Könnyedén ejti át a víruskeresőket a Jupyter trójai

​A Jupyter trójai gyakorta könnyedén jut át a vírusok ellen felállított védelmi vonalakon, hogy aztán adatokat lopjon.
 

Az adatlopásra kiélezett kártékony programok egyik legújabb képviselője a Jupyter. A szerzeményre akkor derült fény, amikor októberben bejutott az egyik amerikai egyetem hálózatába, és onnan adatokat próbált kiszivárogtatni. A felfedezését követően a biztonsági kutatók alaposabban is szemügyre vették a károkozót.
 
A Morphisec biztonsági cég kutatói azt a tájékoztatást adták, hogy a Jupyter első variánsai május környékén jelenhettek meg, és hónapokon keresztül észrevétlenek maradtak. Vélhetőleg ennek egyik oka, hogy a vírusírók intenzíven fejlesztik a kártevőt, és nemcsak annak funkcionalitásának bővítésére fordítják az erőforrásaikat, hanem arra is, hogy minél nagyobb valószínűséggel sikerüljön megtéveszteni a víruskeresőket. A kutatók szerint az utóbbi egy hónapban a trójai egyes összetevői legalább kilenc alkalommal frissültek. Az esetek többségében nem nagy változásokról van szó, de ahhoz pont elegendőek, hogy a víruskeresők ne ismerjék fel - legalábbis egy ideig - a kártevőt.
 
A Jupyter egy .NET keretrendszerre épülő kártékony program, amely legtöbbször ártalmas Word dokumentumok révén terjed. Amennyiben a felhasználó ezeket a dokumentumokat megnyitja, és engedélyezi a makrók futtatását, akkor a trójai PowerShell scriptek segítségével feljuttatja az ártalmas komponenseit a számítógépre. Eközben néhány ártalmas szoftvert is telepít, ami leginkább a figyelem elterelését szolgálja. (A károkozó fertőzése során egyebek mellett a Docx2Rtf és a Magix Photo Manager is felkerülhet a PC-re.)
 

 
 
Olvassa tovább
Prémium előfizetéssel!
 
  1. 4

    Az SAP kiadta a júliusi biztonsági frissítéseit.

  2. 4

    A Microsoft jelentős mennyiségű hibajavítást tett letölthetővé a Windows-hoz.

  3. 4

    Egy tucat biztonsági frissítés vált letölthetővé az Office szoftvercsomaghoz.

  4. 4

    A Microsoft három biztonsági rést foltozott be az SQL Serveren.

  5. 4

    A Microsoft SharePoint Serverhez három hibajavítás vált elérhetővé.

  6. 4

    A Samsung két biztonsági résről adott tájékoztatást az Exynos kapcsán.

  7. 4

    A Kerberos egy biztonsági hiba miatt szorul frissítésre.

  8. 4

    A Postgresql JDBC Driverhez egy fontos biztonsági patch vált elérhetővé.

  9. 4

    A Cisco Unified Communications Manager kapcsán egy biztonsági rés látott napvilágot.

  10. 4

    11 biztonsági javítás érkezett a Thunderbird alkalmazáshoz.

Partnerhírek
Hogyan védhetjük meg a gyerekeket a kibertérben?

A nyári szünet idején a gyerekek több időt töltenek otthon, sokszor felügyelet nélkül – ez pedig nemcsak a fizikai, hanem az online biztonság szempontjából is kihívásokat jelent.

​A csaló telefonhívásokon és a nem létező gázszámlákon túl

Az ESET kiberbiztonsági szakértői most összefoglalják, milyen más módszerekkel lophatják el a személyes adatainkat – és mit tehetünk azért, hogy ez ne történhessen meg.

hirdetés
Közösség