Beleszaladt egy pofonba az Európát veszélyeztető kiberbanda
Az Europol jelentős csapást mért az egyik DDoS-támadásokat indító hacktivista csoportra. Azonban a hosszú távú siker most sem garantált.
A NoName057(16) oroszbarát hacktivista csoport az ukrajnai háború kitörését követően kezdte meg azon tevékenységét, amelynek keretében - Ukrajnát támogató - európai szervezetek, intézmények informatikai rendszereit bénította meg elosztott szolgáltatásmegtagadási (DDoS) támadásokkal. Célkeresztbe állított NATO-weboldalakat, kormányzati ügynökségeket, közlekedési szolgáltatókat, bankokat, védelmi vállalatokat, médiacégeket és energetikai vállalatokat is. Különösen aktív volt az európai választások idején. Legutóbb pedig a Hollandiában megrendezett NATO-esemény kapcsán okozott problémákat.
A fentiek tükrében nem meglepő, hogy a NoName057(16) kapcsán átfogó nyomozás kezdődött, amelynek eredményeként sikerült jelentős csapást mérni a kiberbanda infrastruktúrájára. Az Europol és az Eurojust vezetésével megvalósított "Operation Eastwood" nevű hatósági akcióban összesen 12 ország bűnüldöző szervei vettek részt.
Az akció során a német, litván, spanyol, olasz, cseh, lengyel és francia rendőrség több mint 100 olyan szervert foglalt le, amik a NoName057(16)-hoz voltak köthetők. Emellett egy-egy személy letartoztatására került sor Franciaországban és Spanyolországban, valamint hét elfogatóparancsot is kiadtak az illetékes szervek.
A hatósági fellépés ellenére sajnos nem garantálható, hogy a NoName057(16) csoportot teljesen sikerült megbénítani. A vezetői és kulcsemberei ugyanis nagy valószínűséggel Oroszországban tartózkodnak, így ők tovább szervezkedhetnek.
A hatóságok is felhívták a figyelmet arra, hogy a mostani siker könnyen lehet, hogy rövid életű lesz, és újabb DDoS-támadások indulhatnak, mihelyt a feketekapalapos hackereknek sikerül újra felépíteniük az infrastruktúrájukat.
-
A Microsoft újabb biztonsági javításokat adott ki az Edge webböngészőhöz.
-
Az IBM HTTP Serverhez három biztonsági javítás vált letölthetővé.
-
A Microsoft kritikus veszélyességű hibát javított a SharePoint Serverben.
-
A Zulip Serverhez egy biztonsági frissítés vált elérhetővé.
-
A VMware fontos biztonsági hibajavításokat adott ki.
-
Az Oracle Java SE kapcsán 11 biztonsági hibát javítottak a fejlesztők.
-
Az Oracle 40 hibát javított a MySQL Server esetében.
-
Az Oracle kiadta a Database Server legújabb hibajavításait.
-
A VirtualBox hét biztonsági hibajavítással bővült.
-
A GIMP egy jogosulatlan kódfuttatásra módot adó hibát tartalmaz.
A nyári szünet idején a gyerekek több időt töltenek otthon, sokszor felügyelet nélkül – ez pedig nemcsak a fizikai, hanem az online biztonság szempontjából is kihívásokat jelent.
Az ESET kiberbiztonsági szakértői most összefoglalják, milyen más módszerekkel lophatják el a személyes adatainkat – és mit tehetünk azért, hogy ez ne történhessen meg.
OLDALUNK
RSSImpresszum
Hirdetési információk
Adatvédelem
Felhasználási feltételek
Hozzászólási szabályzat