Így fertőz a pusztító WannaCry program

Jelentős támadássorozat indult a WannaCry nevű zsaroló program bevetésével, amely egy Windows-os sérülékenységet is a saját javára fordít. Mutatjuk a technikai részleteket.
 

A WannaCry vagy más néven WanaCrypt0r, WannaCrypt, Wcry, illetve Wana Decrypt0r zsaroló programnak hamar híre ment a világban, ugyanis egy globális támadássorozatban kapott főszerepet. A kártékony program alapvetően kétféle módszerrel terjed. Vagy a DOUBLEPULSAR nevű károkozót használja fel, vagy egyéb technikák alkalmazásával egy Windows-os sebezhetőséget fordít a saját javára. Erről - az SMB Server összetevőt érintő - biztonsági hibáról a Microsoft már márciusban, az MS17-010-es közleményében beszámolt, és javította azt.

 
A WannaCry a többi jellemzőjét tekintve sok mindenben hasonlít a már eddig is terjedő károkozókra. A fájljainak létrehozása, illetve a regisztrációs adatbázis manipulálása után rögtön nekilát a számára érdekes fájlok felkutatásához és titkosításához. A kártevő dokumentumokat, multimédiás állományokat, adatbázisfájlokat (például .dbf, .mdb) sem kímél. Végül pedig megjeleníti a követeléseit, és általában 300 vagy 600 dollárnak megfelelő Bitcoint követel váltságdíj gyanánt. Ez az összeg azonban az idő előrehaladtával emelkedhet. A kártékony program egy időlimitet is felállít, amelyet átlépve az összes fájl végleg használhatatlanná válik, legalábbis a zsarolók állítása szerint.

 
A zsaroló program a számítógépeken sok .wnry kiterjesztésű fájlt hoz létre, és a vezérlőszerverével a Tor adta lehetőségek kihasználásával kommunikál.
 
A WannaCryhoz dekódoló eszköz jelenleg még nem áll rendelkezésre. Ebből a szempontból sok fog múlni azon, hogy a program tartalmaz-e olyan gyenge pontot, aminek kihasználásával hatásos helyreállító szoftver készíthető.
 
Egy gyenge pont szerencsére már adódott, ugyanis a károkozó egyik variánsa a fertőzés előtt lekérdezi az alábbi domaint:
iuqerfsodp9ifjaposdfjhgosurijfaewrwergwea.com
 
Ennek méregfogát MalwareTech húzta ki, majd a Cisco Talos is megerősítette, hogy hatásosnak bizonyult az intézkedés, így – legalábbis átmenetileg – sikerült gátat szabni a kártevőnek.


Fertőzött gép a milánói egyetemen - Forrás Twitter

A megfertőzött rendszerek számáról egyelőre eltérő hírek láttak napvilágot. A Kaspersky Lab szerint az első támadási hullámban legalább 45 ezer rendszer esett el, míg az Avast több mint 57 ezer fertőzést regisztrált. A spanyol Telefonica, a FedEx és a Portugal Telecom már megerősítette, hogy érintettek a támadásokban, de vélhetőleg a Telenor magyaroroszági rendszerét is ostromolta a károkozó.

A védekezés során nagyon fontos a Windows frissítése, és a biztonsági mentések készítése, illetve védett helyen történő tárolása.
 
 
  1. 4

    Az Apple iTunes szoftver egy fontos biztonsági javítást kapott.

  2. 4

    Az F5 BIG-IP Next Central Manager két súlyos sebezhetőséget tartalmaz.

  3. 4

    A Google egy súlyos, nulladik napi biztonsági rést foltozott be a Chrome-on.

  4. 3

    A MediaWiki és annak bővítményei kapcsán 10 biztonsági hiba látott napvilágot.

  5. 4

    A Google két biztonsági hibáról számolt be a Chrome böngésző kapcsán.

  6. 4

    A Google kiadta az Android májusi biztonsági frissítéseit.

  7. 3

    A tcpdump kapcsán egy biztonsági hibára derült fény.

  8. 3

    A Trend Micro Antivirus One for macOS egy sebezhetőséget tartalmaz.

  9. 4

    Jelentős mennyiségű QRadar frissítést adott ki az IBM.

  10. 3

    A Nessus Network Monitor kapcsán négy hibajavítás vált elérhetővé.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség