rendszerek vírusvédelmének fontosságát sem célszerű lebecsülni, még akkor sem, ha ezeket jóval kevesebb károkozó veszélyezteti, mint a Windows-os számítógépeket.
 
  1. 3

    Az Oracle 71 hibajavítást adott ki az Oracle Linux operációs rendszerhez.

  2. 4

    Több mint egy tucat biztonsági javítással bővült a Google Chrome.

  3. 4

    Letölthető a VirtualBox legújabb kiadása benne 13 biztonsági javítással.

  4. 4

    Az Oracle nyolc olyan biztonsági résről számolt be, amelyeket a Database Server kapcsán kellett orvosolnia.

  5. 4

    A MySQL három tucat biztonsági frissítéssel gyarapodott.

  6. 4

    Az Java több mint egy tucat biztonsági frissítést kapott.

  7. 3

    A Microsoft három biztonsági rést foltozott be az Edge webböngészőn.

  8. 4

    A PuTTY-hoz egy biztonsági frissítés vált elérhetővé.

  9. 4

    A XenServer és a Citrix Hypervisor is biztonsági frissítéseket kapott.

  10. 3

    A GitLab újabb biztonsági javításokat adott ki.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség