Így fertőz a pusztító WannaCry program
Jelentős támadássorozat indult a WannaCry nevű zsaroló program bevetésével, amely egy Windows-os sérülékenységet is a saját javára fordít. Mutatjuk a technikai részleteket.
A WannaCry vagy más néven WanaCrypt0r, WannaCrypt, Wcry, illetve Wana Decrypt0r zsaroló programnak hamar híre ment a világban, ugyanis egy globális támadássorozatban kapott főszerepet. A kártékony program alapvetően kétféle módszerrel terjed. Vagy a DOUBLEPULSAR nevű károkozót használja fel, vagy egyéb technikák alkalmazásával egy Windows-os sebezhetőséget fordít a saját javára. Erről - az SMB Server összetevőt érintő - biztonsági hibáról a Microsoft már márciusban, az MS17-010-es közleményében beszámolt, és javította azt.

A WannaCry a többi jellemzőjét tekintve sok mindenben hasonlít a már eddig is terjedő károkozókra. A fájljainak létrehozása, illetve a regisztrációs adatbázis manipulálása után rögtön nekilát a számára érdekes fájlok felkutatásához és titkosításához. A kártevő dokumentumokat, multimédiás állományokat, adatbázisfájlokat (például .dbf, .mdb) sem kímél. Végül pedig megjeleníti a követeléseit, és általában 300 vagy 600 dollárnak megfelelő Bitcoint követel váltságdíj gyanánt. Ez az összeg azonban az idő előrehaladtával emelkedhet. A kártékony program egy időlimitet is felállít, amelyet átlépve az összes fájl végleg használhatatlanná válik, legalábbis a zsarolók állítása szerint.

A zsaroló program a számítógépeken sok .wnry kiterjesztésű fájlt hoz létre, és a vezérlőszerverével a Tor adta lehetőségek kihasználásával kommunikál.
A WannaCryhoz dekódoló eszköz jelenleg még nem áll rendelkezésre. Ebből a szempontból sok fog múlni azon, hogy a program tartalmaz-e olyan gyenge pontot, aminek kihasználásával hatásos helyreállító szoftver készíthető.
Egy gyenge pont szerencsére már adódott, ugyanis a károkozó egyik variánsa a fertőzés előtt lekérdezi az alábbi domaint:
iuqerfsodp9ifjaposdfjhgosurijfaewrwergwea.com
Prémium előfizetéssel!
-
A Docker Desktophoz három biztonsági frissítés vált elérhetővé.
-
Kritikus veszélyességű hibák váltak megszüntethetővé a Firefox böngészőben.
-
A Next.js kapcsán egy biztonsági javítás jelent meg.
-
Az Intel a grafikus drivereiben 10 biztonsági rést foltozott be.
-
A Palo Alto a PAN-OS esetében egy biztonsági hibát tárt fel.
-
A VMware Tools egy biztonsági frissítést kapott.
-
A Google a Chrome-ban két hibát javított, amelyek közül az egyik kritikus, nulladik napi sebezhetőség.
-
Az Adobe Photoshop három biztonsági hibajavítást kapott.
-
Az Adobe Illustrator kapcsán egy biztonsági hiba javítása vált szükségessé.
-
Az Adobe InDesignhoz három frissítés érkezett.
Az ESET kutatói átfogó elemzést tettek közzé a zsarolóvírus ökoszisztémában bekövetkezett jelentős változásokról, különös figyelmet fordítva a domináns RansomHub csoportra.
Az ESET kutatói felfedezték, hogy a FamousSparrow hackercsoport felelős egy pénzügyi szektorban működő amerikai kereskedelmi szervezet és egy mexikói kutatóintézet ellen elkövetett kibertámadásért.
OLDALUNK
RSSImpresszum
Hirdetési információk
Adatvédelem
Felhasználási feltételek
Hozzászólási szabályzat