Kórházba került a SamSam zsaroló program
A SamSam zsaroló program továbbra is kiemelt célpontokat támad. Az utóbbi időszakban egészségügyi intézmények és ipari rendszerek is a célkeresztjébe kerültek.
A SamSam vagy más néven Samas nevű zsaroló program meglehetősen aktívan kezdte az évet, aminek több jelentős intézmény, illetve cég is a kárát látta. Az áldozatok között két amerikai kórház, egy városi rendszer, egy egészségügyi adatszolgáltató, valamint egy ipari vezérlőrendszerekkel foglalkozó vállalat is feltűnik. Ezek közül a Hancock Health kórház elismerte, hogy kifizette a zsarolók által követelt váltságdíjat. Azt ugyan nem tudni, hogy erre mi szükség volt, ugyanis az egészségügyi intézmény jelezte, hogy mindenről volt mentése, és betegekkel kapcsolatos adatok sem kerültek illetéktelen kezekbe. Ugyanakkor a SamSam eddigi variánsainak nem is volt célja az adatlopás. A legutóbbi támadások során is inkább az értékes fájlok, adatbázisok titkosítására koncentrált annak érdekében, hogy váltságdíjat lehessen kicsalni a pórul járt szervezetektől.
Gyorsan változó károkozó
A zsaroló program egyik legfontosabb tulajdonsága, hogy célzott támadásokban kap szerepet. Ennek megfelelően akár támadásonként változhat a kódja, de azért az egyes változatainak funkcionalitásában eget rengető különbségek nincsenek. A középpontban mindig a fájlok titkosítása és a zsaroló üzenetek megjelenítése áll. A legutóbbi támadások során az alábbi képernyő tárult fel a fertőzött számítógépek felhasználói előtt:

A csalók leírják, hogy mi is történt a PC-vel, és persze a váltságdíjról sem feledkeznek meg. A SamSam vállalatokra, illetve intézményekre "szabott" kialakítását jól szemlélteti az is, hogy az elkövetők számítógépenkénti és hálózatonkénti árat is megszabnak. Ha valaki csak egy PC-t akar helyreállítani, akkor 0,7 Bitcoin kell fizetnie, míg ha a hálózatban minden érintett számítógépen vissza akarja szerezni az állományokat, akkor már 3 Bitcoint kell küldenie. Egyes hírek szerint azonban volt olyan eset, amikor a zsarolók 300 ezer dollárnak megfelelő értékű Bitcoint követeltek.
Prémium előfizetéssel!
-
A Firefox 13 biztonsági réstől vált meg a legújabb verzióinak köszönhetően.
-
A Thunderbird alkalmazás fontos hibajavításokkal bővült.
-
A LibreOffice egy biztonsági hibajavítással gyarapodott.
-
A Python egy közepes veszélyességű hibát tartalmaz.
-
A GitLab fejlesztői újabb biztonsági frissítést adtak ki.
-
Az Avast víruskeresőjében egy biztonsági hiba található.
-
A SonicOS SSLVPN kapcsán egy biztonsági hibát kell megszüntetni.
-
A Zyxel az USG FLEX H szériás eszközeihez biztonsági frissítéseket adott ki.
-
A Schneider Electric a Sage sorozatú megoldásaihoz biztonsági javításokat adott ki.
-
A XWiki legutóbb feltárt sérülékenysége adatszivárogtatást segíthet elő.
Az ESET kutatói átfogó elemzést tettek közzé a zsarolóvírus ökoszisztémában bekövetkezett jelentős változásokról, különös figyelmet fordítva a domináns RansomHub csoportra.
Az ESET kutatói felfedezték, hogy a FamousSparrow hackercsoport felelős egy pénzügyi szektorban működő amerikai kereskedelmi szervezet és egy mexikói kutatóintézet ellen elkövetett kibertámadásért.
OLDALUNK
RSSImpresszum
Hirdetési információk
Adatvédelem
Felhasználási feltételek
Hozzászólási szabályzat