Követhetetlen gyorsasággal csapnak le a hackerek
Minden korábbinál több nulladik napi biztonsági hiba veszélyezteti a rendszereket.
A Google Mandiant biztonsági elemzői érdekes és egyben igen aggasztó tapasztalatokról számoltak be az általuk vizsgált, 2023-ban napvilágra került sérülékenységekkel kapcsolatban. A szakértők összesen 138 sebezhetőséget vettek szemügyre abból a szempontól, hogy azoknak miként zajlott a kibertámadásokba történő bevonása. Ekkor kiderült, hogy a biztonsági rések 70 százaléka nulladik napi hibának minősült, vagyis már azelőtt megkezdődött a kihasználásuk, hogy a fejlesztők tudomást szereztek volna azok létezéséről, illetve kiadták volna a hibajavításokat.
2020 és 2023 között az "időben" javított és a nulladik napi biztonsági hibák aránya 4:6 volt, azonban ez 2023-ban már 3:7 arányra módosult. A szakértők úgy látják, hogy ez a trend azt jelzi, hogy a feketekalapos hackerek mind hatékonyabban képesek feltárni a sérülékenységeket. A nehézségeket az is fokozza, hogy a hibák utáni kutakodásaikat a szoftverek, eszközök mind szélesebb körében folytatják.
A Mandiant kutatói egy másik trendre is rávilágítottak. Mégpedig arra, hogy drasztikusan csökkent az az időintervallum, ami a kiberbűnözők számára szükséges egy-egy biztonsági rés kihasználásához. Az úgynevezett TTE (time taken to exploit) idő 2018-ban és 2019-ben még 63 nap volt, 2021-ben és 2022-ben 32 napra adódott. 2023-ban pedig már csak átlagosan öt napra volt szükségük a hackereknek a sebezhetőségek támadásokba történő bevonására.
Prémium előfizetéssel!
-
A Lenovo Vantage három biztonsági javítással bővült.
-
A Splunk Enterprise-hoz biztonsági frissítések érkeztek.
-
Az Adobe kritikus veszélyességű hibákat is javított a ColdFusion esetében.
-
Az Adobe kiadta az Illsutrator legújabb verzióit, amelyek révén 10 biztonsági hibát szüntetett meg.
-
Az Adobe hat sebezhetőséget orvosolt az InDesignban.
-
15 biztonsági javítással gyarapodott az Adobe FrameMaker.
-
Az SAP kiadta a júliusi biztonsági frissítéseit.
-
A Microsoft jelentős mennyiségű hibajavítást tett letölthetővé a Windows-hoz.
-
Egy tucat biztonsági frissítés vált letölthetővé az Office szoftvercsomaghoz.
-
A Microsoft három biztonsági rést foltozott be az SQL Serveren.
A nyári szünet idején a gyerekek több időt töltenek otthon, sokszor felügyelet nélkül – ez pedig nemcsak a fizikai, hanem az online biztonság szempontjából is kihívásokat jelent.
Az ESET kiberbiztonsági szakértői most összefoglalják, milyen más módszerekkel lophatják el a személyes adatainkat – és mit tehetünk azért, hogy ez ne történhessen meg.
OLDALUNK
RSSImpresszum
Hirdetési információk
Adatvédelem
Felhasználási feltételek
Hozzászólási szabályzat