Ismerjük a veszélyeket, mégis pórul járunk

A magyarok többsége tisztában van a leggyakoribb online csalási formákkal, mégis sokan esnek áldozatul kibertámadásoknak.
 

Rengeteg online csalás, átverés vesz bennünket körül változatos formákban: kéretlen e-mailek, böngészés közben felugró ablakok, de megtalálható mindez a közösségi médiában is.
 
A Sicontact Kft. kutatásából az derült ki, hogy a magyarok jól tájékozottak a csalásokkal és a visszaélésekkel kapcsolatban, mindössze a megkérdezettek 1 százaléka mondta azt, hogy semmilyen online vagy telefonos visszaélésről nem hallott még.
 
A válaszadók közel háromnegyede hallott már csaló telefonhívásokról, az egyes korosztályok magas arányban ismerik az adathalász e-maileket, az SMS-es átveréseket, és a válaszadók fele online piacteres megtévesztésekről is értesült már. A romantikus csalásokat azonban az idősebb, 60-69 éves korosztály sajnos a legalacsonyabb arányban (27%) ismeri, ami azért probléma, mert ennek a csalásformának éppen ez a korosztály a leggyakoribb célpontja.
 
Az emberek nagy része találkozott már csalóval
 
A kutatás szerint a megkérdezettek 90 százalékánál már bepróbálkoztak valamilyen online átveréssel, támadással. A megkérdezettek több mint felét e-mailben vagy SMS-ben próbálták átverni adathalász linkekkel, 40 százalékuk pedig kapott már kétesnek tűnő telefonhívást állítólagos bank vagy cég nevében. A társkereső oldalakon és online piactéren történő támadásokkal kevesebben találkoztak. Romantikus csalással a legmagasabb arányban a 60-69 éves korosztályt próbálták behálózni.
 
A kutatásban résztvevők közel fele esett már áldozatául valamiféle online csalásnak vagy támadásnak. Legnagyobb arányban arról számoltak be, hogy vírusos lett a számítógépük vagy a telefonjuk, de ugyanennyien vannak azok is, akiknek a jelszavát vagy fiókját lopták el. Minden tizedik embert ért már anyagi kár, a legmagasabb arányban (18%) a 60-69 éves korosztályt.
 
Biztonságban érezzük magunkat a neten - de tényleg biztonságban is vagyunk?
 
Annak ellenére, hogy ennyien találkoztak már online csalási kísérlettel, a válaszadók 71 százaléka biztonságban érzi magát az interneten, mert úgy gondolják, hogy megteszik a szükséges óvintézkedéseket. Azonban csak a válaszadók harmada érzi magát biztonságban amiatt, mert az óvatosság mellett védelmi programot is használnak. A fiatal, 16-29 évesek körében vannak a legtöbben azok, akik nem használnak védelmi programot, mert úgy gondolják, hogy saját maguk is ki tudják szűrni a gyanús tartalmakat.
 
A különböző csalási módszerek egyre ismertebbek, ami jó hír, hiszen a tájékozottság fontos a védekezéshez. Az internet azonban rengeteg láthatatlan veszélyt is rejt, amelyekről keveset hallani, és amelyek ellen az óvatosság önmagában nem elég. Az ESET kiberbiztonsági szakértői szerint sok olyan digitális veszély van, amit csak megfelelő védelmi szoftver tud kiszűrni. Egy teljesen ártalmatlannak tűnő, de valójában vírusos weboldal is ellophatja az adatainkat, de a webkameránk védelme, a biztonságos online bankolást, vásárlást támogató funkciók, valamint a zsarolóvírusok elleni védelem is része kell, hogy legyen egy modern védelmi szoftvernek.
 
Csizmazia-Darab István, a Sicontact Kft. kiberbiztonsági szakértője szerint már csak a kártevők magas száma miatt is nagyon nehéz feladat lenne, hogy saját magunk felismerjük mindet: az AV Atlas adatai szerint 1,4 milliárdnál is több egyedi kártékony kód van jelenleg a világon.
 
  1. 4

    A Google három tucat biztonsági hibáról számolt be az Android kapcsán.

  2. 3

    A Google Chromecast egy biztonsági hibát tartalmaz.

  3. 3

    A wolfSSL esetében egy biztonsági rendellenességre derült fény.

  4. 3

    A Red Hat OpenShift Container Platformhoz két hibajavítás érkezett.

  5. 3

    A PAN-OS-hez egy újabb hibajavítás érkezett.

  6. 4

    Az Adobe egy soron kívüli hibajavítást adott ki a Adobe ColdFusion alkalmazáshoz.

  7. 3

    A Xen egy közepes veszélyességű sérülékenységtől vált meg.

  8. 3

    A GitHub CLI egy biztonsági javítást kapott.

  9. 4

    Újabb, magas kockázatú biztonsági hibára derült fény az Apache Tomcatben.

  10. 4

    Kritikus veszélyességű hibákat javított a Sophos a tűzfaljának kapcsán.

Partnerhírek
​Ki vigyáz az adataidra, ha te nem?

Találkoztál már az online térben adathalászokkal? Estél már áldozatául vírusoknak, hackereknek? Ismered az online veszélyeket és védekezel is ellenük?

Új funkciókat kaptak az ESET otthoni védelmi szofverei

​Az ESET HOME Security legújabb verziója új és továbbfejlesztett funkciókkal véd a személyazonosságlopás, az adathalászat és más fenyegetések ellen.

hirdetés
Közösség