Kiemelt célpontokra utazik a zsaroló és kémkedő Ryuk vírus

A Ryuk nevű kártékony program készítői elkezdtek elmozdulni a kormányzati és a katonai szervek felé, de azért a pénzügyi szektort sem kímélik.
 

Az adatlopásra alkalmas kártékony programok között is egyre gyakrabban tűnnek fel olyan változatok, amelyek egy-egy iparágat szemelnek ki maguknak, és specifikusan keresik az értékes információkat. Ezáltal célzott támadások során a terjesztőik számára nagyobb valószínűséggel tárhatnak fel, illetve szivárogtathatnak ki bizalmas adatokat. A legutóbbi jelentések szerint a régebb óta ismert Ryuk kártevő is erre az útra lépett. 

A Ryuk eredetileg zsarolóprogramként funkcionált, és fájlok titkosítását követően váltságdíjat követelt az áldozataitól. Aztán 2019 szeptemberében olyan modulokkal kezdett kiegészülni, amelyek a zsarolás mellett adatlopásra is módot adtak. Mindezt olyan módon tették, hogy kulcsszavak alapján fájlokat kutattak fel a fertőzött rendszereken, és a kiszűrt állományokat feltöltötték távoli kiszolgálókra. Ezáltal a kiberbűnözők már nem kizárólag a fájlok helyreállításához szükséges információkkal zsarolhatták a felhasználókat, adott esetben cégeket, szervezeteket, hanem azzal is, hogy az eltulajdonított adatokkal visszaélnek, ha nem kapják meg a követelt összeget.

Vitali Kremezm, a SentinelLabs vezetője számolt be arról, hogy a Ryuk legújabb variánsa folytatja útját az elődjei által kitaposott úton, és a korábbi variánsok kódbázisát felhasználva újabb célpontok ellen fordult. Mindezt viszonylag egyszerű módszerrel tette meg, ugyanis elsősorban a benne található kulcsszólista módosult. Jelenleg 85 különféle kifejezésre keres a károkozó. Néhány ezek közül szektoronként csoportosítva:

Pénzügy: 'SWIFT', 'IBAN', 'balance', 'statement', 'checking', 'saving', 'routing'
Bűnüldözés: 'clandestine', 'investigation', 'federal', 'bureau', 'government', 'security', 'victim', 'court'
Katonság: 'NATO', 'operation', 'attack', 'spy', 'radar', 'tactical', 'tank', 'submarine'

Az új Ryuk további fontos jellemzője, hogy az adatlopásra kiélezett összetevői - a korábbiaktól eltérően - már nemcsak Word (docx) és Excel (xlsx) fájlokban kutakodnak. Mostantól már a következő fájltípusokkal is kompatibilis a szerzemény:
  • .cpp
  • .h
  • .xls
  • .xlsx
  • .doc
  • .docx
  • .pdf
  • wallet.dat
  • .jpg

Mint látható a kártevő alkalmassá vált például C++ forráskódok, PDF-dokumentumok és kriptopénztárcák kémlelésére is. Az összegyűjtött állományokat pedig a kiberbűnözők által üzemeltetett, illetve felügyelt FTP-szerverekre tudja feltölteni.

Az új Ryuk terjedési mechanizmusa egyelőre nem pontosan ismert, de elsődleges támadási felületnek az elektronikus levelezés (adathalász levelek), valamint a távoli asztali kapcsolat (RDP) számít.
 
  1. 3

    A Lenovo Vantage három biztonsági javítással bővült.

  2. 3

    A Splunk Enterprise-hoz biztonsági frissítések érkeztek.

  3. 4

    Az Adobe kritikus veszélyességű hibákat is javított a ColdFusion esetében.

  4. 4

    Az Adobe kiadta az Illsutrator legújabb verzióit, amelyek révén 10 biztonsági hibát szüntetett meg.

  5. 4

    Az Adobe hat sebezhetőséget orvosolt az InDesignban.

  6. 4

    15 biztonsági javítással gyarapodott az Adobe FrameMaker.

  7. 4

    Az SAP kiadta a júliusi biztonsági frissítéseit.

  8. 4

    A Microsoft jelentős mennyiségű hibajavítást tett letölthetővé a Windows-hoz.

  9. 4

    Egy tucat biztonsági frissítés vált letölthetővé az Office szoftvercsomaghoz.

  10. 4

    A Microsoft három biztonsági rést foltozott be az SQL Serveren.

Partnerhírek
Hogyan védhetjük meg a gyerekeket a kibertérben?

A nyári szünet idején a gyerekek több időt töltenek otthon, sokszor felügyelet nélkül – ez pedig nemcsak a fizikai, hanem az online biztonság szempontjából is kihívásokat jelent.

​A csaló telefonhívásokon és a nem létező gázszámlákon túl

Az ESET kiberbiztonsági szakértői most összefoglalják, milyen más módszerekkel lophatják el a személyes adatainkat – és mit tehetünk azért, hogy ez ne történhessen meg.

hirdetés
Közösség