Inno Stealer: a Windows 11-nek álcázott kémprogram
Egy új, adatlopásra alkalmas trójai program terjed az interneten. A csalók Windows 11 telepítőnek álcázzák a szerzeményüket.
Sajnos korántsem szokatlan jelenség, hogy a vírusterjesztők jól ismert szoftvereknek álcázzák a kártékony programjaikat annak érdekében, hogy ilyen módon tévesszék meg a felhasználókat. Ezúttal azonban a Windows 11 került sorra, amelynek egyik jellegzetessége, hogy nem minden számítógépre telepíthető (egyebek mellett a TPM-követelmények miatt). Ezért sokan keresik világszerte azokat a lehetőségeket, amik révén a legegyszerűbben, mindenféle mélyebb szintű bűvészkedés nélkül tudják telepíteni a Windows legújabb kiadását akár régebbi számítógépekre is. Pontosan tudják ezt a csalók is, akik azzal hitegetnek, hogy a weboldalukról egy gyorsan telepíthető Windows 11-et lehet letölteni. Ez a weblap egyébként úgy fest, mintha a Microsoft egyik hivatalos oldala lenne, de a webcíme azért árulkodik arról, hogy valami nagyon nincs rendben vele.

Forrás: CloudSEK
A CloudSEK biztonsági szakértői által felfedezett és vizsgált kártékony program az Inno Stealer nevet kapta. A Delphi alapokon nyugvó károkozó korábbról nem ismert összetevőkkel rendelkezik, de azért a végső célja nem okozott nagy meglepetést a szakemberek számára.
Az Inno Stealer többlépcső támadások végrehajtására alkalmas, ami a detektálását igencsak megnehezítheti. Amikor a felhasználó a hamis weboldalról letölti a felkínált ISO-fájlt, és megnyitja azt, akkor abból számos fájl kerül fel a rendszerre. Köztük egy "Windows 11 setup" futtatható állomány is, amely egy háttérfolyamatot indít el.
A fertőzés során a károkozó különféle parancsfájlok, scriptek révén manipulálja a regisztrációs adatbázist, kibővíti a Defender biztonsági szoftver kivétellistáját, és biztonsági szoftvereket állít le. (Jelenleg elsősorban az ESET és az Emsisoft alkalmazásaira allergiás.) Amint ezekkel a ténykedéseivel végez, akkor újabb fájlokat másol be egy "C:\Users\[...]\AppData\Roaming\Windows11InstallationAssistant" nevű mappába, és egy SCR-állomány révén végül elindítja a tényleges károkozást végző összetevőjét, amelynek célja nem más, mint az adatlopás.
Prémium előfizetéssel!
-
A LibreOffice egy biztonsági hibajavítással gyarapodott.
-
A Python egy közepes veszélyességű hibát tartalmaz.
-
A GitLab fejlesztői újabb biztonsági frissítést adtak ki.
-
Az Avast víruskeresőjében egy biztonsági hiba található.
-
A SonicOS SSLVPN kapcsán egy biztonsági hibát kell megszüntetni.
-
A Zyxel az USG FLEX H szériás eszközeihez biztonsági frissítéseket adott ki.
-
A Schneider Electric a Sage sorozatú megoldásaihoz biztonsági javításokat adott ki.
-
A XWiki legutóbb feltárt sérülékenysége adatszivárogtatást segíthet elő.
-
16 biztonsági hibajavítás érkezett a Moodle-hoz.
-
A Zulip Server egy biztonsági hibát tartalmaz.
Az ESET kutatói átfogó elemzést tettek közzé a zsarolóvírus ökoszisztémában bekövetkezett jelentős változásokról, különös figyelmet fordítva a domináns RansomHub csoportra.
Az ESET kutatói felfedezték, hogy a FamousSparrow hackercsoport felelős egy pénzügyi szektorban működő amerikai kereskedelmi szervezet és egy mexikói kutatóintézet ellen elkövetett kibertámadásért.
OLDALUNK
RSSImpresszum
Hirdetési információk
Adatvédelem
Felhasználási feltételek
Hozzászólási szabályzat