Két éve senkinek nem tűnt fel ez a Mac-es vírus

A Calisto trójai már két éve terjed a Mac OS X, illetve a macOS alapú számítógépek között anélkül, hogy mindez bárkinek feltűnt volna. A kártevő a napokban bukott le.
 

Noha a vírushírek közé az Apple platformjait veszélyeztető kártékony programok viszonylag ritkán kerülnek be, de azért közbe-közbe feltűnik egy-egy olyan ártalmas példány, amik odafigyelést igényelnek. Egyúttal azt is szemléltetik, hogy azért az Apple operációs rendszerei sem kerülik el teljes mértékben a kiberbűnözők, vírusírók figyelmét.
 
A Kaspersky Lab kutatói által a napokban felfedezett Calisto trójairól akár azt is gondolhatnánk, hogy egy újszülött a Mac-es világban, de a helyzet ennél bonyolultabb. Kiderült ugyanis, hagy a károkozót valaki 2016-ban már feltöltötte a VirusTotalra egy fájlellenőrzés során. Vagyis legalább azóta létezik a szerzemény.
 
A Calisto alapvetően kémprogramokra jellemző sajátosságokkal rendelkezik, ilyen módon a célja, hogy minél több felhasználói adatot szivárogtasson ki a számítógépekről. Ehhez pedig megtévesztő trükköket is bevet. Ezek közül a legfontosabb, hogy jelenleg az Intego Internet Security X9 alkalmazás nevével él vissza, és ilyen módon próbál a felhasználó bizalmába férkőzni. Az eredeti alkalmazásra nagyon hasonlító felülettel rendelkezik.
 
 
A káros és az ártalmatlan alkalmazás - Forrás: Kaspersky Lab
 
A trójait elemző víruskutatókban felmerült a kérdés, hogy az Apple által 2015-ben bevezetett SIP (System Integrity Protection) védelem mennyiben képes gátat szabni a Calisto ténykedésének. Sajnos teljes mértékben nem tudja útját állni, de azért némileg csökkenti a kockázatokat.
 

 
 
Olvassa tovább
Prémium előfizetéssel!
 
  1. 3

    A SonicOS SSLVPN kapcsán egy biztonsági hibát kell megszüntetni.

  2. 3

    A Zyxel az USG FLEX H szériás eszközeihez biztonsági frissítéseket adott ki.

  3. 4

    A Schneider Electric a Sage sorozatú megoldásaihoz biztonsági javításokat adott ki.

  4. 3

    A XWiki legutóbb feltárt sérülékenysége adatszivárogtatást segíthet elő.

  5. 4

    16 biztonsági hibajavítás érkezett a Moodle-hoz.

  6. 3

    A Zulip Server egy biztonsági hibát tartalmaz.

  7. 3

    A HAProxy kapcsán egy biztonsági rés került napvilágra.

  8. 3

    A Java hat biztonsági hibajavítást kapott.

  9. 4

    Az Oracle 43 biztonsági rést foltozott be a MySQL Serveren.

  10. 4

    Az Oracle három olyan hibáról számolt be, amelyek a VirtualBoxot érintik.

Partnerhírek
​Az ESET kutatói vizsgálták a RansomHub csoportot

Az ESET kutatói átfogó elemzést tettek közzé a zsarolóvírus ökoszisztémában bekövetkezett jelentős változásokról, különös figyelmet fordítva a domináns RansomHub csoportra.

Támadást hajtott végre a Kínához köthető FamousSparrow csoport

Az ESET kutatói felfedezték, hogy a FamousSparrow hackercsoport felelős egy pénzügyi szektorban működő amerikai kereskedelmi szervezet és egy mexikói kutatóintézet ellen elkövetett kibertámadásért.

hirdetés
Közösség