Jó ötlet a saját telefonok céges használata?
Egyre több szervezet engedélyezi munkavállalóinak a saját eszközök használatát és az azokkal történő hozzáférést a vállalati adatokhoz, alkalmazásokhoz.
A Bring Your Own Device (BYOD) jelenség 2007 körül indult útjára, amikor a vállalati vezetők elkezdtek okostelefont és táblagépet használni a munkavégzésük során. Aztán a BYOD egyre szélesebb körben kezdett terjedni, és ma már a munkavállalók is elvárják ezt a fajta rugalmasságot.
A munkavállalói és a munkáltatói hozzáállás
A Cisco közelmúltban megjelent kutatása szerint a vállalatok 95 százalékánál engedélyezik a dolgozói mobileszközök használatát valamilyen formában. A felmérés szerint a BYOD iránti lelkesedés fő oka a munkavállalók igénye, hogy mindenhol használhassák kedvenc eszközeiket, és bármikor elvégezhessék személyes és munkahelyi teendőiket. Ráadásul a 20-29 év közötti munkavállalók 33 százaléka bármilyen BYOD-ellenes szabályt képes áthágni a saját eszközének munkahelyi használata érdekében.
Annak ellenére, hogy a BYOD már évek óta megállíthatatlanul terjed, néhány munkaadó kételkedik a BYOD gazdasági előnyeinek fenntarthatóságában. A Gartner szerint például a BYOD nem okvetlenül csökkenti, csak csökkentheti a működési költségeket: "A vállalkozások a mobileszközök jobb kihasználásának lehetőségeit keresik, ugyanakkor a szoftverek ára, az infrastruktúra, a támogatás és a kapcsolódó szolgáltatások ára idővel emelkedni fog".
Középpontban a vállalati jogászok
Sok jogi szakember szerint az üzleti környezetben használt magáneszközök adatvédelmi és biztonsági kihívásokat jelentenek. Emiatt a vállalatok jogászai gyakran kerülnek olyan helyzetbe, hogy egyedüliként kell megakadályozniuk a BYOD elterjedését és ezen keresztül a cég költségcsökkentési terveit.
A valóságban az alternatívák ugyanannyi problémát hoznak magukkal, mint a BYOD maga, így alaposan át kell gondolni minden egyes mobilalapú megoldás kockázatait és előnyeit. Például azoknak a munkáltatóknak, akik nem engedélyezik a dolgozói eszközök használatát munkahelyi környezetben, biztosítaniuk kell vállalati tulajdonú mobilkészülékeket a munkavállalók számára. Ilyenkor nem meglepő módon a kollégák párhuzamosan mindkét eszközt használják személyes és üzleti ügyeik intézésére - akár engedélyezi ezt az adott vállalat, akár nem -, utat nyitva számos jogi és adatkezelési problémának.
A saját mobileszközök korlátozása alapvetően csökkentheti a vállalati eszközök és a rajtuk lévő tartalom magáncélú felhasználásakor fellépő kockázatokat. Azonban az adatvesztéshez, illetve az eszközök ellopásához kapcsolódó veszélyekkel továbbra is számolni kell, függetlenül attól, hogy az adott eszköznek ki a tulajdonosa. Ezért a döntéshozóknak meg kell érteniük, hogy a tulajdon kérdése (dolgozói vagy vállalati eszköz) nem az egyetlen tényező, amit figyelembe kell venni a mobileszközök használatának szabályozásakor.
A mobileszköz-használat feltételeinek tisztázása általában a vállalat IT- vagy IT biztonsági osztályának feladata, azonban az ebből eredő problémák kezelése már a vállalati jogászok vállát nyomja. A legtöbb esetben megfelelő tervezéssel és a jogi osztály útmutatásaival a problémák elkerülhetők vagy jelentősen csökkenthetők lennének. Persze a jogászok döntéseit sokszor felülírják a technológiai beruházásokkal kapcsolatos üzleti döntések, ezért proaktívan kell megérteni és kezelni a mobileszközök használatakor felmerülő kockázatokat és költségeket.
-
Az Oracle Java SE kapcsán 11 biztonsági hibát javítottak a fejlesztők.
-
Az Oracle 40 hibát javított a MySQL Server esetében.
-
Az Oracle kiadta a Database Server legújabb hibajavításait.
-
A VirtualBox hét biztonsági hibajavítással bővült.
-
A GIMP egy jogosulatlan kódfuttatásra módot adó hibát tartalmaz.
-
A Zyxel egyes AP-k esetében egy biztonsági rést foltozott be.
-
A Google Chrome kritikus biztonsági frissítést kapott.
-
Az ImageMagick négy sebezhetőség miatt kapott frissítést.
-
A Git fontos biztonsági hibajavításokat kapott.
-
Az Apache HTTP Server jelentős biztonsági frissítést kapott.
A nyári szünet idején a gyerekek több időt töltenek otthon, sokszor felügyelet nélkül – ez pedig nemcsak a fizikai, hanem az online biztonság szempontjából is kihívásokat jelent.
Az ESET kiberbiztonsági szakértői most összefoglalják, milyen más módszerekkel lophatják el a személyes adatainkat – és mit tehetünk azért, hogy ez ne történhessen meg.
OLDALUNK
RSSImpresszum
Hirdetési információk
Adatvédelem
Felhasználási feltételek
Hozzászólási szabályzat