Ismét felbukkant a QNAP adattárolók réme

​Ismét terjed a QNAP hálózati adattárolókat veszélyeztető Qlocker zsarolóvírus. Érdemes a NAS-ok beállításait, frissítéseit ellenőrizni.
 

Tavaly meglehetősen nagy visszhangot váltott ki az a Qlocker nevű kártékony program, amely kifejezetten a QNAP hálózati adattárolóit állította célkeresztbe. Először 2021 áprilisában bukkant fel, majd májusban a QNAP arra hívta fel a figyelmet, hogy a szerzemény egyebek mellett a CVE-2021-28799 azonosítójú sebezhetőség kihasználásával igyekszik az adattárolókat megfertőzni. Ez a biztonsági hiba a HBS 3 Hybrid Backup Sync alkalmazás kapcsán merült fel, és azóta a fejlesztők már javították.
 
A Qlocker - sok más zsarolóvírushoz hasonlóan - fájlok kompromittálásával okozott károkat, és próbálta pénzhez juttatni a csalókat. Ez a kártevő azonban nem saját titkosító összetevőket használt, hanem a jól ismert 7-Zip adta lehetőségekkel élt vissza, és jelszóval tömörített állományokba mozgatta át a NAS-okon lévő fájlokat. Majd a jelszóért cserébe Bitcoint követelt.
 
A múlt év végére a Qlocker háttérbe szorult, és nem igazán lehetett hallani felőle. Ez sajnos nem azt jelentette, hogy a terjesztői felhagytak volna a kártékony ténykedésükkel. Az elmúlt napokban ugyanis a zsarolóvírus újra felbukkant, és egyre nagyobb számban terjed. Az eddigi információk szerint a Qlocker2 a módszerein nem sokat változtatott, és a helyreállításért cserébe 0,01-0,03 Bitcoint követel az áldozataitól.
 

 
 
Olvassa tovább
Prémium előfizetéssel!
 
  1. 3

    A Lenovo Vantage három biztonsági javítással bővült.

  2. 3

    A Splunk Enterprise-hoz biztonsági frissítések érkeztek.

  3. 4

    Az Adobe kritikus veszélyességű hibákat is javított a ColdFusion esetében.

  4. 4

    Az Adobe kiadta az Illsutrator legújabb verzióit, amelyek révén 10 biztonsági hibát szüntetett meg.

  5. 4

    Az Adobe hat sebezhetőséget orvosolt az InDesignban.

  6. 4

    15 biztonsági javítással gyarapodott az Adobe FrameMaker.

  7. 4

    Az SAP kiadta a júliusi biztonsági frissítéseit.

  8. 4

    A Microsoft jelentős mennyiségű hibajavítást tett letölthetővé a Windows-hoz.

  9. 4

    Egy tucat biztonsági frissítés vált letölthetővé az Office szoftvercsomaghoz.

  10. 4

    A Microsoft három biztonsági rést foltozott be az SQL Serveren.

Partnerhírek
Hogyan védhetjük meg a gyerekeket a kibertérben?

A nyári szünet idején a gyerekek több időt töltenek otthon, sokszor felügyelet nélkül – ez pedig nemcsak a fizikai, hanem az online biztonság szempontjából is kihívásokat jelent.

​A csaló telefonhívásokon és a nem létező gázszámlákon túl

Az ESET kiberbiztonsági szakértői most összefoglalják, milyen más módszerekkel lophatják el a személyes adatainkat – és mit tehetünk azért, hogy ez ne történhessen meg.

hirdetés
Közösség