Izmos titkosítással tarol a Babuk vírus

​Egy új zsarolóvírus kezdett terjedni, amely erős titkosítási technikáival hívta fel magára a figyelmet.
 

A zsarolóvírusok esetében a legtöbbször az figyelhető meg, hogy vagy újabb variánsokkal próbálnak károkat okozni, vagy egymásra épülő forráskódok révén születnek meg. A nemrégen felfedezett, Babuk nevű zsaroló program azonban egy teljesen új víruscsaládnak számít, és a kezdeti szárnypróbálgatásai sajnos azt vetítik előre, hogy a közeljövőben egy igencsak komoly problémákat okozó szerzeménnyé nőheti ki magát.
 
Chuong Dong biztonsági kutató szerint a Babuk alapvetően követi az eddigi zsarolóvírusok által kitaposott utat, azaz jól bevált módszerekre alapoz. Fájlokat titkosít a fertőzött rendszereken, majd a helyreállításhoz szükséges kódokért cserébe váltságdíjat követel. Az igazi veszélyét az adja, hogy igen erős titkosítási eljárásokkal operál. A repertoárjában megjelenik egyebek mellett a ChaCha8, az SHA256, valamint az ECDH alapú kulcskezelés is. Ráadásul az eddigi vizsgálatok szerint ezeket a technológiákat és eljárásokat a vírusírók meglehetősen alapos módon implementálták, így mindezidáig nem sikerül fogást találni a víruson.
 
A Babuk elsősorban vállalati felhasználók körében ütötte fel a fejét, és célzott támadásokban kapott szerepet. Fontos tulajdonsága, hogy mindegyik példányának esetében más-más privát kulcsokat használ, ezért ha egy titkosító kulcs ki is tudódik, attól még sajnos nem lesznek helyreállíthatók az összes számítógépen a károk.
 
A zsarolóvírus képes arra, hogy a titkosítás előtt és után törölje az árnyékmásolatokat. Emellett rendelkezik olyan összetevőkkel, amik különféle szolgáltatások és folyamatok leállításával biztosítják, hogy a károkozó zárolt fájlokat is képes legyen térdre kényszeríteni. Erre azért is szükség van, mert a Babuk kifejezett célja, hogy adatbázisokat, biztonsági mentést végző szolgáltatásokat, illetve irodai alkalmazásokhoz tartozó dokumentumokat tegyen használhatatlanná. Alapesetben kizárólag a fertőzött helyi számítógépen titkosít fájlokat, de egy parancssorból megadható paraméter révén a károkozásai a hálózati megosztásokra is kiterjeszthetővé válhatnak.
 
A Babuk által okozott károk megelőzése érdekében fontos a korszerű, többrétegű vírusvédelem, valamint a rendszeres biztonság mentés.
 
  1. 3

    A Google ChromeOS két fontos biztonsági javítást kapott.

  2. 4

    Elérhetővé vált a Google Chrome webböngésző legújabb biztonsági frissítése.

  3. 3

    Az IBM biztonsági frissítéseket adott ki a Qradar SIEM megoldásához.

  4. 3

    A cURL fejlesztői négy biztonsági hibáról számoltak be.

  5. 4

    Az Apple egy veszélyes biztonsági hibát javított az iOS és iPadOS operációs rendszerei kapcsán.

  6. 4

    A macOS operációs rendszerhez egy fontos biztonsági frissítés vált telepíthető.

  7. 4

    A Microsoft ezúttal nyolc biztonsági rést foltozott be az Edge webböngészőben.

  8. 4

    A Mozilla fejlesztői kritikus biztonsági hibákat szüntettek meg a Firefoxban.

  9. 4

    A IBM Secure Proxy-hoz két tucat biztonsági frissítés vált elérhetővé.

  10. 3

    A Zulip Serverhez egy biztonsági hibajavítás vált elérhetővé.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség