Kriptopénz bányászat félmillió PC-vel

Az eddigi legnagyobb kiterjedésű, kriptopénz bányászatba bevont kártékony hálózatról kiderült, hogy az sokkal több fertőzött rendszert foglal magában, mint azt eddig sejteni lehetett.
 

A kriptopénz bányászat a kiberbűnözők körében is felkapott téma. Csakhogy ők kártékony programok és különféle webes eszközök révén igyekeznek számítógépeket az uralmuk alá vonni, majd az így adódó erőforrásokat a saját pénztárcájuk kitömésére használják fel. Sokszor mindezt olyan módon, hogy a fertőzött rendszer felhasználója maximum annyit vesz észre, hogy a számítógépe lelassul.
 
Már tavaly is bebizonyosodott, hogy a kriptopénz bányászatot egyes kiberbűnözői csoportok komoly erőbedobással végzik, vagyis rengeteg áldozatul eső PC-t, szervert dolgoztatnak a károkozóik segítségével. Ehhez pedig botneteket építenek ki, amelyeket állandóan bővítenek, felügyelnek. E kártékony hálózatok közül az egyik legismertebb a Adylkuzz volt, amely Monero bányászatra alkalmas kártevőket terjesztett egyebek mellett a tavaly nagy port kavart EternalBlue sebezhetőség kihasználásával. Csakhogy egy másik botnetről kiderült, hogy az napjainkban legalább kétszer akkora kiterjedésű, mint az Adylkuzz egykoron volt.
 
A legtöbbször Smominru néven emlegetett botnetről a biztonsági cégek tavaly már beszámoltak, de mindegyikük csak egy-egy kis szeletét tárta fel a hálózatnak. Azonban a nemrég napvilágot látott összessítő adatokból kiderült, hogy a Smominru legalább 520 ezer számítógépet tart sakkban. Ráadásul ezek egy jelentős része szerver funkciókat lát el, tehát erőforrásokban nem szenvednek hiányt a csalók.
 

 
 
Olvassa tovább
Prémium előfizetéssel!
 
  1. 3

    A Java hat biztonsági hibajavítást kapott.

  2. 4

    Az Oracle 43 biztonsági rést foltozott be a MySQL Serveren.

  3. 4

    Az Oracle három olyan hibáról számolt be, amelyek a VirtualBoxot érintik.

  4. 3

    Az Apache Traffic Server több biztonsági hibát tartalmaz.

  5. 3

    A Juniper számos sérülékenységet szüntetett meg a Junos OS-ben.

  6. 4

    Az Oracle kiadta a Database Server legújabb biztonsági frissítését.

  7. 4

    A Microsoft az Edge webböngészőhöz egy fontos biztonsági frissítést adott ki.

  8. 3

    A Palo Alto több frissítést is kiadott a PAN-OS-hez.

  9. 3

    A GitLab fejlesztői öt biztonsági hibáról adtak ki tájékoztatást.

  10. 4

    Az Adobe öt hibajavítást készített a kereskedelmi platformjaihoz.

Partnerhírek
​Az ESET kutatói vizsgálták a RansomHub csoportot

Az ESET kutatói átfogó elemzést tettek közzé a zsarolóvírus ökoszisztémában bekövetkezett jelentős változásokról, különös figyelmet fordítva a domináns RansomHub csoportra.

Támadást hajtott végre a Kínához köthető FamousSparrow csoport

Az ESET kutatói felfedezték, hogy a FamousSparrow hackercsoport felelős egy pénzügyi szektorban működő amerikai kereskedelmi szervezet és egy mexikói kutatóintézet ellen elkövetett kibertámadásért.

hirdetés
Közösség