Lendületbe jött a Trigona zsarolóvírus

​A Trigona nevű zsarolóvírus világszerte egyre nagyobb számban szedi az áldozatait.
 

A zsarolóvírusok között egy újabb szerzemény hívta fel magára a figyelmet. A Trigona nevű kártékony program nem egy teljesen új zsarolóvírus, mivel annak első variánsai már az év elején is kimutathatóak voltak, igaz akkor még nem ilyen néven. Aztán októberben kezdett eldurvulni a helyzet, amikor a károkozó mögött meghúzódó csoport elkészítette azt a Tor alapú oldalát, amelyen elkezdte a zsarolást és a váltságdíjak követelését. Azóta pedig egyre több helyen bukkan fel a kártevő.
 
A Trigona a működését tekintve nem igazán szolgál nagy újdonságokkal. A fertőzött számítógépeken titkosítja a felhasználói állományokat, miközben a rendszermappákban lévő fájlokat érintetlenül hagyja. Teszi ezt azért, hogy a fertőzött számítógép annyira használható maradjon, hogy a felhasználó képes legyen teljesíteni vele a követeléseket.
 
A Trigona által kompromittált állományok onnan ismerhetők fel, hogy a fájlnevüket a kártevő egy "._locked" kiterjesztéssel egészíti ki. Emellett az áldozatául eső fájlokba beszúrja a dekódoláshoz szükséges kulcsot (sajnos titkosítva), valamint egyéb azonosító adatokat.
 
A zsarolóvírus minden olyan mappába, amelyben legalább egy fájlt titkosít, létrehoz egy-egy how_to_decrypt.hta nevű fájlt, amely némi információ mellett egy linket is tartalmaz. Ez a hivatkozás egy Tor oldalra mutat, amelyen a zsarolók útmutatást adnak, hogy miként lehet vásárolni Monerot a követeléseik teljesítéséhez. Emellett felajánlják, hogy öt fájlt ingyenesen dekódolnak.
 
A biztonsági szakemberek ez esetben sem javasolják a csalók követeléseinek teljesítését. Ellenben a megelőzés ez esetben is rendkívül lényeges. Ennek pedig részét kell, hogy képezze a korszerű vírusvédelem, a rendszeres biztonsági mentés és a biztonságtudatos internethasználat.
 
  1. 4

    A GLPI fejlesztői két veszélyes biztonsági résről számoltak be.

  2. 3

    Öt biztonsági rést foltoztak be a GitLab fejlesztői.

  3. 3

    A FreeRDP-hez öt patch vált elérhetővé.

  4. 4

    A Dell biztonsági frissítést adott ki a Custom VMware ESXi-hez.

  5. 4

    A Google kritikus veszélyességű sebezhetőségeket orvosolt a Chrome webböngésző kapcsán.

  6. 3

    Az IBM QRadar SIEM-hez egy biztonsági javítás érkezett.

  7. 3

    A Fortinet FortiNAC-F kapcsán egy biztonsági hibára derült fény.

  8. 4

    A Firefox legújabb kiadása számos sebezhetőséget orvosolt.

  9. 4

    A CrushFTP fejlesztői egy biztonsági rést foltoztak be.

  10. 4

    A GNU C Library kapcsán egy veszélyes biztonsági résre derült fény.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség