Lecsapott a MortalKombat vírus

A MortalKombat zsarolóvírus komoly pusztítást végez az áldozatául eső rendszereken. Ráadásul nem egyedül járja az internetet.
 

A MortalKombat név sokak számára ismerősen cseng, de ezúttal nem a híres játékról van szó. A Cisco Talos kutatói ugyanis MortalKombat név alatt egy olyan zsarolóvírusra akadtak, amelyről bebizonyosodott, hogy - egy kísérő trójai révén - többféle módon képes károkat okozni, méghozzá nem kicsiket.
 
Az új kártevő az Xortist zsaroló program leszármazottjának tekinthető. Elsősorban elektronikus levelekben terjed, amelyek mellékletében egy ZIP-fájl található. Ez a tömörített fájl rejti a károkozó kódjának egy részét, valamint egy olyan batch fájlt, amelynek elindításával további nemkívánatos összetevők kerülnek fel a számítógépre. Amikor ez megtörténik, akkor a MortalKombat mellett a Laplas trójai is feltűnik a színen. Ez egy olyan károkozó, amely leginkább kriptopénzekhez kapcsolatos adatlopásokra képes. A céljait egyebek mellett úgy éri el, hogy a vágólap kémlelésével fürkészi ki például a Bitcoin címeket.
 
No, de térjünk vissza a főszereplőre, a MortalKombatra, amely a Cisco kutatói szerint nem egy igazán kifinomult károkozó. Tulajdonképpen majdnem mindent letitkosít, amihez hozzáfér, beleértve a dokumentumokat, képeket, multimédiás állományokat, adatbázisokat, de még a virtuális gépeket is. Sok hasonló szerzeménytől eltérően nem kíméli a Windows rendszermappáiban lévő állományokat sem, amivel esetenként a rendszer összeomlását is képes előidézni. Persze az igazi célja nem ez, hanem az, hogy a tiktosítást követően az áldozat kifizesse a követelt váltságdíjat.
 
A MortalKombat az általa sújtott rendszereken kiüríti a Lomtárat, megnehezíti az alkalmazások futtatását, törli az Indítópultban lévő elemeket, valamint gondoskodik arról, hogy az operációs rendszer újraindítása után is be tudjon töltődni.
 
A zsarolóvírus jelenleg elsősorban az Egyesült Államokban szedi áldozatait, de már Törökországban és a Fülöp-szigeteken is felbukkant. Vagyis elkezdett globálisan terjedni. A jövetelére korszerű és naprakész vírusvédelemmel, rendszeres biztonsági mentésekkel és biztonságtudatos e-mailezéssel lehet leginkább felkészülni.
 
  1. 3

    A Cisco IOS XE-hez több patch vált elérhetővé.

  2. 3

    A Google ChromeOS két fontos biztonsági javítást kapott.

  3. 4

    Elérhetővé vált a Google Chrome webböngésző legújabb biztonsági frissítése.

  4. 3

    Az IBM biztonsági frissítéseket adott ki a Qradar SIEM megoldásához.

  5. 3

    A cURL fejlesztői négy biztonsági hibáról számoltak be.

  6. 4

    Az Apple egy veszélyes biztonsági hibát javított az iOS és iPadOS operációs rendszerei kapcsán.

  7. 4

    A macOS operációs rendszerhez egy fontos biztonsági frissítés vált telepíthető.

  8. 4

    A Microsoft ezúttal nyolc biztonsági rést foltozott be az Edge webböngészőben.

  9. 4

    A Mozilla fejlesztői kritikus biztonsági hibákat szüntettek meg a Firefoxban.

  10. 4

    A IBM Secure Proxy-hoz két tucat biztonsági frissítés vált elérhetővé.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség