Követhetetlen gyorsasággal csapnak le a hackerek

​Minden korábbinál több nulladik napi biztonsági hiba veszélyezteti a rendszereket.
 

A Google Mandiant biztonsági elemzői érdekes és egyben igen aggasztó tapasztalatokról számoltak be az általuk vizsgált, 2023-ban napvilágra került sérülékenységekkel kapcsolatban. A szakértők összesen 138 sebezhetőséget vettek szemügyre abból a szempontól, hogy azoknak miként zajlott a kibertámadásokba történő bevonása. Ekkor kiderült, hogy a biztonsági rések 70 százaléka nulladik napi hibának minősült, vagyis már azelőtt megkezdődött a kihasználásuk, hogy a fejlesztők tudomást szereztek volna azok létezéséről, illetve kiadták volna a hibajavításokat.
 
2020 és 2023 között az "időben" javított és a nulladik napi biztonsági hibák aránya 4:6 volt, azonban ez 2023-ban már 3:7 arányra módosult. A szakértők úgy látják, hogy ez a trend azt jelzi, hogy a feketekalapos hackerek mind hatékonyabban képesek feltárni a sérülékenységeket. A nehézségeket az is fokozza, hogy a hibák utáni kutakodásaikat a szoftverek, eszközök mind szélesebb körében folytatják.
 
A Mandiant kutatói egy másik trendre is rávilágítottak. Mégpedig arra, hogy drasztikusan csökkent az az időintervallum, ami a kiberbűnözők számára szükséges egy-egy biztonsági rés kihasználásához. Az úgynevezett TTE (time taken to exploit) idő 2018-ban és 2019-ben még 63 nap volt, 2021-ben és 2022-ben 32 napra adódott. 2023-ban pedig már csak átlagosan öt napra volt szükségük a hackereknek a sebezhetőségek támadásokba történő bevonására. 
 

 
 
Olvassa tovább
Prémium előfizetéssel!
 
  1. 3

    Kritikus biztonsági hibáról számolt be a Cisco az IOS XE kapcsán.

  2. 3

    A SonicWall fontos biztonsági frissítéseket adott ki az egyik VPN-megoldásához.

  3. 3

    Az IBM Db2 két biztonsági hibajavítást kapott.

  4. 4

    A Commvault egy biztonsági frissítést adott ki.

  5. 4

    Több tucat biztonsági javítás vált elérhetővé az Androidhoz.

  6. 3

    Az OpenBSD egy biztonsági hibajavítással bővült.

  7. 4

    A QRadar kapcsán 14 biztonsági hibáról számolt be az IBM.

  8. 4

    A Firefox 13 biztonsági réstől vált meg a legújabb verzióinak köszönhetően.

  9. 4

    A Thunderbird alkalmazás fontos hibajavításokkal bővült.

  10. 3

    A LibreOffice egy biztonsági hibajavítással gyarapodott.

Partnerhírek
​Az ESET kutatói vizsgálták a RansomHub csoportot

Az ESET kutatói átfogó elemzést tettek közzé a zsarolóvírus ökoszisztémában bekövetkezett jelentős változásokról, különös figyelmet fordítva a domináns RansomHub csoportra.

Támadást hajtott végre a Kínához köthető FamousSparrow csoport

Az ESET kutatói felfedezték, hogy a FamousSparrow hackercsoport felelős egy pénzügyi szektorban működő amerikai kereskedelmi szervezet és egy mexikói kutatóintézet ellen elkövetett kibertámadásért.

hirdetés
Közösség