Kire lőnek a kiberbűnözők?
A kiberbűnözők gyorsan kihasználták az emberek félelmét és bizonytalanságát, amely a járványhelyzet kezdeti időszakában jelentkezett: 2020 első felében közel egyharmadával nőtt a kibertámadások száma.A G DATA elemzése szerint 30 százalékkal emelkedett 2020 első felében a megelőzött vírusfertőzések száma. A magánfelhasználók körében ennél sokkal jelentősebb volt a növekedés, hiszen 46 százalékkal több támadást védtek ki a biztonsági cég megoldásai, mint egy évvel korábban. A rendkívüli növekedés annak köszönhető, hogy az emberek sokkal több időt töltöttek otthon, és a saját számítógépeik általában kevésbé voltak védettek, mint a vállalati hálózaton belül használt PC-k.
Félelmek
A kiberbűnözők az emberek koronavírussal kapcsolatos félelmeire és aggodalmaira alapozzák támadásaikat: a koronavírussal kapcsolatos információkkal hamis és fertőzött weboldalakra csalogatják az embereket vagy fertőzött alkalmazások letöltésére veszik rá őket. Ilyenkor általában zsarolóvírussal fertőződik meg a számítógép, amely azonnal titkosítja az adatokat. Az is előfordul, hogy hamis koronavírus-segélyoldalakat hoznak létre, ahol az emberek banki adatait lopják el.
Tim Begghoff, a G DATA elemzője ennek kapcsán arra hívta fel a figyelmet, hogy óvatosan kell kezelni azokat az e-maileket, melyek koronavírus-követő alkalmazásokat vagy olcsó védőmaszkokat kínálnak.
Célzott támadások
Az elemzések azt mutatják, hogy a kiberbűnözők támadási módszerei és trükkjei alapjában véve ugyanazok maradtak. A legelterjedtebb kártevők döntő többségét már évek óta használják a támadók, és különböző formákban újracsomagolják ezeket. Azonban a profit maximalizálása érdekében az elsődleges célpontok változtak: nem mindenkire és mindenre lőnek a bűnözők, hanem inkább a nagyobb haszonnal kecsegtető vállalkozásokat veszik célba.
A legaktívabb kártevők
Az egyik legaktívabb, GuLoader nevű letöltőprogramot a támadók arra használják, hogy olyan trójai vagy egyéb adatlopó alkalmazásokat terjesszenek, mint az Agent Tesla, a Formbook, a Lokibot, a Remcos RAT, a Netwire RAT vagy az Arkei/Vidar Stealer.
A biztonsági elemzők növekvő számú Trickbot kampányt is felfedeztek. A hírhedt, moduláris trójait a bűnözők folyamatosan fejlesztik, hogy minél több módon legyen képes károkozásra. Sok esetben belépési adatokat vagy érzékeny üzleti információkat szivárogtat ki. Sajnos az is előfordul, hogy az adatlopás után egy zsarolóvírus is felkerül a számítógépre, amely titkosítja a fájlokat.
Technikai támogatást ígérő átverés
Noha többnyire német vagy angol nyelven történik, de továbbra is aktív és nehezen hal ki a technikai támogatásos átverés. Ilyenkor egy meglátogatott weboldalon egy rendszerüzenethez hasonlító értesítés jelenik meg, amely egy nem valós hibára hívja fel a felhasználó figyelmét. A hiba elhárításában egy ál-ügyfélszolgálat segít, ahol általában a felhasználó bankkártyaadatait próbálják kipuhatolni.
-
A FortiWeb egyik összetevője egy SQL injection hibát tartalmaz.
-
A Nextcloud fejlesztői számos biztonsági rést foltoztak be.
-
A Fortinet két biztonsági hibáról adott tájékoztatást.
-
Egy adatlopásra módot adó hibára derült fény a Zulip Serverben.
-
Az FFmpeg fejlesztői két biztonsági rést foltoztak be.
-
A Git esetében két sebezhetőséget kell megszüntetni.
-
A Veeam Backup for Microsoft Azure egy SSRF hibát tartalmaz.
-
Az Apple Music for Windows egy biztonsági frissítést kapott.
-
Az Adobe Photoshop két veszélyes hiba miatt kapott frissítést.
-
Az SAP 14 biztonsági hibáról számolt be.
F-Secure Total 2 év 3 eszköz | |
21990 Ft | |
ESET Home Security Premium 2 év 3 eszköz Hosszabbítás | |
36990 Ft | |
Kaspersky Standard 2 év 3 eszköz Új licenc | |
20990 Ft | |
Találkoztál már az online térben adathalászokkal? Estél már áldozatául vírusoknak, hackereknek? Ismered az online veszélyeket és védekezel is ellenük?
Az ESET HOME Security legújabb verziója új és továbbfejlesztett funkciókkal véd a személyazonosságlopás, az adathalászat és más fenyegetések ellen.