Linuxon rejtőzködik az új kriptobányász trójai

​A kriptopénz bányászattal foglalatoskodó kártékony programok fejlesztői egy újabb módszerrel próbálják leplezni a szerzeményeiket. Most éppen Linux alatt.
 

A kriptobányászatot támogató programok gyakorta a felhasználó tudta nélkül jutnak fel a számítógépekre, amelyeket észrevehető mértékben lelassítanak. Miközben a felhasználó a mindennapos tevékenységeit végzi a PC-jén, aközben e károkozók a háttérben gyűjtögetik a kriptopénzt a terjesztőik számára. Az ilyen "ingyenélő" programok ellen víruskeresőkkel is lehet védekezni, de nem minden esetben könnyű feladat, hiszen gyakorta amúgy teljesen legális szoftveres összetevők kapnak szerepet a támadásokban.
 
A nemkívánatos kriptobányász programok felismerésének egy további lehetséges módszere, hogy a számítógépen meg kell keresni a leginkább processzorigényes folyamatokat, és azokat alaposabban is szemügyre kell venni. Mivel ekkor egy bányászprogram könnyedén lebukhat (hiszen többnyire 100 százalékon pörgeti a CPU-t), ezért nem biztos, hogy a károkozó hosszú életet él a kompromittált rendszeren. Ez pedig nyilvánvalóan nem tetszik a csalóknak, így továbbfejlesztették a támadásaikat.
 
A Trend Micro beszámolója szerint a KORKERDS trójai legújabb variánsa bizonyos szempontból új szintre emelte a kriptobányászatot. Az eddigi verzióihoz hasonlóan ez is kriptopénzzel ügyeskedik, de mindezt olyan módon, hogy ne lehessen a szokványos, egyszerű módszerekkel kimutatni a jelenlétét. A rejtőzködés megvalósításához a vírusírók számára kézenfekvő választás volt, hogy a KORKERDS folyamatát egy rootkittel tüntessék el a kíváncsiskodó rendszerüzemeltetők, felhasználók elől.
 
Amikor az új, Linux kompatibilis trójai megfertőz egy rendszert, és még nem fut a rootkit, akkor a folyamatok listájából kiszűrhető a nemkívánatos folyamata, amely felemészti a processzor erőforrásait, azaz lassítja a rendszert.


Forrás: Trend Micro
 
Ha viszont a rootkit is betöltődik, akkor a helyzet már nem ennyire egyszerű, hiszen a folyamatok között nem lehet látni azt a bejegyezést, amely a processzor terheléséért felel.


Forrás: Trend Micro
 
A KORKERDS legutóbbi variánsa leginkább onnan ismerhető fel, hogy a /tmp/kworkerds mappába másolja be a saját fájljait. Ha ez a könyvtár megtalálható egy számítógépen, akkor bizony lehet gyanakodni.
 
  1. 4

    A Cico az IP telefonjaihoz három hibát javító frissítést tett közzé.

  2. 4

    Az ArobaOS-hez fontos biztonsgi frissítés érkezett.

  3. 3

    A Google egy veszélyes biztonsági rést foltozott be a ChromeOS-en.

  4. 4

    A Google két veszélyes hibát orvosolt Chrome böngészőben.

  5. 4

    A SonicWall két sebezhetőséget javított a GMS kapcsán.

  6. 4

    A Citrix a virtualizációs megoldásaihoz fontos frissítéseket tett közzé.

  7. 4

    A QNAP számos sebezhetőséget szüntetett meg a NAS adattárolói kapcsán.

  8. 4

    A Microsoft fejlesztői három biztonsági résről számoltak be az Edge kapcsán.

  9. 3

    A TinyMCE kapcsán XSS-hibákra derült fény.

  10. 4

    A GLPI fejlesztői két veszélyes biztonsági résről számoltak be.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség