Idén is lecsaphatnak az adóbevallásos csalók
Az adóbevallások idén is kedvenc témájául szolgálhatnak az internetes csalóknak.
Az adóbevallási időszak közeledtére nem kizárólag az adóhatóságok és az adózók készülnek, hanem a kiberbűnözők is. Az előző évek tapasztalatai alapján ilyenkor gyakorta olyan levelekkel igyekeznek károkat okozni a csalók, amelyek látszólag adóhivatalok, e-szolgáltató platformok vagy bankok nevében érkeznek. Ezek az üzenetek egyebek mellett adóvisszatérítésről szólhatnak vagy adóbevallások sürgős javításának szükségességét jelzik. Az üzenetek gyakran tartalmaznak rosszindulatú mellékleteket, QR-kódokat vagy hamis webhelyekre mutató linkeket. Ezen küldemények egyedüli célja, hogy segítsék a kiberbűnözőket az adatlopásokban.
- nyilatkozat Chester Wisniewski, a Sophos technológiai igazgatója."A kiberbűnözők módszerei változatlanok maradtak: közismert intézmény megszemélyesítése, időbeli nyomás kifejtése (sürgetés) és negatív következményekkel való fenyegetés. Bár az internetezők tudatossága növekszik, a mindennapi élet gyors tempója miatt a rosszindulatú üzenetek címzettjei könnyedén csapdába eshetnek. Az adóbevallások esetén a lehetséges következményektől való félelem tovább növelheti ezt a nyomást"
A biztonsági cég legfrissebb kutatása szerint a magyar internetezők 65%-a úgy véli, hogy képes felismerni az adathalász kísérleteket. Sok válaszadó tisztában van az online csalások tipikus figyelmeztető jeleivel. Amikor arról kérdezték őket, hogy mi keltené fel gyanújukat egy e-mailben, 71% említette az ismeretlen feladót, 64% a link vagy melléklet megnyitásának sürgetését és 53% a negatív következményekkel való fenyegetést.
A Sophos szakértői több kulcsfontosságú intézkedést javasolnak a csalások kockázatainak minimalizálása érdekében:
- a küldő e-mail címének gondos ellenőrzése
- hibaellenőrzés az üzenet tartalmában
- a linkek, mellékletek megnyitásának vagy QR-kódok beolvasásának elkerülése, ha bármi gyanúsnak tűnik
- kétség esetén mindig az a legjobb, ha közvetlenül az intézményt keressük meg hivatalos csatornákon keresztül, hogy ellenőrizzük az üzenet hitelességét
- csak hivatalos kormányzati platformokat és webhelyeket használjunk.
A biztonságos online jelenlét kulcsa az éberség fenntartása. Egy pillanatot szánni az üzenetek hitelességének ellenőrzésére sokkal jobb, mint később adatlopás vagy anyagi veszteség következményeivel szembesülni.
-
A Lenovo Vantage három biztonsági javítással bővült.
-
A Splunk Enterprise-hoz biztonsági frissítések érkeztek.
-
Az Adobe kritikus veszélyességű hibákat is javított a ColdFusion esetében.
-
Az Adobe kiadta az Illsutrator legújabb verzióit, amelyek révén 10 biztonsági hibát szüntetett meg.
-
Az Adobe hat sebezhetőséget orvosolt az InDesignban.
-
15 biztonsági javítással gyarapodott az Adobe FrameMaker.
-
Az SAP kiadta a júliusi biztonsági frissítéseit.
-
A Microsoft jelentős mennyiségű hibajavítást tett letölthetővé a Windows-hoz.
-
Egy tucat biztonsági frissítés vált letölthetővé az Office szoftvercsomaghoz.
-
A Microsoft három biztonsági rést foltozott be az SQL Serveren.
A nyári szünet idején a gyerekek több időt töltenek otthon, sokszor felügyelet nélkül – ez pedig nemcsak a fizikai, hanem az online biztonság szempontjából is kihívásokat jelent.
Az ESET kiberbiztonsági szakértői most összefoglalják, milyen más módszerekkel lophatják el a személyes adatainkat – és mit tehetünk azért, hogy ez ne történhessen meg.
OLDALUNK
RSSImpresszum
Hirdetési információk
Adatvédelem
Felhasználási feltételek
Hozzászólási szabályzat