Kórházi incidens: ez nehéz szülés volt
Az egyik New York-i kórház zsarolóvírusokkal kapcsolatos biztonsági incidense számos tanulsággal szolgál.A Richmond University Medical Center informatikai rendszerét 2023 májusában egy nagyon súlyos kibertámadás érte, amelyet az elkövetők egy zsarolóvírus segítségével hajtottak végre. Az elsősorban New York-i lakosokat ellátó kórház informatikusainak akkor több hétre volt szükségük ahhoz, hogy minden érintett IT-szolgáltatást helyreállítsanak.
Az incidenst követően azonnal megkezdődtek a vizsgálatok, amelyek végén a szakértők úgy nyilatkoztak, hogy nem találtak adatszivárgásra utaló bizonyítékokat. Aztán később egy újabb vizsgálat mégis olyan gyanús jelekre akadt, amelyek arra engedtek következtetni, hogy a kibertámadók mégis hozzáférhettek olyan fájlokhoz, adatbázisokhoz, amik személyes és egészségügyi adatokat is tartalmaztak. Sajnos a gyanakvás nem volt alaptalan, de sokat kellett várni arra, hogy mindez megerősítést is nyerjen.
Az egészségügyi intézmény szerint azokat az állományokat manuálisan kellett átnézni és elemezni, amelyekkel kapcsolatban felmerült a gyanú, hogy illetéktelen kezekbe kerülhettek. Ez pedig időigényes feladatnak bizonyult. (Arra az intézmény nem adott választ, hogy mégis miért tartott majdnem másfél évig a fájlok átnézése.)
Az elemzések végül arra a következtetésre jutottak, hogy a támadókhoz olyan fájlok kerülhettek, amelyek egyebek mellett az alábbiakat is tartalmazták:
- nevek
- születési dátumok
- társadalombiztosítási számok
- jogosítványszámok
- pénzügyi információk
- bank- és hitelkártya adatok
- egészségügyi információk
- egészségbiztosítási adatok
- biometrikus információk
Az intézmény azt sem akarta nagy dobra verni, hogy pontosan hány személyt érintett az incidens, de végül kiderült, hogy 674.033 személy adata vált kiszolgáltatottá a támadás következtében. Számukra az intézmény egyéves hitelkártya-monitorozó szolgáltatásra fizetett elő.
-
A SonicWall biztonsági javításokat adott ki a SonicOS-hez.
-
A SeaMonkey fejlesztői két biztonság hibát javítottak.
-
A Google három tucat biztonsági hibáról számolt be az Android kapcsán.
-
A Google Chromecast egy biztonsági hibát tartalmaz.
-
A wolfSSL esetében egy biztonsági rendellenességre derült fény.
-
A Red Hat OpenShift Container Platformhoz két hibajavítás érkezett.
-
A PAN-OS-hez egy újabb hibajavítás érkezett.
-
Az Adobe egy soron kívüli hibajavítást adott ki a Adobe ColdFusion alkalmazáshoz.
-
A Xen egy közepes veszélyességű sérülékenységtől vált meg.
-
A GitHub CLI egy biztonsági javítást kapott.
Találkoztál már az online térben adathalászokkal? Estél már áldozatául vírusoknak, hackereknek? Ismered az online veszélyeket és védekezel is ellenük?
Az ESET HOME Security legújabb verziója új és továbbfejlesztett funkciókkal véd a személyazonosságlopás, az adathalászat és más fenyegetések ellen.