Körkép a Log4Shell sebezhetőségről
Az Apache Log4j kapcsán felmerült súlyos sebezhetőség miatt rengeteg alkalmazás és rendszer frissítésére van szükség. A gyártók gőzerővel dolgoznak a javításokon.
Az elmúlt napokban sorra érkeztek a gyártói bejelentések annak kapcsán, hogy az Apache Log4j naplózó könyvtárban feltárt sérülékenység miatt frissítésekre van szükség. A CVE-2021-44228 azonosítóval fémjelzett, Log4Shell néven emlegetett sebezhetőségre először a Minecraft kapcsán derült fény, de hamar kiderült, hogy a probléma ennél jóval kiterjedtebb. Mivel a Log4j rengeteg alkalmazás, szolgáltatás működésében kap szerepet, ezért a hibának való kitettség nagyon széles körű. A kockázatokat pedig tetézi, hogy egy olyan sérülékenységről van szó, amelynek kihasználása viszonylag egyszerű, miközben jogosulatlan távoli kódfuttatást és rendszerkompromittálást tesz lehetővé a támadók számára. A Cloudflare és a Cisco Talos adatai szerint a sebezhetőség kihasználása már megkezdődött kiberbűnözői körökben.
A Log4Shell egy úgynevezett JNDI (Java Naming and Directory Interface) befecskendezési hiba. A kihasználása többféle módon történhet, de az egyik legkézenfekvőbb módszer, hogy a támadó manipulált webes kéréseket küld a szerver felé, amelyekben a user-agent értéket módosítja. Ezt a szerver naplózza, és amikor a Log4j a naplóbejegyzést feldolgozza, akkor parancsvégrehajtásra vagy kódfuttatásra nyílhat lehetőség.
Az Apache fejlesztői a biztonsági rés felfedezését követően viszonylag gyorsan megtették a szükséges lépéseket, és javították a hibát a Log4j 2.15.0-ás verziójában. Ettől azonban a gondok még korántsem oldódtak meg, hiszen most minden Log4j-et használó fejlesztőnek el kell végeznie a frissítést, a teszteket, az új verziók kiadását stb.
Prémium előfizetéssel!
-
A Zulip Serverhez egy biztonsági frissítés vált elérhetővé.
-
A VMware fontos biztonsági hibajavításokat adott ki.
-
Az Oracle Java SE kapcsán 11 biztonsági hibát javítottak a fejlesztők.
-
Az Oracle 40 hibát javított a MySQL Server esetében.
-
Az Oracle kiadta a Database Server legújabb hibajavításait.
-
A VirtualBox hét biztonsági hibajavítással bővült.
-
A GIMP egy jogosulatlan kódfuttatásra módot adó hibát tartalmaz.
-
A Zyxel egyes AP-k esetében egy biztonsági rést foltozott be.
-
A Google Chrome kritikus biztonsági frissítést kapott.
-
Az ImageMagick négy sebezhetőség miatt kapott frissítést.
A nyári szünet idején a gyerekek több időt töltenek otthon, sokszor felügyelet nélkül – ez pedig nemcsak a fizikai, hanem az online biztonság szempontjából is kihívásokat jelent.
Az ESET kiberbiztonsági szakértői most összefoglalják, milyen más módszerekkel lophatják el a személyes adatainkat – és mit tehetünk azért, hogy ez ne történhessen meg.
OLDALUNK
RSSImpresszum
Hirdetési információk
Adatvédelem
Felhasználási feltételek
Hozzászólási szabályzat